Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s vyměněným výměníkem na karmě typ 371

Na karmě typ 371 nám začal téct výměník. Měl jsem koupený repasovaný. Po výměně teče teplá voda menším proudem. Dotazy - má smysl opravovat díru v původním výměníku přeplátováním mědí a připájením třeba klempířskou pájkou a cínem? Zprůchodnit zřejmě přicpaný repasovaný výměník kyselinou chlorovodíkovou jak píše v jiném přízpěvku Nuda? 4 - 5 000 za nový výměník se mi dávat nechce :-( .

loading...
Předmět Autor Datum
Je to s plátaním vysoké riziko, bez záruky, že sa niečo iné v kotli a sústave pokazí. Kyselinou chl…
Nuda 27.07.2020 09:16
Nuda
Případně výměník zprůchodnit nalitím octa do něj a zahřátím třeba na sporáku?
Karel__ 27.07.2020 10:08
Karel__
Já bych to zkusil raději tou kys. solnou. Leptání mědi není zase tak rychlé. Zato vápenaté usazeniny…
Zerozero 27.07.2020 10:54
Zerozero
Díky za radu i za varování. Vím co je to za potvoru, kdysi jsem ve směsi s peroxidem leptával plošné…
Karel__ 27.07.2020 11:06
Karel__
Najprv skontroluj stav iných súčastí tejto historickej karmy - hlavne automatický ventil a termočlán…
ok 27.07.2020 10:30
ok
Díky, ale ve změně průtoku došlo v momentě výměny tekoucího výměníku za repasovaný. Z toho usuzuji,…
Karel__ 27.07.2020 11:02
Karel__
Asi jsem to podělal. Přes rady zde jsem výměník propláchl nejdříve octem, což nepomohlo. Včera jsem…
Karel__ 09.09.2020 07:12
Karel__
vo svojom vlastnom zaujme daj na technika.
jimbim 09.09.2020 09:56
jimbim
Lidi jako ty si tak dlouho hrají, až jsou na 10min. slavní v televizi s modrou oblohou na dhlavou mí…
čechy 09.09.2020 21:52
čechy
Tak, okolo té karmy jsem si hrál s vodním výměníkem, s plynem bych si nikdy nehrál. Servisák sice ře… poslední
Karel__ 10.09.2020 08:42
Karel__

Je to s plátaním vysoké riziko, bez záruky, že sa niečo iné v kotli a sústave pokazí.

Kyselinou chlorovodíkovou sa dá síce meď vyčistiť podobne, ako zanesený kondenzačný had v prípade destilačných páleníc, ale kyselina narušuje, leptá beztak oslabený povrch trubiek. Dnes je výroba kotlov nastavená na hrane úspornosti materiálov, obzvlášť pri ušľachtilých metaloch.

Ak by bol výmeník z antikoro trubiek, ešte by sa dalo uvažovať o jeho čistení kyselinou.

Choď do klasického 120l akumulačného el. boilera na ohrevnú špirálu 2kW 230V/50Hz, prípadne do tohoto plynového xindla https://www.multmont.sk/ATTACK-PZO-120-d221.htm

Máš okamžitý odber teplej úžitkovej vody v dostatočnom prietoku než nejaké bafkanie, crcanie sa, čurkanie s karmou. Karmy sú dnes sakra drahé, málo účinné, je nutné počkať, než sa úžitková voda ohreje, plyn sa pálí zatiaľ neúsporne do komína.

--------------------------------------------------------------------------------------
Osobne mám kombinovaný nástenný plynový kotol zn.: Junkers (na kúrenie a teplú vodu), ale z vetvy teplej úžitkovej vody vedúcej z kotla Junkers, je do série vyvedená predohriata voda smerom do "studenej" 1/2" do elektrického 120l zásobného boilera, ktorý ako bonus, dodatočne, el. špirálou dohreje vodu na termostatom nastavených cca 65°C.

Kotol si síce bafne ak pustím vodu v batériách, ale teplá voda tečie okamžite pripravená z akumulačného el. boilera v neobmedzenom množstve do pákových batérií určená k miešaniu alebo priamemu použitiu horúcej vody na oplachovanie riadov, dopúšťanie vane apod.

Sú to dve zariadenia určené k ohrevu, ale velice účinné.

