Místnost pro bojler umístěný na půdě
Zdravím,
budu dávat nový bojler, ale vzhledem k nedostatku místa bych ho chtěl dát na půdu. Bude pod šikminou, kde je max výška 170 cm. Jak byste místnost udělali? Na zem OSB, a stěny ze sádrokartonu? Např. síla 150mm s izolací? Jaký vstup, když se tam nevlezou dveře?
Díky
https://lnk.sk/mKX9
Na boiler musíš zvariť držiak, nejaké 2x obrátené T zvarené spolu z materiálu L-ka so základňou, aby sa dal vertikálne zavesiť za skrutky hlavičiek do výrezov plechového držiaka nevarený od výroby na boilere tak, ako keby si boiler vešal na operné murivo na skrutky (M10) do hmoždíniek.
Napojenie boilera na vodu sprav v jednom kuse in/out z nerez ohybných 1/2" trubiek z vlnovca: https://www.absol.sk/nerezove-zvlnene-trubky/ Dá sa takmer na mieste ohýbať do 90° prípadne 180° cik-cak uhlov, okolo rohov muriva, okolo komínov, vstavaných kastní, trámov, hranolov bez nutností rezania závitov, kolien, oblúkov apod. Vydrží večne, neprdne, netečie, nepresakuje.
Koncovky na nerez potrubie sa napájajú na fitingy (mosazné šroubenia) prípravkom v špeciálnom kufríku, ktorý si za úplatu požičiaš v MO predajni s vodárenskými potrebami.
Já chci ležatý bojler. Na stojatý tam není moc místa. Proč nerez a né plast?
To chceš pitnú, úžitkovú vodu rozvádzať plastovým, nehamatným potrubím? Však ťa vytopí, plast prdne, bude od výroby niekde oslabený, časom plast starne, plast je sviňa. Zle sa s ním pracuje na rozdiel od 1/2" "večného" antikoro vlnovca.
Ak chceš použiť napríklad obojživelný boiler s vnútorným hadom na kúrenie, určený aj na odber teplej vody do batérií, je ležatý "kombík" vhodnejší.
Však 170cm svetlá výška je dostatočná na stojatý boiler, načo škobrtať alebo prekračovať cez položenú prekážku v beztak chabom, nízkom priestore povaly. Je pravda, že pripojenie k vertikálne stojatému boileru zo spodných vývodov by sa muselo robiť nepohodlne, ležmo, prípadne by sa dal najprv prázdny boiler bez vody položený na boku pohodlne napojiť na elektriku a vodu a potom ho až zavesiť "ako páperko" na stojan s následným zavodnením. Nerez potrubie je velice poddajné ak sa nechá voľne ležať s jeho dostatočne dlhým prívodom určeným k manipulácii s vopred, napevno pripojeným bojlerom. Na povale máš miesta dostatok, voľne ložené potrubie k manipulácii a nutným ohybom na podlahe nešpatí.
Na půdě budete děla místnost pro boiler? Proč ho nepoložíte jen na zem a neobložíte polyšem, který k sobě slepíte? Kontrolní otvor rovněž z polyše. Jde jen o šikovnost a možnosti.
Bude to malá technická mistnost. Polystyren je v tomto případě na nic. Velice rychle si s ním poradí myši.
Romane, kolik jste již viděl takových beden z polyše, že by to sežrala myš? Mě zatím nikoliv, a mám prostor 1,5x1,5x2,5 metrů z polyše 15 cm. 5 let bez problémů. Myš se prokouše i dřevem, či sádrošem.
Místnost bych moc neřešil. Jde o to zda ti půda promrzá a nějakou záchytnou vanu pod bojler, jelikož pokud ti praskne budeš vytopen. Ostatní je na tobě. Dveře si můžeš nechat udělat i menší nebo si je vyrobit sám. Hlavně jde o to aby se ti bojler na půdu dobře dával. Uvědom si že po s končení životnosti se ti bojler úplně nepodaří vypustit bude o něco těžší a poteče z něj sajrajt a ty ho budeš muset snést dolů.
Ano, půda promrzá. Chci to pořádně zateplit, třeba 30cm izolace. Do vnitř dát přímotop nebo 200W žárovku. Kdyby hlásili tuhý mráz, zapl bych to na temperování. Nemělo by mě to vytopit, dám to do místa, kde už není obyvatelná část, max budu mít trochu mokrého dřeva. Kdybych ho měnil, tak ho prostě rozpářu.
Boiler ak je nastavený na minimum, proti zamrzaniu, tak ti na neizolovanej povale nikdy v živote nezmrzne, dokonca vydrží mrazy aj bez napájania, lebo má kvalitnú izoláciu ak je v neizolovanom podkroví iba pod šindľami a trámami.
