Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ponorne čerpadlo

Zdarec chlopi.
By mně zajimalo, na jakem principu to funguje po elektro strance.
Mám ve sklepě jimku pro připad, kdyby se objevila voda a v ní ponorne čerpadlo.
Už jsem ho několikrát měníl a skoro pokažde když ho potřebují zklame.
Po zapnuti jen vrčí a neroztoči se.
Když jsem ho dole rozdělal, normalně volně se da s vrtuli otačet.
Někdy se mi ho podaří rozběhnout když ho zapnu a ručně roztočim.
Všechny byli neptun, takže bych řek, že žadne šmečka.
Je tam nějake pomocne vinuti, ktere se zapina při startu čerpadla?
https://www.hobynaradi.cz/cerpadlo-kalove-350w-nsp-35-einhell/
https://www.neptun.cz/cerpadla/kalova-cerpadla/ponorna/psdr550p-kalove-cerpadlo-kabel-10m.html

Ahoj. Einhell není žádná hitparáda, ale hobby značka.
Možná by pomohlo čerpadlo rozebrat včetně motoru, motor vyčistit...

Nevím, jak dlouho čerpadlo stojí mezi tím, kdy pracuje, ale chtělo by jej občas v nějakých pravidelnějších intervalech na chvilku protáhnout.

Ponorná kalová čerpadla mají občas problém, že se v sání udělá vzduchová bublina, kterou zejména slabé čerpadlo nedokáže nasát. Stačí kalové čerpadlo naklonit, aby bublina zmizela a čerpadlo pak normálně funguje.

Ak sa táto chyba opakuje na rôznych čerpadlách, tak by som ju skôr hľadal v prívode elektriny ako na samotnom čerpadle. Najprv teda pripoj namiesto čerpadla výkonnejší spotrebič tak 1 až 2 kW a zmeraj úbytok, resp. stabilitu napätia. Keď budeš presvedčený, že napájanie je dobré, tak až potom sa venuj samotnému čerpadlu, ktorého elektrické časti sú pravdepodobne nerozoberateľne zaliate kvalitnou vodeodolnou izolačnou hmotou.

Čerpadlo jsem rozdělal, ale jen spodek.
Když na lopatky začnu foukat vzduch z kompresoru, točí se.
Pokud ho dam do zásuvky a roztočím ručně nebo vzduchem, tak jede.
Když ho ponořím do kyblu s vodou, zastaví se.
Prostě výkon čerpadla je tak malý, že ho ten odpor vody zastaví.
Na čerpadle je napsané 1600 wattu.
Moje sekačka na trávu má 1800 wattu.
Zkoušeno na zásuvce, kde připojuji tu sekačku.

Pravdepodobne je prerušené hlavné vinutie a motor beží len na pomocné vinutie. Pomocné vinutie býva zapojené v sérii s kondenzátorom a preto by sa takýto stav mohol overiť meraním jednosmerného odporu na svorkách napájania (na prípojnom kábli). Normálne by mal byť tento odpor niekoľko ohmov, pri takejto poruche bude hodne vysoký. Možnosť opravy závisí od konštrukcie čerpadla - teda či sa dá rozobrať a zložiť bez narušenia hermetičnosti konštrukcie. V tomto som skôr skeptický. V každom prípade ale ešte skontroluj, či tam nemáš tepelnú poistku (chráni čerpadlo pred chodom nasucho). Ak je ručne ovládaná, tak tam je gumový klobúčik pod ktorým je tlačítko na navrátenie poistky do pracovného stavu. Ak by bolo hlavné vinutie v poriadku a pripojené, tak po rozbehu by mal motor plný výkon a určite by sa nezastavil ponorením do vody.

Levné hobby čerpadla nejsou stavěné na dlouhodobé ponoření ale jen na občasné použití.
Pořiďte si čerpadlo s kvalitní ucpávkou a pokud neběží pravidelně tak ho protočte alespoň 1x za měsíc.

Pokud elektromotor vrčí a neroztočí se a po roztočení rukou běží, je závada jasná, buď spálené pomocné rozběhové vinutí nebo vadný rozběhový kondenzátor. Jak je to v tomto kalovém čerpadle nevím, ale je to jedno, protože až motor otevřete, budete vidět, co tam je. Pokud tam bude rozběh. C, kupte stejný nebo s přibližně stejnou kapacitou. Pokud tam není, jedná se o poruchu trvale zapojeného pomocného vinutí a v tom případě můžete nejspíš kalovku vyhodit.

Pokud se takto zachovalo už víc čerpadel stejného typu, asi to bude nějaká typová závada. Už bych takové nekupoval.
Z rozměrových i jiných důvodů se tam dávají elektrolytické kondenzátory a pokud nejsou kvalitní, ztratí kapacitu.
Bez kondenzátoru motor nerozběhne.
Zkus demontovat horní víko, pozor, bude tam těsnění a zjistit, jestli tam je a jaký kondenzátor. Zkus sehnat podobný a vyměnit ho.
Pokud by tam kondenzátor nebyl, je tam jiný rozběhový systém a nejspíš neopravitelný.

Ak pri spustení čerpadla udržíš v ruke alebo v rukavici plastovú vrtuľku, motor normálne fičí, točí bez záberu, potom sa voľne pretáča plast na hriadeli. Nie je dobre ukotvená vrtuľka. Možno by ju stačilo zhodiť, podlepiť dieru plastu k metalu nejakým kvalitným sekundovým lepidlom.

Tieto plastové vrtuľky nemajú na hriadeli péro, ako mávajú hliníkové, mosadzné, liatinové, bronzové odstredivé kolesá, ako to bolo v prípade masívnej klasiky ponorky zn.: Bimbo na 3x400V. Iba sú lacné šunty na hriadeli surovo natlačené, narazené. (ako napríklad na vzduch chladiace PVC červené vrtuľky pod plechom z opačnej strany motora na bežných asynchrónnych motoroch 1x230V / 3x400V, tie tuším ani samostatne nepredávajú)

Žiadne pomocné vinutia tam v motore nie sú, možno rozbehový kondík, ale tieto ponorky na 230V/50Hz ho nemávajú, lebo ide o jednoduchosť v riešení.

Motor (stator a rotor) je oddelený iba guferami na oboch koncoch leštenej hriadele pred ložiskami. aby nezatiekla voda do lakovaného vinutia a do ložísk.

@ Nuda - zas takový kokot nejsem, abych nepoznal že se vrtule točí na prázdno.

@ Kecal - jimka ma pruměr 70 cm a hluboka 2,5 m.
Je tu dost spodní vody, takže když delši dobu prší, muže se stat, že voda z jimky přeteče.
Takže když voda dosahne učite výčky, čerpadlo se zapne a vyčerpa tokik, kolik dovoli ten plovak.

A to vadne vinutí nebo rozběhový kandík.
Když ho roztočím ručně a udusí se v kýblu s vodou?
Dnes ho rozkuchám cele a uvidíme.

Ale uvažují o něčem takovem.
https://www.svetkaravanu.cz/ponorne-cerpadlo-comet-lux-plus-12-v-19-lmin-085-baru?gclid=EAIaIQobChMI7vigv42p6gIVTe7tCh13NwdHEAkYCiABEgKvLfD_BwE

Nebo nějaka čina.
https://www.aliexpress.com/item/4000179905065.html

Těch 12V bude bezpečnější a 12V trafo mam pobliž jimky.

Největší problém je ten zabudovaný hlídač kladiny.
Nikomu se nechce pravidelně zvedat viko a nahýbat se do jímky, aby občas to čerpadlo protočil.
Když bude čerpadlo bez hlídače a hlídač zvlášť a vše vyvedené do nějaké plastové krabky, mohu tam dat tlačítko, kterým se to bude dat občas protočit.