Na prívodnom potrubí mám tento xindel takmer tridsať rokov, konštatujem, je účinný, sediment v potrubí žiaden a to idem na vodu z kopanej studne: http://www.bugarsro.sk/ezv-15-d-elektricky-zmakcovac-vody

Já bych to zkusil raději tou kys. solnou. Leptání mědi není zase tak rychlé. Zato vápenaté usazeniny se rozpouští velmi rychle, mnohem rychleji než octem. Aby reakce nebyla tak bouřlivvá, použil bych kyselinu zředěnou na polovinu. Výměník kyselinou prolévat, několikrát za sebou.
Pozor!! Reakcí kyseliny s kotelním kamenem vzniká značné množství kysličníku uhličitého. To může způsobit vytrysknutí kyseliny s plynem ven z výměníku. Pracovat nejlépe někde venku a použít ochranné prostředky. Alespoň ochranné brýle, lépe štít.
V případě potřísnění pokožky nepanikařit. Kyselina zředěná na polovic, neleptá pokožku nijak drasticky.
--- Co nejrychleji odstranit zasažený oděv a pokožku omýt vodou a mýdlem (mýdlo, ne sprch. gel).
Hlavně dbát na ochranu očí. Kdyby přesto došlo k vniknutí do oka, okamžitě (jak je jen možné), vymývat proudem vody.
Bezpečnostní pokyny píšu proto, že vytrysknutí kyseliny z výměníku je dost pravděpodobné, i když k tomu dojít nemusí.

Najprv skontroluj stav iných súčastí tejto historickej karmy - hlavne automatický ventil a termočlánok. Možno prídeš na to, že najlepšie bude karmu vymeniť za modernejšiu. Inak dieru v žiadnom prípade nelepiť cínom, na to je treba tvrdá mosadzná pájka. Kyselina na odvápnenie pomôže, ale len čiastočne. K dokonalosti to má veľmi ďaleko - rúrka je dosť dlhá na pohodlné odvápnenie.

Asi jsem to podělal. Přes rady zde jsem výměník propláchl nejdříve octem, což nepomohlo. Včera jsem to rozmontoval zase a propláchl doporučovanou kyselinou - to teklo bláto! Výměník jsem vrátil zpět, ale od té doby jsou plameny hořáku velmi nízké. Voda neteče ani vlažná. Regulátor průtok vody / teplota vody nereaguje. Tak nevím, jestli je nízký průtok (někde jinde přicpaný výměník) a proto karma moc nehoří, nebo se pokazil podtlakový spínač a hořák nedostává dost plynu? Problém je, že technik nám před lety řekl, že příště nám už karmu neopraví, maximálně vymění za bezpečný typ s různými pojistkami.

Lidi jako ty si tak dlouho hrají, až jsou na 10min. slavní v televizi s modrou oblohou na dhlavou místo střechy.
Když i servisák řekl, že to opravovat nebude, tak nejspíše je něco opravdu na zařízení špatně.
Jedině řešit novým zařízením, které doporučí firma podle místních podmínek. Hlavně ne zase podobnou karmou!!!!!!
Také se ale říká: Kdo chce kam, pomozme mu tam

Tak, okolo té karmy jsem si hrál s vodním výměníkem, s plynem bych si nikdy nehrál. Servisák sice řekl, že už to nikdy nebude opravovat, to ale bylo v situaci kdy karma fungovala na 100% a on chtěl abychom se na nutnost výměny připravili. Co se nám nelíbilo a dlouho jsme odkládali výměnu byly informace od něj, že nám namontuje turbo ohřívač, takže se bude dělat díra do zdi domu což jsme si nedovedli představit. Alternativou pro nás byl ne turbo ohřívač o kterém mluvil, ale plynový bojler u kotle ve sklepě. Bohužel bychom museli tahat trubku s teplou vodou přes sousedy. Sice na to je zákonný nárok, ale se sousedy není žádná debata. Proto když jsem teď zjistil, že přes tvrzení servisáka existují i typy ohřívačů s vývodem do komína, samozřejmě s hlídačem tahu, plamene apod. je pro nás cesta toto.

Ještě k té dosluhující karmě - samozřejmě jsme si vědomi reportáží a článků o nebezpečnosti, vždy máme otevřené okno a minimálně jedny dveře. Natolik se máme rádi. K závadě - myslím si, že správně nefunguje membrána která při větším průtoku pouští do hořáků více plynu, ale do toho bych už nešel, i když na diskuzích TZB.info apod se běžně píše stylem "tak jsem vyměnil membránu a pomohlo to...", nebo při vypadnutí šroubku důležitého pro regulaci průtoku vody u typu 370 kdosi z Prahy nabízí celý nový díl apod. Prostě u té vody to pro mne končí.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru

loading...