Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem El. Gril

Dobrý den,
Mám el. gril kde byl dáván špatně el. kabel s regulatorem nakřivo nebo tak že levý kolík se zkřivil a díky tomu tam jiskřilo.

Kabel je bohužel na vyhození, jelikož nechci vyhořet ( příkon grilu 2200W).

Nicméně se dá koupit nový, avšak chci vědět zda spirála v grilu co ho ohřívá je v pořádku.
Dle výpočtu jsem zjistil , že odpor by měl být 24 Ohm , nicméně jsem naměřil 25,8 Ohm.

Fotka v příloze jsou ty kolíky pro připojení.

Ptám se zda s tím nemá někdo zkušenost. Děkuji předem.

Pokud má spirála větší odpor, znamená to, že příkon/výkon bude nižší. Ale ty necelý 2 ohmy na to nemají příliš vliv, záleží i na napětí v síti (jestli je tam jen 220 V, nebo 240 V).
Taktéž se odpor spirály může s teplotou trochu změnit, takže může za tepla může mít o trochu jinou hodnotu, než za studena.

V síti by mělo být 230V.

Nicméně máte pravdu s teplotou se to může opětovně změnit.
Spirála normálně hřála a fungovala. Nicméně jsem dostal kopanec jelikož to na kolíku sedělo všelijak a jiskřilo. Takže kolík jsem narovnal opatrně aby se neurval ( izolace pod je spálená trochu).
Ten je spálený na jedné straně vevnitř a nejsem sebevrah abych tohle repasoval.

Jen mi jde o to aby ta spirála byla v pořádku. A jak na to příjdu.

Nicméně bez zahřátí to pořádně neproměřím.

Odbužírkuj na starom jednofázovom kábli konce (fáza, nulák), zasuň do šalta, prilož holé konce zbavené bužírky na prívody grilu a zistíš na omak rukou na ohrevnej ploche, či špirála hreje alebo je prepálená.

Potom iba zaoxidovaný kontakt grilu očisti, aby mal spoj.

Nechcem vidieť ten bordel v prívodnom šaltri origoš zásuvky ku grilu, žranica, pripálené zbytky omáčok a spol. odporných, odporových, elektricky nevodiacich látok. Zrejme tu bude pes zakopaný, nie v prepálenej odporovej špirále telesa grilu.

Pokud to udělám tak jak to říkáte ( tak bude spirála hřát na plný výkon a hned).
Tak jak jsem říkal vzniklo to díky tomuto špatnému kontaktu , který se vytvořil špatným používáním.

Očištění a narovnání kontaktu proběhlo už nicméně jsem chtěl vědět stav spirály.

Takže vše potřebné informace už mám.

Děkuji vám pánové. Pěkný zbytek víkendu přeji.

*Ano původní majitel nechal gril jako prasátko mastný.

Pozor!!!
Píšeš:
"Spirála normálně hřála a fungovala. Nicméně jsem dostal kopanec jelikož to na kolíku sedělo všelijak a jiskřilo. "
To že jsi dostal kopanec (domnívám se že snad po šáhnutí na kostru grilu) nebude tím, že "přívod na kolíku seděl všelijak". To by pouze gril (spirála) nehřála stabilně a jiskřilo vy to na přívodu.
Ale nemělo by to způsobit že se dostalo napětí na kostru grilu !!!
To že jsi dostal kopanec, zřejmě způsobuje to, že se spirála (třeba až po ohřátí) dotkne někde vodivé kostry, případně, pokud jde o trubičkové těleso, tak trubičky ve které je spirála uložena.
Pokud jde o kovovou konstrukci grilu a ochranu proti nebezpečnému dotykovému napětí pomocí ochranného nulového vodiče, pak je za 1. vadně zapojen ten ochranný vodič a za 2. po ohřátí se spirála dotkne vodivé části a napětí se dostane na kostru. A vzhledem k bodu 1 nedojde k odpojení od napětí (zkrat a vypnutí jističe) a zařízení je velmi!!! nebezpečné.
Nutno proměřit izolační stav zařízení (měřit izolační odpor mezi spirálou a kostrou/ochranným vodičem).
A hlavně také zkontrolovat připojení ochranného vodiče.
Pokud toto neprovedeš, raději gril nezapojovat a hlavně na gril nešahat!!!3-[

"" a nejsem sebevrah abych tohle repasoval.""
Bych změnil na "nejsem sebevrah, abych tohle používal".
Co je to vůbec za koncovku? Připomíná mi to přípojky,které se používaly na žehličky, vařiče a podobně. Na konci šňůry byla oválná zásuvka s porcelánovým nástavcem. (ještě se to používá?).
Ale tvarově mi to nějak nesedí. Má vůbec ten přívod ochranný vodič a zajištěno připojení? Že by gril měl dvojitou izolaci nepředpokládám. Jinak platí co napsal George63. Pokud to kope, nemá to připojený nulák a navíc to někde probíjí. Jaký odpor má spirála v tomto případě nehraje roli, hřeje, tedy funguje.
Ten přívodní kolík je ve stavu, kdy nemůže zajistit dobré připojení. Jedině očistit na čistý kov, ale pak se natolik zeslabí, že kontakt bude stejně mizerný.
Rada co s tím, je, zhodnotit, zda to má význam a opravit odborně, nebo se podívat po "trezoru" na elektroodpad.