Nejde zavřít hlavní uzávěr vody
Zdravím, dnes při výměně pákové baterie jsem chtěl zavřít vodu, ale hlavní uzávěr vody (kohout) byl zatuhlý, poté, co jsem ho rozhýbal a utáhnul, voda stále teče. Co se s tím dá dělat? Zavolat na pražské vodovody a kanalizace nebo bude stačit nějaký instalatér?
ak to je v byte-dome je to vaš uzaver, ak je pred vodomerom,volat vodarov.
Pokud je to v bytovém domě tak ještě je někde uzávěr ve sklepě. Zavolej instalatéra a nech si vyměnit svůj bytový uzávěr. Pravděpodobně jsi ho utrhl.
Kohout je v domě ve sklepě před vodoměrem. Tak to asi vypadá na ty vodovody...
Pokud nebudeš nic dělat s vodoměrem tak nemusíš volat vodovody ale stačí ti jakýkoliv instalatér, jelikož budeš měnit bytový uzávěr vody a ten je vodovodům šuma fuk.
No ale vodovody přece někde musí zavřít přívod vody do našeho domu. To asi instalatér sám nezmůže...
Instalatér uzavře na chvilku ten uzávěr před vodoměrem, vymění tvůj uzávěr a vodu zase pustí, na to nepotřebuje mít souhlas od vodovodů.
No ale mně právě nejde zavřít ten uzávěr (hlavní) před vodoměrem. Jiný tam nemáme. Pro jasnou představu: do sklepa vede přívodní potrubí - hl. uzávěr vody - vodoměr - potrubí vedoucí dál do domu.
Pak je vše na firmě, které patří vodovodní soustava.
Já měl na přívodu před vodoměrem i za vodoměrem špatný kulák, který neuzavíral. Pracovník z vodovodů to za moje peníze opravil.
Pokud je mi známo co je před vodoměrem patří vodárnám. Ostatní je jasné že platím já.
U nás na vsi si vše na přípojce na tvém pozemku opravuješ, nebo platíš opravy sám.
Jen vodoměr ti nepatří.
No taky mi opravovali na dome ventil z ktereho kapala voda a je umistnen pred hodinami,myslela sem ze to patri jom a nic nebudrm platit,bohuzel vodarum patri iba ty hodiny po novem a to co je na ulici ale co se tyka domua pozemku majitel plati sam veskere opravy
Cat, nevím jak to je u Vás, ale v Pardubicích je hlavní řád, ten je vodovodů. Od ní přípojka k baráku je majitele, jen vodoměr je vodáků. ALE, před dvěmi roky dělalo město rekonstrukci vozovky a chodníků, vodárny udělali na svoje náklady nové napojení i s vodoměry na dálkový odečet. Asi v rámci projektu. O kus dál jsem musel platit celou přeložku nového napojení i odpojení od stávajícího vedení.
Predpokladám, že to čo tam máš nie je kohút, ale ventil. Rozdiel je v tom, že kohút sa uzatvára/otvára pootočením o 90°, ventil má závit a musí sa otočiť niekoľkokrát. Málo používaný ventil má tú vlastnosť, že na sedle uzáveru sa usadzujú nečistoty, ktoré bránia úplnému uzavretiu ventilu. Vždy keď po dlhšom čase chceš ventil uzatvoriť, tak to urob pod plným prúdom vody. To znamená, že najprv otvor niekde v byte naplno aspoň jeden výpust vody a až potom veľmi pomaly uzatváraj hlavný ventil, prípadne to párkrát zopakuj. Vzniknutý "ostrejší" prúd vody medzi tesnením a sedlom ventilu vymyje nečistoty zo sedla a pokiaľ nie je sedlo alebo tesnenie inak poškodené, tak by uzavretie vody malo byť lepšie.
Jen je mi divný, že proud protékající vody je stále stejný, i když je ventil dotažený. Čekal bych, že bude aspoň slabší...
V tom prípade ide o totálnu poruchu - jediné riešenie je vymeniť aspoň vložku alebo lepšie, celý ventil.
Pokud je to jediny uzávěr v dome tak urychleně opravit,
Nebo budou muset při další poruše zastavovat kohout od Želivky a Káraného, aby Praha neskončila pod vodou jako new york nebo co to bylo v Pepkovi (epizoda instalatérův sen https://www.youtube.com/watch?v=M-Y7CgWLvmU ).
Vyborny ,jak jsi to objevil?
Dost blbě, pepků je strašně moc, měl jsem jen v paměti, že něco takového bylo v televizi s českým dabingem (dost blbým, třeba místo těsnění říkal podložka - já vím, že se to v angličtině tak řekne, ale přece tohle se mělo opravit nepozdějc při úpravě dialogů, když se překladatel toho nedovtípí), někde jsem to měl i na videu (možná proto si to pamatuju), tak jsem zkusil hledat. Česky jsem to nenašel.
Asi první problém bylo právě najít správné pepky, toto měly být klasické příhody (ty zhruba z padesátých let), tak jsem to tak hledal, pak už jen podle obrázků a náhodou název byl doslovně stejný.
On pepek vůbec fušoval do různých řemesel a nedá se říct, že by nějaké zvládal, ale v tom spočívá ten humor.
To jsme taky řešili. Kohout (teda v našem případě ventil, ale to je slovíčkaření) byl zarezlý a ovládací kolo mi zůstalo v ruce. Šli jsme s tím za domovním důvěrníkem, prej ať si to opravíme. Tak řikám, no já bych to třeba i opravil (tj. vyměnil), ale co ta plomba, kterou při tom porušim, je to kohout před vodoměrem. Ale hlavně potřebujeme vyměnit baterii, jestli máme zastavovat celý barák (že nejde zastavit voda v bytě je to nejmenší). Tak něco řikal, ale každopádně to někam přeposlal a do týdne jsme měli doma instalatéra, který oba kohouty vyměnil a dal nové plomby. Nic jsme neplatili, asi to šlo z fondu oprav.
Nezastavitelnost vody (před vodoměrem) by měly snad řešit vodárny, ale v dnešní době, kdy jedna firma spravuje trubky, druhá do nich pumpuje vodu koupenou od třetí a čtvrtá firma to účtuje je otázka, na koho se obrátit. My aspoň máme toho domovníka, takže to hodíme na jeho hlavu.
Tekla nám ucpávka ventilu před vodoměrem.
Oznámil jsem to na poruchové lince a za pár dní přijeli chlapíci a vyměnili to za kuláč.
Poslali fakturu a bylo.
Normálně bych si tu ucpávku udělal, ale před vodoměrem je to vodárny, tak ať se starají. Platíme jim dost.
no tomu gulaču by som sa netešil,ked budeš potrebovat zavriet vodu, tak asi nepôjde-možno za rok.
Já se moc neraduji, co dali to dali, je to jejich starost.
Občas s ním pohnu, aby nezatuhnul.
Klasický ventil nebo šoupě jsou asi dražší, takže firma šetří, i když to platím já.