Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak změřit množství dřeva na vlečce?

Dobrý den,
mám vlečku za traktor, která má 4 x 2 metry. Bočnice je vysoká 50 cm. Když na ni naházím štípané dřevo a udělám tomu pořádný klobouk, jak mám spočítat, kolik toho tam je? Spodek je jasnej, ale jak spočítat ten vršek?

Díky

Tak buď to spočítáš přibližně jako trojúhelník nebo přesněji změříš.Naházíš to plné, pak vršek zase shrneš a do prázdné korby naházíš na jednu stranu narovno s vrškem bočnic, takže pak budeš mít mít třeba 1/3 z těch 4 kubíků.Pokud máš k dispozici váhu, můžeš to i zvážit-plnou korbu a pak vrchovatou a hned víš,kolik procent navíc je ten "klobouk".

Osobně bych to odhadoval kolem 7 m3. Pokud to chceš prodávat tak záleží na tom co si dohodneš s kupcem. Pokud si tím chceš vydělávat, tak doporučuji zvýšit postranice (buď pomocí fošen nebo sítí do betonu) a prodávat zarovnanou plochu. Budeš to mít bez dohadů a reklamací.

Tak to bude ten případ "valbová střecha", i když ne přesně. Prakticky to bude součet tří hodnot

- objem kvádru, to je ta část po výšku postranic, Š x D x 0.5, kde Š je šířka a D délka přívěsu, 0.5 je výška bočnic,

- plus objem trojbokého hranolu, to je ta střední část Š x (D-Š) x V / 2, kde V je výška vrcholu hromady nad vrškem bočnic,

- plus objem dvou polovin jehlanu (čili celého jehlanu :-)) Š x Š x V / 3.

Když jsem to předložil algebraickému systému Wolfram Alpha, tak ten spočítal, že to je celkově 3.333 * V + 4.
Ve skutečnosti to bude o malinko víc, protože to netvoří přesnou střechu, ale to už neumím vypočítat o kolik.