Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Co se stane, když rukou strčím do zásuvky dva dlouhé hřebíky?

Omluvám se za dementní dotaz, berte to z půlky jako srandu. :-D

Ne, nejsem dement (aspoň si to tedy myslím, i když podle tohoto dotazu, že... :-p) a nemám v žádném případě v úmyslu to dělat. Ale všude každý straší, že když se bude blb hrabat v zásuvce pod proudem, tak ho to může zabít, takže by mě jen zajímalo, jestli je to pravda, jestli je pouhých 220V v zásuvce je tak silných?

Vysvětlím, proč se ptám.

Kdysi dávno, ještě jako náctiletý, jsem měl z bazaru nějaký německý desktopový PC, takovou tu placatou plechovou bednu a probíjelo to (prý obvyklý problém u tohoto typu PC). Když jsem se jednou rukou dotkl té plechové bedny a druhou železného topení, tak jsem cítil brnění, nebylo nijak siné, ale slabé také ne.

Bylo to tedy 220V, nebo to bylo méně, přes adaptér?

Nevím co to bylo za PC, spíše mě zajímá, jestli tady někdo dokáže odhadnout, podle síly toho brnění, kolik Voltů to bylo, jestli 220 nebo méně? A proč mě to tedy nezabilo?

Omlouvám se za hloupé otázky, ale v elektrice se vůbec nevyznám.

Uvedu ještě jeden příklad. Otčím se kdysi dávno hrabal v zásuvce pod proudem šroubovákem a dostal ránu, zajiskřilo se a ucukl rukou, což mi přišlo jako mnohem větší síla, než to probíjení, takže si říkám, že mnou nemohlo procházet 220V, že to by byl jiný kalibr. Ale zase to může být jinak "dávkované", když je to jen proud a nebo skrat, že?

Díky za vysvětlení pro laika. :-)

U správně udělané instalace by tě to koplo a vybavil by proudový chránič. Paradox je, že kdybys byl dobře izolovaný od země
a strčil ty hřebíky oběma rukama současně do zdířek, tak by tě to mohlo zabít, protože bys uzavřel legální obvod a chránič
by neměl důvod vypadávat. U starší instalace nebo u okruhu bez chrániče je to docela riskantní, devadesát devět dotyků
ze sta skončí jen leknutím, popálenínou, křečí no a ten stý...

Další riziko je masivní zkrat, v domácnostech asi nehrozí, ale na školeních pro začínající elektrikáře v průmyslu se vyprávějí historky
jak někomu spadnul šroubovák do průmyslového rozvaděče, hrozivě se zablesklo a dotyčný týden nic neviděl :-)

U toho PC byl nějaký svod, nejspíš kapacitní proud, Číňani občas ty zdroje bastlí tak, že by z toho jeden dostal vyrážku :-)
Nepříjemné, ale ani u většiny blbě udělaných zdrojů to není pro zdravého člověka nebezpečné. Napětí bys tam mohl
měřákem naměřit klidně celých 230 V, ale jak to uzemníš tím dotykem tak podstatně klesne.