Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nabíjení NiMH akupacku

Dobry den. Mam akupack Panasonic Eneloop 12V/1900 mAh a chtel jsem se zeptat, jestli ho muzu nabijet DC zdrojem 14V/450mA rekneme tak 4 hodiny, kdyz bude predem vybity. Dekuji za reakce

Nelze odpovědět, protože nejsou známé parametry zdroje. Štítkový údaj zdroje neříká nic o napětí ani proudu, který by tekl do akupacku. Použití by bylo v zásadě možné při zapojení přes ampérmetr a reg.odpor, kde by se nastavil přiměřený proud a kontrolovalo se zároveň občas napětí na aku. Což jsou základní parametry nabíjení.

Použití nabíječky autobaterií na nabjení nicd/nimh baterií je zcela nevhodné.
I když samozřejmě pokud nabíječka nějaký proud dodá, k nějakému nabití dojde, ale těžko definovatelnému.
U olověné baterie její napětí celkem dobře vyjadřuje její stav nabití. Toho využívají inteligentní nabíječky, které napětí měří a nabíjecí proces tomu přizpůsobují. Při dosažení určitého napětí vypnou.
Ale NiCd a NiMh baterie takovou vlastnost nemají. Napětí na nabíjeném článku nevyjadřuje stupeň jeho nabití. Toto napětí se mění, se stavem článku, stáří, stupněm opotřebení, i teplotou. Proto nelze využít tohoto napětí k vyhodnocení stupně nabití. Napětí na článku během nabíjení může rychle dosáhnout hodnoty jako by byl plně nabitý, přitom může být nabit jen třeba na dvacet procent.
Proto možnost jak nabíjet, je obyčejnou nabíječkou tak, že se nabíjí vhodným proudem a časem, aby se dosáhlo potřebné, kapacity.
Nebo automatickou. Ta ale k řízení nepoužívá naměřené napětí.
K ukončení nabíjení po dosažení plné kapacity se používá jev (delta U), kdy při plném nabití už článek nepojímá energii a začne ji přeměňovat na teplo. Jak se článek ohřeje, sníží vnitřní odpor a napětí na něm poklesne.
Tedy v průběhu nabíjení napětí na článku roste, dosáhne max hodnotu a pak začne klesat. Tento pokles je známkou nabití.
Toto nabíječka olověných baterií neumí, takže vypne předčasně, nebo naopak nevypne.
Improvizovaně lze NiCd nabíjet i jakýmkoliv zdrojem, který má dostatečné napětí a možnost nastavení vhodného proudu.
Že je baterie nabitá lze kontrolovat manuálně a to tak, že se baterie začne ohřívat. Pokud se baterie začne znatelně ohřívat, je nabitá.

Jo, v podstatě jsem i napsal, že se to nějak nabije. Ale koncové vypínání založené na napětí vnáší nestálost. Pravděpodobně nabíječka vypíná dříve, než je dosaženo plného nabití. Napětí baterie s nabíjením stoupá, až dojde k vypnutí. Ale pokud při nabíjení napětí stoupá, znamená to, že se baterie stále ještě nabíjí. Po dosažení plného nabití by mělo napětí klesnout. Ale kdyby došlo až k tomu stavu, nabíječka by nevypla, pokles nevyhodnotí.
Pokud to ale nějak funguje a nevadí třeba menší využitelná kapacita, tak proč ne.
Ale moje upozornění bylo hlavně kvůli tomu, že to tak fungovat nemusí vždy.
Jedná se o to, že napětí na plně nabitém článku nicd se různě liší. A právě horší, nebo slabší články ho mají vyšší. Tím snadno může dojít k dosažení vypínacího napětí nabíječky.
Ale zpravidla hodně kvalitní a nové články, mívají (stářím se napětí zvyšuje) napětí při plném nabití nižší. Tím se může stát, že nicd baterie dosáhne plného nabití, ale přitom nezvýší napětí tak, aby nabíječka vypla. Ale potom, vlivem jevu delta U, začne napětí ještě klesat. Tím už je zcela znemožněno aby nabíječka vypla. Potom nabíjecí proud není přerušen a přeměňuje se na teplo. Při vyšších hodnotách to vede k poškození baterie.
K tomu by (nemuselo ale) mohlo dojít právě u kvalitních a drahých článků.
Proto takové použití nedoporučuju pro nespolehlivost vypnutí. Když už bych to používal, nespoléhal bych na automatiku nabíječky a kontroloval teplotu baterie sám, abych to mohl v případě potřeby vypnout.