Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Televizní vysílače

Zdravím,
chtěl bych se zeptat zdali je někdo v tomto tématu dostatečně informovaný a mohl by mě prosím vysvětlit, proč každý TV vysílač nevysílá všechny multiplexy? Např. Vysílač Javořice, vysílá všechny multiplexy kromě multiplexu 24. Javořice jsou velký vysílač a tak nechápu z jakého důvodu to takto je. V mém okolí jsem nenašel ani jeden vysílač, který by měl všechny. Jsem od vysílačů daleko a proto je pro mě v podstatě nemožné chytit všechny kanály. Mám jednosměrnou anténu FUBA.

Dva vysílače od kterých bych mohl dohromady přijímat všechny kanály jsou:
Mikulov, Děvín (mux 21,22,23)
Vzdálenost 70 km, Azimut 105.8 °

Znojmo, Deblínek (mux 24)
Vzdálenost 35 km, Azimut 123.9 °

Myslíte že kdybych změnil anténu a koupil si síto, tak bych mohl přijímat od obou? Azimuty nejsou moc velké, tak si myslím, že by se mi to mohlo podařit. Zkoušel jsem ještě FUBU nasměrovat někam mezi, ale ta kvalita už byla horší a obraz vypadával, přeci jen, jsem od vysílačů daleko.

Díky za rady
Michal

Ty vzdálenosti jsou dost velké. To ani neexistuje blíž nějaký převáděč?
Na velkou vzdálenost bude nejúčinnější použít dobře nasměrované dvě antény a signál sloučit.
Ale zkusil bych i to, jak bylo uvedeno, nasměrovat jednu anténu mezi vysílače, případně více ke slabšímu a
použít kvalitní předzesilovač. Asi to bude o pokusech. Na dálkový příjem většinou není univerzální řešení.

Anténu mám jen lehce vychýlenou ze směru vzdálenějšího vysílače a už mi občas kostičkuje obraz. Takže jediné řešení tedy dvě antény a sloučit je. Ale už teď na jednu anténu se mi naladí kanály(i když většinou nefungují všechny) od obou vysílačů, proto mám obavu co se vlastně všechno a jakým způsobem naladí, když budou antény dvě.

Předzesilovač by měl být zapojen co nejbíž k anténě, úplně nejlíp hned u anténní krabice antény. Čím bude dál, tím bude horší poměr signál/šum.
Vhodný by byl např tenhle:https://shop.atoselektro.cz/ivo-dvb-16v-zesilovac-16db-5-12v-venkovni_d18454.html nebo podobný typ se ziskem cca 20 dB, k tomu musíte dokoupit ještě napájecí výhybku a napájecí adaptér nejčastěji 12V. Pokud byste experimentoval a dal zesilovač až pod střechu, pak nemusí být voděodolný, ale stačí nějaký levnější typ do interieru. Obecně jde o ant. předzesilovač UHF pro celé toto pásmo, s napájením po koaxiálu, zisk kolem 20 dB, vyrábí ho spousta firem.

Měl jsem obdobný problém.
Nepíšeš ale zda přijímáš signál DVB-T2 na TV s tunerem DVB-T2 HEVC, nebo přes septtobox.
Jak vlastní TV, tak i septtoboxy mají různou citlivost tunerů, která je, mimo dobrou anténu, rovněž velmi podstatná.
Takže já na předmětném místě jsem měl původní anténu "síto" s předzesilovačem 30 dB a na ni jsem na TV původně chytal signál DVB-T bez problémů dlouhá léta.
Po přechodu na DVB-T2 (které je podstatně náročnější na kvalitu signálu) jsem na dané TV sice naladil některé signály DVB-T2, ale pouze zvuk. Nemá totiž dekodér na HEVC. Takže jsem osazoval různé septtoboxy. Na některé jsem naladil něco sporadicky, na některé skoro nic.
Takže jsem síto vyměnil za směrovku (viz odkaz - obdoba Tvé Fuby). A teprve na ni, jsem ze 4 různých septtoboxů nakonec vybral jeden, který funguje dobře a má dostatečnou citlivost, aby v daném místě bylo možno přijímat všechny potřebné multiplexy (vzdálené vysílače až 90 km).
Septtoboxy jsem objednával přes net a pokud nevyhovoval, vracel jsem je ve 14-ti denní lhůtě.
Ještě poznámka k předzesilovači u antény. Zajímavé bylo, že pokud jsem na uvedenou anténu EMOS rovněž osadil předzesilovač 30 dB, byl příjem horší, než bez něj. Takže nakonec je anténa bez předzesilovače a vše je OK.

https://www.okay.cz/emos-em-27lte-tv-antena-0-200-km-pasivni-venkovni/

Ta by měla mít citlivost tuneru poměrně dobrou. Mám osobně odzkoušeno na dvou, ale na jiném místě než kde byl problém (chata). Ta na problémovém místě u mne je LG (nemá naši normu DVB-T2), proto septtobox.
Ještě jsem tam někde zahlíd, že se ptáš na napájení předzesilovače. Ten se napájí přímo anténním kabelem, přes výhybku umístěnou u místa, kde máš možnost připojit napaječ na zásuvku 230V. To znamená třeba i u TV. Nebo kdekoliv jinde. Pouze pozor, pokud by jsi používal rozbočovače (pro více TV), tak musí být napájení buďto mazi rozbočovačem a anténou, nebo musí mít rozbočovač jeden kanál napěťově průchozí. Což nemají všechny.
V případě že má možnost napájení i pouze na 5 V DC, může být předzesilovač napájen i vlastní TV, která toto podporuje. Najdeš v manuálu.

PS.
A nejde najít vhodnější místo na umístění antény? Někdy stačí pár metrů, jak do stran, tak i výškově.
Doma chytám běžně a dobře DVB-T2 - Kojál Brno (vzdálenost cca 70 km, u mne 400 m n.v.) a na "síto" s předzesilovačem (10 +30 dB) umístěné 2,5 m nad zemí. Samotný jsem tomu nemohl uvěřit. ::)

Připojen zesilovač přímo na antenu, napájecí výhybka u tv a vše super. Signál se zlepšil snad o 100%. Na jednu anténu tedy chytám signál ze dvou vysílačů a tím pádem i všechny muxy. Díky všem za rady!