Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vadný provoz robotického vysavače RobZoneRoomy.

Nemohu přijít na to, co způsobuje funkční závadu robotického vysavače RobZoneRoomy. Při navolení jakéhokoliv uklízecího programu a stisknutí Start, se rozjede pozpátku a pokud narazí na překážku, chvíli bzučí a pak naskočí chyba "Error" a číslo chyby. Tato ale nebývá vždy stejná, nejčastěji č.3 (dle chybovníku "zablokované přední kolo"), případně č.4 ("porucha čidla na spodní části") eventuálně i č.1 ("cizí těleso v pravém kole"). Vysavač jsem kompletně vyčistil, zkontroloval zda je vše OK a nikde jsem nezjistil nic závadného.
Běžný chod bez poruchy je takový (a doposud vždy tak fungoval), že po navolení programu a spuštění stiskem Start, se rozběhne kartáč, spustí ventilátor vysavače a vysavač se rozjede směrem dopředu a při přiblížení k překážce sejme bezkontaktní čidlo-senzor její přiblížení a vysavač se odchýlí od překážky a pokračuje v pohybu vpřed. V případě že na ni narazí, pak totéž provede mechanické nárazové čidlo. V případě, že dojde, z nějakého důvodu, k zablokování pohybu vpřed, nebo do boku, vysavač se zastaví, pak trochu pocouvne, odchýlí se a opět pokračuje v pohybu vpřed.
Ale nyní okamžitě po spuštění se rozjíždí vzad a po nárazu na překážku chvíli bzučí a pak se vypne a naskočí výše uvedená chyba.
Zajímavé však je, že v případě navolení na vysavači programu "hledání základny pro nabíjení baterie" (svítí pouze ukazatel nabití baterie) a stisknutí Start, se rozjede správně do předu a funguje přesně jak má a jak je popsáno výše. Ovšem nefunguje (neběží) ani kartáč, ani ventilátor vysavače.
Funkce vysavače je zřejmě řízena nějakým firmweirem, který je součástí vestavěného čipu, ale nevím, jak se mohlo stát, aby došlo k poruše pro všechny funkční programy, ale v případě programu "hledání základny" je pohyb plně funkční a bez problémů.
A jsou tím zřejmě i vyloučeny všechny možné závady čidel a zařízení, které se objevují v případě hlášení ve funkčních programech.
Už jsem uvažoval nad tím, že bych jej vysavač upravil a provozoval, pokud se nepodaří odstranit uvedenou chybu v programech, tak, že bych doplnil zapnutí pohonu kartáče a ventilátoru přímo, přes vestavěný samostatný spínač a pohyb vysavače ponechal na řízení programem "hledání základny". Což by mohlo snad fungovat.
Nemáte někdo s touto poruchou, tohoto zařízení, nějaké zkušenosti (případně neřešili jste něco podobného se servisem), případně co říkáte na mnou uvažovanou úpravu? Ono asi oprava v servise by přišla poměrně draho a možná by se ani nevyplatila.
Doposud jsme s ním byli velice spokojeni (i když byl provozován pouze bez funkční základny, pouze se spouštěním a nabíjením ručně). Je to docela šikovný, ale nyní je nepoužitelný. :-(
Díky za rady a reakce.

Řešení:

Zjištěno. Závadu způsobuje vadná řídící deska (zřejmě FW). Sehnal jsem adresu opraváře těchto vysavačů v Praze, nějakého pana Šímu - servis RobZone. Ten mi nabídl, že by mi tu řídící desku na ten náš prodal za 1300,- Kč. Tak jsem jej o to požádal a on ji poslal. Bohužel ale i ta nebyla v pořádku, nešlo vůbec navolit program a spustit. Byl jsem si vědom, že jdu do rizika. Tak jsem mu ji vrátil a teď čekám jak to dopadne. Takže pozor !;-)
Ale měl jsem na konec štěstí a náhodně jsem, v jednom otevřeném elektro kontejneru u nás, objevil také vyhozený další vysavač RobZone Roomy 3.0.
Ten náš původní je v podstatě shodný, pouze má kulatý displej a trochu jiné ovládání (i řídící desku). Ale jinak všechny ostatní mechanické díly jsou shodné.
Po odzkoušení jsem zjistil, že má nějaký problém s pravým kolem, což způsobovalo, že byl rovněž nefunkční a "padal" do chyby.
Ale řídící deska a vše ostatní bylo OK. Tak jsem do něj přehodil celý komplet pravého kola z toho našeho, s vadnými firmware.
No a tenhle další, opravený, už zase "řádí. :puff:

Presne tento vysavač jsem měl a zbavil jsem se ho po 3 letech. Nejprve byla závada na kole, kterou ještě v záruce opravili, po zaruce se začala projevovat popsaná chyba.
Měl jsem jej rozebraný, hledal jsem třeba vadné čidlo, ale bezvýsledně.
Na opravě by to řešili snadno - výměna základní desky s cenou prekracujici nového robota.
V současné době máme roborock s5. Co se systematicnosti úklidu týká, tak roomy nemá šanci. Ten se pohyboval chaoticky po mistnosti.

