Co se stane, když rukou strčím do zásuvky dva dlouhé hřebíky?
Omluvám se za dementní dotaz, berte to z půlky jako srandu.
Ne, nejsem dement (aspoň si to tedy myslím, i když podle tohoto dotazu, že... ) a nemám v žádném případě v úmyslu to dělat. Ale všude každý straší, že když se bude blb hrabat v zásuvce pod proudem, tak ho to může zabít, takže by mě jen zajímalo, jestli je to pravda, jestli je pouhých 220V v zásuvce je tak silných?
Vysvětlím, proč se ptám.
Kdysi dávno, ještě jako náctiletý, jsem měl z bazaru nějaký německý desktopový PC, takovou tu placatou plechovou bednu a probíjelo to (prý obvyklý problém u tohoto typu PC). Když jsem se jednou rukou dotkl té plechové bedny a druhou železného topení, tak jsem cítil brnění, nebylo nijak siné, ale slabé také ne.
Bylo to tedy 220V, nebo to bylo méně, přes adaptér?
Nevím co to bylo za PC, spíše mě zajímá, jestli tady někdo dokáže odhadnout, podle síly toho brnění, kolik Voltů to bylo, jestli 220 nebo méně? A proč mě to tedy nezabilo?
Omlouvám se za hloupé otázky, ale v elektrice se vůbec nevyznám.
Uvedu ještě jeden příklad. Otčím se kdysi dávno hrabal v zásuvce pod proudem šroubovákem a dostal ránu, zajiskřilo se a ucukl rukou, což mi přišlo jako mnohem větší síla, než to probíjení, takže si říkám, že mnou nemohlo procházet 220V, že to by byl jiný kalibr. Ale zase to může být jinak "dávkované", když je to jen proud a nebo skrat, že?
Díky za vysvětlení pro laika.
Kludne to skus-budeš v darvinovych cenach na poprednych miestach,ale asi in memoriam.
Jak jsem psal, otčím to zkusil (byť šroubovákem) a přežil.
Prozatím to nezkusím, Darwinova cena je sice lákavá, ale rád bych se ještě dověděl ten rozdíl (a že je velký) mezi uzavřením elektrického okruhu dvěma hřebíky přímo ze zásuvky a tím samým, ale přes plechový PC a topení.
230 V ze zásuvky kope fakt hodně. To brnění, co jsi cítil, to je asi jak kamarádský plácnutí po rameni vůči kopnutí koněm.
A nejde ani tak o napětí v zásuvce, jako o průchozí proud. Laikovi se to blbě vysvětluje.
Pusobeni elektrickeho proudu na lidsky organismus je otazka strasne komplikovana a vysledek zalezi na spouste promenych. Muzes prezit zasah 110kV, muze te zabit 24V - za pomerne extremnich podminek.
Jeden z problemu je, ze odpor lidsky kuze neni konstantni, lisi se podle mista na tele a vlhkosti kuze. To, jestli si suchej nebo spocenej muze rozhodovat o nasledcich. Dalsi je otazka kudy ten proud tece a jakou plochou jsi do obvodu pripojen. Proud 10mA skrz hrotovou elektrodu do sliznice bude velmi, velmi bolestivej, ten samej proud mezi dvema A4 kusama plechu nalepenych na stehno bude sotva znatelny brneni.
Frekvence je taky dulezita, nad cca 450Hz to svaly ani nervy nedavaji a neboli to vubec, coz ale neznamena ze to treba nepali.
To bylo jen par poznamek stranou. Vysledek je takovej, ze 230V v zasuvce te muze zabit, ale nemusi. Jednopolovy zasah pres nahodny (a blby) zemnic a suchou rukou nejspis prezijes bez nasledku. Ale nikdo ti to nezaruci. Dva hrebiky, kazdej v jednej ruce, to uz je blby (draha proudu vede pres srdce), ale se suchejma rukama mas slusny sance na preziti. S mokrejma to ale uz bude spis spatny, ale zase na 100% smrtelny to taky neni(proto me treba prijde zvlastni pripad Kramny -> zabit manzelku, jo to jde, ale zabit dva lidi, nenapadne, na prvni dobrou to je dost "stesti").
Takze jo, 230V v zasuvce muze zabit a kazdorocne v republice nekolik lidi zabije. Jasne, neni to moc z tech tisicu lidi co dostanou kopanec a rozchodi to, ale je to dost na to, aby stalo za to ty rizika eliminovat.
Jednopólový zásah neexistuje. Vždycky se musí uzavřít obvod, jinak neprotéká proud.
Na tom deklu bylo nejspíše méně, než v té zásuvce. Jinak to chápete celkem správně, šlo o to, že jste uzavřel obvod. Kdyby se ten váš úřední příbuzný nedotkl 2 pólů najednou, nezajiskřilo by se a on možná dodnes netušil, že si zapomněl vypnout jistič.
Zdravého člověka, pokud je obutý na normální suché podlaze 230V nezabije - myšlen stav, kdy se dotkneš a pustíš.
Pokud bys stál v koupelně na mokré podlaze nebo na to sahal mokrýma rukama, případně měl problémy se srdcem, tak bys to neustál.
Každopádně i v prvním případě by to byl nepříjemný zážitek a za tu křeč to nestojí.
Standardní reakce je, že to okamžitě pustíš. Pokud bys to držel třeba v zaťatých rukou a strčil tam ty hřebíky, mohlo by se stát, že by ti křeč nedovolí je pustit a pak už bys to rozdýchat nemusel.
No, otázka je to opravdu zajímavá... Být tebou pokud nechceš získat tu darv. cenu, bych to nezkoušel. Tedy alespoň pro laika. Nezabíjí samotné napětí, třeba to v zásuvce, dnes 230V.
Brní až zabíjí proud, který tebou proteče. Ten je velký podle mnoha vlivů. Třeba jak máš vlhké ruce, jak je vodivá třeba podlaha a další věci.
Tedy pokud rukama strčíš dva dráty do zásuvky, připojíš se tak dobře, že dostaneš pumelici tak velkou, že uděláš kotrmelec pozpátku a můžeš bejt úplně zabitej.
Když ale třeba strčíš hřebík do fázové zdířky a budeš mít třeba boty s gumovou podrážkou a druhou rukou na nic nebudeš šahat, nemusíš ani nic cítit. Když budeš mít ty boty třeba vlhké, můžeš cítit jen brnění. Tedy může se stát, že na něco sáhneš a jen to brní. Sáhneš podruhý za jiných podmínek a může tě to zabít. Tedy hřebíky do zásuvky nestrkat, volty prsty neměřit a jak bývalo napsané "nedotýkat se ani drátů na zem spadlých" A nedělat si selfie na vagonech pod trolejí, jak už dost blbců předvedlo. Elektřina není vidět, ale je cítit dost a kope jak kůň.
Díky všem za odborné a obsáhlé odpovědi, už to chápu. B-)
220 V bylo za RVHP.
Já měl nedávno přes 250V, EON to po několika reklamacích stáhnul na 243V. Takže vše je relativní
I těch 220V je v normě, jen ti nižší napětí nenastaví, protože nižsí napětí = nižší spotřeba = nižší zisk.
Občas to měřím, 218 - 238 V. Dřív byly oficiální uváděné hodnoty 220 a 380 V.
Já zase jednou 229, ted 230 a furt tak nějak.
Myslím že za RVHP tam byla tolerance nějaká procenta pod 220 V a nějaká nad 220 V, už si to nepamatuji a domnívám se, že je to tak i nyní u 230 V.
Tolerance tam byla vždycky. Jmenovité napětí bylo 220 a 380 V, teď je 230 a 400.
To jsem udělal když mi byly 4 roky. Vzal jsem mamce jehlice na pletení a vrazil je do zásuvky. Odletěl jsem od ní jak raketa a spálilo mi to prsty a od fotra jsem ještě dostal vylágoš. Nejde to zapomenout a to uběhlo 50 let.
Tohle by už dnes asi udělat nešlo díky dětským pojistkám, které prý zabrání strčit tam něco jiného, než se má. Ale nevím přesně jak to funguje a jestli nějaké "vychytralé" děcko to nedokáže obelstít dokonale synchronním zasunutím obou jehlic současně.
Tak já mám v bytě normální zásuvky a to je pár let po rekonstrukci elektřiny.
To je pro lidi, co mají/plánují děti. Ale třeba to tam taky máš, prý je to standard u renomovaných výrobců.
Ale ty jehlice by to stejně nezadrželo, pokud jsi je tam strkal současně, jak jsem zjistil zde.
Kouknu do dírek zásuvky a vidím kontakty. Asi jak se dělala rekonstrukce u nás v paneláku, tak se hledělo na cenu.
U správně udělané instalace by tě to koplo a vybavil by proudový chránič. Paradox je, že kdybys byl dobře izolovaný od země
a strčil ty hřebíky oběma rukama současně do zdířek, tak by tě to mohlo zabít, protože bys uzavřel legální obvod a chránič
by neměl důvod vypadávat. U starší instalace nebo u okruhu bez chrániče je to docela riskantní, devadesát devět dotyků
ze sta skončí jen leknutím, popálenínou, křečí no a ten stý...
Další riziko je masivní zkrat, v domácnostech asi nehrozí, ale na školeních pro začínající elektrikáře v průmyslu se vyprávějí historky
jak někomu spadnul šroubovák do průmyslového rozvaděče, hrozivě se zablesklo a dotyčný týden nic neviděl
U toho PC byl nějaký svod, nejspíš kapacitní proud, Číňani občas ty zdroje bastlí tak, že by z toho jeden dostal vyrážku
Nepříjemné, ale ani u většiny blbě udělaných zdrojů to není pro zdravého člověka nebezpečné. Napětí bys tam mohl
měřákem naměřit klidně celých 230 V, ale jak to uzemníš tím dotykem tak podstatně klesne.
Díky za vysvětlení.
Ještě k tomu probíjejícímu PC taková zajímavost. Byl se na něj podívat nějaký odborník, technik, který dokonce skládal počítače a od něj mám to info, že tyhle typy probíjely. Pak na PC sáhl a řekl, že tenhle naštěstí neprobíjí. Nedošlo mu, že musí uzavřít okruh třeba přes to topení.
Hlavně tomu PC evidentně nefungovala ochrana nulováním, čili ten case nebyl připojen na PE resp. PEN vodič, jinak by se to stát nemohlo.