Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s vyměněným výměníkem na karmě typ 371

Na karmě typ 371 nám začal téct výměník. Měl jsem koupený repasovaný. Po výměně teče teplá voda menším proudem. Dotazy - má smysl opravovat díru v původním výměníku přeplátováním mědí a připájením třeba klempířskou pájkou a cínem? Zprůchodnit zřejmě přicpaný repasovaný výměník kyselinou chlorovodíkovou jak píše v jiném přízpěvku Nuda? 4 - 5 000 za nový výměník se mi dávat nechce :-( .

loading...
Předmět Autor Datum
Je to s plátaním vysoké riziko, bez záruky, že sa niečo iné v kotli a sústave pokazí. Kyselinou chl…
Nuda 27.07.2020 09:16
Nuda
Případně výměník zprůchodnit nalitím octa do něj a zahřátím třeba na sporáku?
Karel__ 27.07.2020 10:08
Karel__
Já bych to zkusil raději tou kys. solnou. Leptání mědi není zase tak rychlé. Zato vápenaté usazeniny…
Zerozero 27.07.2020 10:54
Zerozero
Díky za radu i za varování. Vím co je to za potvoru, kdysi jsem ve směsi s peroxidem leptával plošné… poslední
Karel__ 27.07.2020 11:06
Karel__
Najprv skontroluj stav iných súčastí tejto historickej karmy - hlavne automatický ventil a termočlán…
ok 27.07.2020 10:30
ok
Díky, ale ve změně průtoku došlo v momentě výměny tekoucího výměníku za repasovaný. Z toho usuzuji,…
Karel__ 27.07.2020 11:02
Karel__

Je to s plátaním vysoké riziko, bez záruky, že sa niečo iné v kotli a sústave pokazí.

Kyselinou chlorovodíkovou sa dá síce meď vyčistiť podobne, ako zanesený kondenzačný had v prípade destilačných páleníc, ale kyselina narušuje, leptá beztak oslabený povrch trubiek. Dnes je výroba kotlov nastavená na hrane úspornosti materiálov, obzvlášť pri ušľachtilých metaloch.

Ak by bol výmeník z antikoro trubiek, ešte by sa dalo uvažovať o jeho čistení kyselinou.

Choď do klasického 120l akumulačného el. boilera na ohrevnú špirálu 2kW 230V/50Hz, prípadne do tohoto plynového xindla https://www.multmont.sk/ATTACK-PZO-120-d221.htm

Máš okamžitý odber teplej úžitkovej vody v dostatočnom prietoku než nejaké bafkanie, crcanie sa, čurkanie s karmou. Karmy sú dnes sakra drahé, málo účinné, je nutné počkať, než sa úžitková voda ohreje, plyn sa pálí zatiaľ neúsporne do komína.

--------------------------------------------------------------------------------------
Osobne mám kombinovaný nástenný plynový kotol zn.: Junkers (na kúrenie a teplú vodu), ale z vetvy teplej úžitkovej vody vedúcej z kotla Junkers, je do série vyvedená predohriata voda smerom do "studenej" 1/2" do elektrického 120l zásobného boilera, ktorý ako bonus, dodatočne, el. špirálou dohreje vodu na termostatom nastavených cca 65°C.

Kotol si síce bafne ak pustím vodu v batériách, ale teplá voda tečie okamžite pripravená z akumulačného el. boilera v neobmedzenom množstve do pákových batérií určená k miešaniu alebo priamemu použitiu horúcej vody na oplachovanie riadov, dopúšťanie vane apod.

Sú to dve zariadenia určené k ohrevu, ale velice účinné.

Na prívodnom potrubí mám tento xindel takmer tridsať rokov, konštatujem, je účinný, sediment v potrubí žiaden a to idem na vodu z kopanej studne: http://www.bugarsro.sk/ezv-15-d-elektricky-zmakcovac-vody

Já bych to zkusil raději tou kys. solnou. Leptání mědi není zase tak rychlé. Zato vápenaté usazeniny se rozpouští velmi rychle, mnohem rychleji než octem. Aby reakce nebyla tak bouřlivvá, použil bych kyselinu zředěnou na polovinu. Výměník kyselinou prolévat, několikrát za sebou.
Pozor!! Reakcí kyseliny s kotelním kamenem vzniká značné množství kysličníku uhličitého. To může způsobit vytrysknutí kyseliny s plynem ven z výměníku. Pracovat nejlépe někde venku a použít ochranné prostředky. Alespoň ochranné brýle, lépe štít.
V případě potřísnění pokožky nepanikařit. Kyselina zředěná na polovic, neleptá pokožku nijak drasticky.
--- Co nejrychleji odstranit zasažený oděv a pokožku omýt vodou a mýdlem (mýdlo, ne sprch. gel).
Hlavně dbát na ochranu očí. Kdyby přesto došlo k vniknutí do oka, okamžitě (jak je jen možné), vymývat proudem vody.
Bezpečnostní pokyny píšu proto, že vytrysknutí kyseliny z výměníku je dost pravděpodobné, i když k tomu dojít nemusí.

Najprv skontroluj stav iných súčastí tejto historickej karmy - hlavne automatický ventil a termočlánok. Možno prídeš na to, že najlepšie bude karmu vymeniť za modernejšiu. Inak dieru v žiadnom prípade nelepiť cínom, na to je treba tvrdá mosadzná pájka. Kyselina na odvápnenie pomôže, ale len čiastočne. K dokonalosti to má veľmi ďaleko - rúrka je dosť dlhá na pohodlné odvápnenie.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru

loading...