vypocet potrebne kapacity autobaterie
dobry den,
poterbuji technickou radu - potrebuji napajet pocitacovy vetrak autobaterii (neni v miste zasuvka, vetrak bude slouzit pro udrzeni pruvanu v krabici kde se bude susit maso)
1) potrebuji vedet, jakou kapacitu 12v autobaterie poridit, aby me vetrak vydrzel jet minimalne 14 dni nepretrzite; problem je vsak v tom, ze nevim, jaky ma vetrak odber ( https://www.alza.cz/arctic-p12-silent-120mm-d5524596.htm )
2) vetracek ma kabelaz 3pin, jak bych ho mel na autobaterii napojit? nejaka redukce napeti nebo rovnou prodlouzit + a - na baterku?
Dekuji za pomoc
K tomu, abyste mohl něco počítat, potřebujete mít informace. Nemáte-li je, sežeňte si je. Pomůže třeba datasheet od výrobce: https://www.arctic.ac/eu_en/downloads/dl/file/id/2383/p12_spec_sheet_english.pdf
Napojení na autobaterii doporučuji realizovat svorkami.
Výrobce píše:
12 V DC (Norminal), 0.09 A
Počítejme 0,1A spotřebu, baterka bude mít o něco vyšší napětí.
14 dnů = 336 hodin * 0,1A = 33,6 Ah. protože z olověného aku dostaneš max. 60% kapacity (pak už bys jej vybíjením ničil), pak potřebuješ akumulátor s kapacitou 56Ah, dělají se 60Ah, ať máš nějakou rezervu.
Osobně bych místo autobateie použil trakční baterii, bude vhodnější, i když je dražší.
takze podle vaseho vypoctu se da zjistit vysledna kapacita baterie pri uvazeni jineho amperoveho odberu vetraku, ze?
Máš to spočítane přímo pro svůj ventilátor. Na stránkách, které jsi uvedl je odkaz na veb výrobce a tam je uvedena spotřeba, se kterou jsem počítal.
Ale jinak si to samozřejmě můžeš spočítat pro jakoukoliv zátěž
dekuji, poridim 60Ah baterii a budu napajet tim..pocitam, ze budu 12-14 dni tocit cca 10x za rok, to by mohlo dobre fungovat..jeste jednou diky, zaviram tema
V datasheetu od Kurta je ale 0,2A.
Tedy cca 5Ah za den, za 14 dní 70 Ah, pro 60% cca 117 Ah.Čili 2 autobaterie min.60Ah spojené paralelně.
To tam u toho nebudeš opravdu celých 14 dní?Že by se vždy jedna baterie mohla odpojit a vzít domů nabít.
To je datašit od neSilent verze, u té tiché je hodnota zhruba poloviční.
Tady.
Tohle bych řešil menší baterií a solárním článkem.
Ale ještě nezapomeň dodat, že k tomu potřebuješ MPPT konvertor s nabijenim baterie.
A spolehat se, že bude svitit slunce... Stačí, aby bylo 3 dny zataženo a bude problém.
To bych až tak nehrotil. Ten 20W článek bych připojil přes 12V žárovku přímo na akumulátor. A co se slunka týká, ony ty články něco dávají i když je pod mrakem. Nemám to odzkoušené, jenom typuju, ale to pětikilo bych do toho vrazil, a i když je výsledek nejistý, za zkoušku to stojí. Ten větrák žere nula nula nic, to musí stačit.
Když bude zataženo, dostaneš z toho panelu do 3W. Těch 20W je za ideálních podmínek, v reálu to bude v našich končinách 16W max. a to ještě za použití MPPT kontroleru, abys dostal maximum.
Coz ale muze docela v pohode stacit. Ten tichej vetrak zere cca 1W, takze 3W 12h denne je v pohode samo o sobe a kdyz to slunko vysvitne vic, tak bude i na budovani rezervy. Asi bych do toho sel.
to je dobry napad, ale krabice bude umistena ve sklepe diky konstantnejsi a nizsi teplote :) tam bohuzel solarni clanek by pozbyl funkce..vyresim to 60Ah autobaterii, na 10 otacek do roka by to melo v pohode stacit..dekuji vsem
Zapomeň na autobaterii, ta je určena pro krátkodobou zátěž vysokými porudy, to, co ty potřebuješ, je trakční baterie, ať už olověná, LiOn nebo LiFePo. Autobaterii po několika cyklech zničíš.
Jinak není zřejmé, jaký má ten větrák odběr, bez toho to nezjistíš. Naopak budeš-li to vědět, je to jen triviální násobení a dělení.
Jenze nekolik cyklu je cca 100 a to v tomhle provozu jsou 4 roky. Nerikam, ze by trakcni baterie nebyla lepsi napad nez bezna autobaterka, ale vyhovi i ta.
https://www.ventilatory.cz/ventilator-se-solarnim-panelem-bez-potreby-pripojeni-do-elektricke-site-x11871 Možná že by mohlo vyhovovat toto.
Pokud ti stačí, že to fouká jen, když na to pete slunce, pak ano. V tazatelově případě ne.
Dobrý den,již delší čas sleduji tuto diskuzi,jako solárník doporučuji udržovací solární nabíječku do auta k dobití baterie,nebo solární ventilátor za pár stovek,který při nedostatku energie ze soláru elektronika přepne k odběru z baterie,která bude dobíjena solární autodobíječkou,vše se nechá ošetřit elektronikou z ebay,nebo aliexpressu za pár korun.Nekupovat zbytečně MPPT dobíjecí regulátory,které se v tomto případě nevyplatí.Náklady krom baterie do tisícovky a splní to svůj účel.Klidně dejte normální baterii,po akci odpojíte ventilátor a solární dobíječka jí bude udržovat nabitou.Počítejte s tím,že v dobíječkách bývají amorfní články,které fungují i při zatažené obloze.Mám amorfní panely na střechách.Na základě této diskuze jsem včera při zataženém deštivém odpoledni sledoval kolik dávají,asi čtvrtinu plného výkonu,mám MPPT,ale z důvodu vysoké voltáže na výstupu z panelů a vyplatí se jako dlouhodobě využívaná věc ve směru výtěžnosti energie,zde je to však zbytečné.
Idem si oči vyočiť nad tvojom múúdrom.
Ak by mal dotyčný prípoj na sieť 230V/50Hz, kúpi si klasický turbo vetrák 230V určený do digestorov nad šporhelt, alebo ešte lepšie, bedňu s chutným mäskom osadí dvom protiľahlými vetrákmi s ťahom a tlakom in/out podobne, ako sú riešené výkonné krabice so zváracími AD/DC trafákmi s mostíkmi.
S dvoma vetrákmi v bedni by mal chutné "svajó lečó" vysušené do 14-dní, ako podošvu. Hotové Prošúto zo zadných stehien brčkavých, kučeravých svíň pasúcich sa na zelených strániach v prírode, ako ovce, presolené, fermentované v kamennej soli a finálne sušené v Alpských vrchoch vo výške 3500m/n.v., zavesené v suchom chlade po dobu 36 mesiacov.
Mám rád sušené druhy mias, i ak sú dochutené, macerované pred sušením v zmesi chuťovo zladených byliniek. Musia byť natenko, jemne nakrájané, aby sa dali užuť. Len nesmú byť presolené, ideálne, ak nie sú "podošvy" sušených stejkov vôbec nasolené.
Myslíš, že MPPT je zbytečný, když něco takového pro jeho potřeby dostatečného pořídíš od asi 150 Kč a má současně vyřešeno i hlídání nabijeni baterie, přepnutí na baterii, když není slunce apod? Pak už jen připojí panel, baterku a ventilátor a nemusi nic řešit, pokud by chtěl jít touto cestou.
https://m.aliexpress.com/item/4000393723595.html
Smysl by to mělo, pokud bude sušit od května do půlky října.
Zapomínáte na ztráty vzniklé odběrem MPPT elektroniky z malého solárního panýlku.Sežere více než ten větráček.Když tam dá jen tu solární autodobíječku tak to postačí,žádný další systém.Připojit větráček s omezovačem napětí,vlastní zkušenost,třeba PC větráček jen škubne a je po něm,pokud je třeba 12,5 V a pojede to OK.V noci baterka postačí,jak se rozední bude dobíjena panýlkem z nabíječky,která je na autobateri 12V stavěna,bude to běhat stále bez jakéhokoli zásahu.Baterii někam do chladna,teplem zbytečně trpí,ale není to zase tak nutné.V autech baterie zkoušejí více za slunečných dnů a zatím to nikdo neřeší.
Ta autonabijecka ma MPPT kontroller v sobe, stejne tak musi mit i regulator nabijeni, aby nedoslo k prebijeni. Jinak by se z toho maleho panelu nedostal ten deklarovany vykon. Vlastni mppt cast je v provozu pouze kdyz panel dodava a zivi se z nej, stejne jako u te autonabijecky.
Vyrobce u toho typu, na ktery jsem daval odkaz uvadi stand by spotrebu 10mA, co je snesitelne - to je v dobe, kdy je spotreba z baterie. V te chvili se hlida jen, aby nedošlo k vybiti pod nastavenou mez.
Délka 305 - 500 mm, to mu se střechy do sklepa stačit nebude.Takže jedině to nové rozebrat a panel oddělit.A stejně to je bez baterie.