Problém s mrazom je jedine zaizolovať potrubie in/out k čomu ti bohate stačí dvojitá penová izolácia nasadená na sebe, jedna na druhej, najprv na 1/2" potrubie a na túto ešte jednu vrstvu s vnútorným priemerom 1". Garantujem, že nezmrzne voda v takto "dvojmo" izoláciou ošetrenom potrubí.
https://www.hornbach.sk/shop/Izolacia-potrubia-MIRELON-PRO-22-6-mm-dlzka-2-m/8449157/artikel.html
Boiler ,ako bonus môžeš opásať kolom dokola prešitou kamennou vlnou o hrúbke 5cm, ale najprv omotaj vrchný obal lakovaného bojlera reflexným alobalom, na alobal nalep vrstvu baliaceho papiera a znovu vrstvu alobalu. Potom až 5cm izoláciu.
Vydrží -50°C dlhodobé mrazy.
Na povalu si necpi nejaké choré vláknové žiarovky, lebo vyhoríš, nešpekuluj.
Existuje na trhu plochý, výhrevný kábel určený do odkvapov a do rín proti namrzaniu alebo sú dostať hotové so šaltrom určené k ohrevu potrubia, má termostat. (mal by mať).
https://sk.serruriershouilles.fr/kabel-pre-vykurovacie-rury-typy-a-montaz-174
Jedine ten prilož k potrubiu pod izoláciu ak bývaš na Sibíri v Ojmjakonsku s krutými mrazmi, zvané pa rúsky "krut", pod -89°C.
Bude lepší tu tech. místnost udělat z OSB nebo SDK? Nepustí se do OSB červotoč? Je ho tam všude dost. Vlhkost tam není, ale myši a kuny ano. Mám strach, aby to vydrželo případný nápor vetřelců.
Myš, krysa, a podobné vyškrábe díru i do betonu, Takže tak klidně vleze přes polyš, sádroš i OSB desku. Pak jedině sklo. V OSB jsem červotoče ještě neviděl.
Do sádry sa nepustí žiaden"normálny" živočích z planéty Zem (je to zásada Ph 10 a viac), ale vlhkosť, okolité metalické predmety, elektroinštalácia, kontakty bez krytia, budú trpieť.
Sadra je sviňa, ale zároveň zaručí v jej bezprostrednom okolí "dezinfekčné prostredie" pred americkými, západnými škodcami v podobe chrobače, červotočov či inej škodnej z oblasti fungicídnych húb a plesní zo živočíšnej ríše.
Sadra je tiež hygroskopická, nasáva vlhkosť, ako kuchynská soľ.
Sadru osobne nepreferujem, je to lacný šmejd, marketingový šunt, náhrada z radov "narýchlo kvasených" stavených materiálov po roku 1989 dovlečených komunistickou lúzou, s.r.o., a.s., z radov Generálnych a výhradných dovozcov hnoja podnikateľov na tunajší, boľševický, lačný trh.
Máš to v hlavě v pořádku? Ještě jsi neviděl za sádrokartonem myší hnízda jak si je tam ty potvory vykousali?
Potkan, myš je hlodavec, ktorý sa za teplom, potravou v prípade núdze, ohrozenia na živote, nedostatku vody, potravy prehlodá, prehryzie cez tieto bežné, vápeno-cementové výplne, polystyrén, perlit, cement, plasty, dokonca aj cez vlákna zo sklených či kamenných izolačných materiálov.
Nemám pochýb, dokonca sme dávali do inkriminovaných miest, potravinárskych, betónových, vibrovaných, roxormi armovaných podláh, drvený sklenný odpad, drvené sklo miešané do poteru spolu s asfaltom, ale aj tak sa dokázali potkani prehrýzť do výrobní mäsokombinátu cez takto ošetrenú podlahu.
Lenže pevne verím, dúfam, že dopytca nemá na povele masnu, výrobňu lahôdok v prevádzke 24 hodín denne 7/24/365
Mám podkrovní byt a myší nám tu lozí až to hezké není. Přes SDK se nikdy neprokousali. Napadly mě dvě varianty. Buď to postavit s SDK a z venku natáhnout vrstvu lepidla s perlinkou a doufat, že se přes to nedostanou. Nebo to postavit z SDK popř. OSB a obouchat to plechem. Třeba nula pětkou. Přes to se nemůže nikdy dostat.
Proti myšiam jedine metalické, jemné, chovateľské, zajačie (králičie) pletivo alebo pletivo proti obhryzu kôry stromov pod omietku alebo pod lepidlo vo forme fasády. 10x10mm oká
https://www.modomlm.sk/ostatne-pletiva/2381-pletivo-zvarane-10x10x08-mm-vyska-100-cm-zn
Tiež je vhodné keramické pletivo lebo sa dobre omieta, je poddajné, drží na ňom omietka, saje vodu z omietky, keramika je na drôtoch sprečená do tvrdosti skla čo myši neprehryzú. https://lnk.sk/cySW
Potkan je sviňa, ten užuje aj drát v prípade, ak nemá iné východisko. Myši to vzdajú.