Nazdar Jendo. Tak se ještě vracím k tomu vysavači RobZone Roomy. Náhodně jsem v jednom elektro kontejneru u nás, objevil také vyhozeý další vysavač RobZone Roomy 3.0.Ten náš původní je v podstatě shodný, pouze má kulatý displej s ovládáním, ale jinak vše je shodné. Chyběl mu pouze šuplík s ventilátorem.
Po odzkoušení jsem zjistil, že má nějaký problém s pravým kolem, což způsobovalo, že padal do chyby.
A tak jsem do něj přehodil celý kompllet pravého kola z toho našeho, s vadnými firmware.
No a už tenhle další, opravený, zase "řádí.😀
Ale předtím jsem sehnal ještě adresu i na opraváře těchto vysavačů v Praze, nějakého Šímu - servis RobZone. Ten mi nabídl dokonce, že by mi tu řídící desku na ten náš prodal za 1300,- Kč. Tak jsem jej o to požádal a on ji poslal. Bohužel ale i ta nebyla v pořádku, nešlo vůbec navolit program a spustit. Byl jsem si vědom, že jdu do rizika. Tak jsem mu ji vrátil a teď čekám jak to dopadne.
Ale proč ještě píšu. Co jsi udělal s tím vašim starým RobZone vysavačem? Nemáš jej ještě někde "na půdě"? Jsi-li jako já, tak takovéhle věci nevyhazuji. A tak, pokud by jsi jej ještě měl, docela bych měl o něj zájem, na ND. Za " přiměřenou" cenu bych jej odkoupil, abych mohl dát dohromady i ten druhý. Pokud by mi tedy ten Šíma dodal desku dobrou. Což je sice ještě "ve hvězdách", ale třeba se " pochlapí" a nějak to dopadne.
Takže, prosím, děj vědět. Zdraví Jirka.

Zjištěno. Závadu způsobuje vadná řídící deska (zřejmě FW). Sehnal jsem adresu opraváře těchto vysavačů v Praze, nějakého pana Šímu - servis RobZone. Ten mi nabídl, že by mi tu řídící desku na ten náš prodal za 1300,- Kč. Tak jsem jej o to požádal a on ji poslal. Bohužel ale i ta nebyla v pořádku, nešlo vůbec navolit program a spustit. Byl jsem si vědom, že jdu do rizika. Tak jsem mu ji vrátil a teď čekám jak to dopadne. Takže pozor !;-)
Ale měl jsem na konec štěstí a náhodně jsem, v jednom otevřeném elektro kontejneru u nás, objevil také vyhozený další vysavač RobZone Roomy 3.0.
Ten náš původní je v podstatě shodný, pouze má kulatý displej a trochu jiné ovládání (i řídící desku). Ale jinak všechny ostatní mechanické díly jsou shodné.
Po odzkoušení jsem zjistil, že má nějaký problém s pravým kolem, což způsobovalo, že byl rovněž nefunkční a "padal" do chyby.
Ale řídící deska a vše ostatní bylo OK. Tak jsem do něj přehodil celý komplet pravého kola z toho našeho, s vadnými firmware.
No a tenhle další, opravený, už zase "řádí. :puff:

Závěr.
Tak dnes mi, od toho pana Šímy, ze servisu RobZone, došla nová deska. Výměnou za tu, od něho zaslanou původní, nefunkční.
S e-mailem, že byla u něj otestována a tu vadnou, mnou vrácenou bude reklamovat. Poštovné "grátis".
Takže, ochotní a čestní lidé stále ještě existují, i když o tom člověk občas pochybuje. ;-)
A po jejím osazení je vše OK a vysavač opět funguje. Dokonce i s tím vyměněným kolem z toho dalšího, co jsem našel v kontejneru a se kterým ten nalezený nefungoval a padal do chyby. K tomu druhému, z kontejneru, ale ještě budu muset sehnat to šuple s ventilátorem, které u něj chybělo. Třeba se podaří. Takže teď mám ty vysavače funkční oba.
A opět se potvrdilo mé "celoživotní krédo" (viz pod mými dotazy a radami).:-D:puff:

No a nakonec ještě úspěšné pokračování (musím se pochlubit :))). Při hlídání na Bazoši a S-bazaru jsem narazil na nabídku jednoho Pražského "bazaristy", že prodá tenhle RoZone Roomy (tu původní verzi s kulatým displejem a snadno vyjímacími kartáči), dle něj na ND za cenu 500,- Kč a dokonce včetně poštovného. Tak jsem ihned po ňom "skočil" a už jej mám doma. Nakonec je i tenhle v úplném pořádku a kompletní, pouze jsem jej osadil novou, mnou repasovanou baterii (4 x LiIon LiiteKala - cena 250,- Kč). Takže nyní mám dva plně funkční vysavače (jeden bude na chatě) a jeden celý na ND, rovněž funkční, u něhož pouze chybí šuple s vysáváním. A to vše za cenu cca 2000,- Kč. A zatím jsem s jejich prací "na výsost spokojen" (a zejména manželka).:puff: