
vypocet potrebne kapacity autobaterie
dobry den,
poterbuji technickou radu - potrebuji napajet pocitacovy vetrak autobaterii (neni v miste zasuvka, vetrak bude slouzit pro udrzeni pruvanu v krabici kde se bude susit maso)
1) potrebuji vedet, jakou kapacitu 12v autobaterie poridit, aby me vetrak vydrzel jet minimalne 14 dni nepretrzite; problem je vsak v tom, ze nevim, jaky ma vetrak odber ( https://www.alza.cz/arctic-p12-silent-120mm-d5524596.htm )
2) vetracek ma kabelaz 3pin, jak bych ho mel na autobaterii napojit? nejaka redukce napeti nebo rovnou prodlouzit + a - na baterku?
Dekuji za pomoc
https://www.ventilatory.cz/ventilator-se-solarnim-panelem-bez-potreby-pripojeni-do-elektricke-site-x11871 Možná že by mohlo vyhovovat toto.
Dobrý den,již delší čas sleduji tuto diskuzi,jako solárník doporučuji udržovací solární nabíječku do auta k dobití baterie,nebo solární ventilátor za pár stovek,který při nedostatku energie ze soláru elektronika přepne k odběru z baterie,která bude dobíjena solární autodobíječkou,vše se nechá ošetřit elektronikou z ebay,nebo aliexpressu za pár korun.Nekupovat zbytečně MPPT dobíjecí regulátory,které se v tomto případě nevyplatí.Náklady krom baterie do tisícovky a splní to svůj účel.Klidně dejte normální baterii,po akci odpojíte ventilátor a solární dobíječka jí bude udržovat nabitou.Počítejte s tím,že v dobíječkách bývají amorfní články,které fungují i při zatažené obloze.Mám amorfní panely na střechách.Na základě této diskuze jsem včera při zataženém deštivém odpoledni sledoval kolik dávají,asi čtvrtinu plného výkonu,mám MPPT,ale z důvodu vysoké voltáže na výstupu z panelů a vyplatí se jako dlouhodobě využívaná věc ve směru výtěžnosti energie,zde je to však zbytečné.
Myslíš, že MPPT je zbytečný, když něco takového pro jeho potřeby dostatečného pořídíš od asi 150 Kč a má současně vyřešeno i hlídání nabijeni baterie, přepnutí na baterii, když není slunce apod? Pak už jen připojí panel, baterku a ventilátor a nemusi nic řešit, pokud by chtěl jít touto cestou.
https://m.aliexpress.com/item/4000393723595.html
Smysl by to mělo, pokud bude sušit od května do půlky října.
Zapomínáte na ztráty vzniklé odběrem MPPT elektroniky z malého solárního panýlku.Sežere více než ten větráček.Když tam dá jen tu solární autodobíječku tak to postačí,žádný další systém.Připojit větráček s omezovačem napětí,vlastní zkušenost,třeba PC větráček jen škubne a je po něm,pokud je třeba 12,5 V a pojede to OK.V noci baterka postačí,jak se rozední bude dobíjena panýlkem z nabíječky,která je na autobateri 12V stavěna,bude to běhat stále bez jakéhokoli zásahu.Baterii někam do chladna,teplem zbytečně trpí,ale není to zase tak nutné.V autech baterie zkoušejí více za slunečných dnů a zatím to nikdo neřeší.
Ta autonabijecka ma MPPT kontroller v sobe, stejne tak musi mit i regulator nabijeni, aby nedoslo k prebijeni. Jinak by se z toho maleho panelu nedostal ten deklarovany vykon. Vlastni mppt cast je v provozu pouze kdyz panel dodava a zivi se z nej, stejne jako u te autonabijecky.
Vyrobce u toho typu, na ktery jsem daval odkaz uvadi stand by spotrebu 10mA, co je snesitelne - to je v dobe, kdy je spotreba z baterie. V te chvili se hlida jen, aby nedošlo k vybiti pod nastavenou mez.