Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ponorne čerpadlo

Zdarec chlopi.
By mně zajimalo, na jakem principu to funguje po elektro strance.
Mám ve sklepě jimku pro připad, kdyby se objevila voda a v ní ponorne čerpadlo.
Už jsem ho několikrát měníl a skoro pokažde když ho potřebují zklame.
Po zapnuti jen vrčí a neroztoči se.
Když jsem ho dole rozdělal, normalně volně se da s vrtuli otačet.
Někdy se mi ho podaří rozběhnout když ho zapnu a ručně roztočim.
Všechny byli neptun, takže bych řek, že žadne šmečka.
Je tam nějake pomocne vinuti, ktere se zapina při startu čerpadla?
https://www.hobynaradi.cz/cerpadlo-kalove-350w-nsp-35-einhell/
https://www.neptun.cz/cerpadla/kalova-cerpadla/ponorna/psdr550p-kalove-cerpadlo-kabel-10m.html

Levné hobby čerpadla nejsou stavěné na dlouhodobé ponoření ale jen na občasné použití.
Pořiďte si čerpadlo s kvalitní ucpávkou a pokud neběží pravidelně tak ho protočte alespoň 1x za měsíc.

Pokud se takto zachovalo už víc čerpadel stejného typu, asi to bude nějaká typová závada. Už bych takové nekupoval.
Z rozměrových i jiných důvodů se tam dávají elektrolytické kondenzátory a pokud nejsou kvalitní, ztratí kapacitu.
Bez kondenzátoru motor nerozběhne.
Zkus demontovat horní víko, pozor, bude tam těsnění a zjistit, jestli tam je a jaký kondenzátor. Zkus sehnat podobný a vyměnit ho.
Pokud by tam kondenzátor nebyl, je tam jiný rozběhový systém a nejspíš neopravitelný.

@ Nuda - zas takový kokot nejsem, abych nepoznal že se vrtule točí na prázdno.

@ Kecal - jimka ma pruměr 70 cm a hluboka 2,5 m.
Je tu dost spodní vody, takže když delši dobu prší, muže se stat, že voda z jimky přeteče.
Takže když voda dosahne učite výčky, čerpadlo se zapne a vyčerpa tokik, kolik dovoli ten plovak.

A to vadne vinutí nebo rozběhový kandík.
Když ho roztočím ručně a udusí se v kýblu s vodou?
Dnes ho rozkuchám cele a uvidíme.

Ale uvažují o něčem takovem.
https://www.svetkaravanu.cz/ponorne-cerpadlo-comet-lux-plus-12-v-19-lmin-085-baru?gclid=EAIaIQobChMI7vigv42p6gIVTe7tCh13NwdHEAkYCiABEgKvLfD_BwE

Nebo nějaka čina.
https://www.aliexpress.com/item/4000179905065.html

Těch 12V bude bezpečnější a 12V trafo mam pobliž jimky.

Největší problém je ten zabudovaný hlídač kladiny.
Nikomu se nechce pravidelně zvedat viko a nahýbat se do jímky, aby občas to čerpadlo protočil.
Když bude čerpadlo bez hlídače a hlídač zvlášť a vše vyvedené do nějaké plastové krabky, mohu tam dat tlačítko, kterým se to bude dat občas protočit.