Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co je příčinou, že elektrický přímotop ETA 3553 asi po minutě vypne?

ETA 3553 po zapnutí asi minutu hřeje, pak vypne. Kontrolky ohřevu (ve vypínačích pro žhavící vlákna) svítí, ale vlákna nežhaví. Přívod 230 V k vláknům vždy přeruší „kontrolní spínač“, který je umístěn těsně před žhavícími vlákny a je s nimi zapojen do série. Když přímotop vypnu, několik minut počkám, zapnu, tak se vše opakuje. Termostat pro venkovní teplotu to nevypíná. Ventilátor funguje správně.

Jedním z důvodů může být zanešení prachem otvorů, mřížek přístroje a špatný průchod vzduchu.
Pokud to má ventilátor (neznám to), tak může mít malé obrátky vlivem třeba přidřených ložisek. Bývají kluzná a když se do nich
dostane prach tak zatuhnou. Je potřeba je vyčistit a namazat řídkým olejem. Také na lopatky ventilátoru se může usadit vrstva
prachu, která omezí výkon větráku. Bezpečnostní termostat signalizuje přehřívání topných článků, z některého uvedeného důvodu.

Že se větrák točí, ještě nemusí znamenat, že nemá nějakým vlivem nižší otáčky. Pokud ale tedy točí správně, je asi jediná možnost že je vadný bezpečnostní termostat, nebo se změnilo jeho nastavení. Pokud je to běžný bimetalový termostat, tak stavěcím šroubem nastavit o trochu vyšší teplotu, ale jen tak, aby to vydrželo. Potom vyzkoušet bezpečnostní funkci třeba zakrytím otvorů, termostat musí vypnout.

Závada se projevuje úplně stejně, i když větrák nepoužiji (vypínačem nezapnu).
Všechno směřuje k tomu bezpečnostnímu termostatu. Nemá žádnou regulaci (žádný stavěcí šroub), jen vypne a po čase sepne. Je na něm označení 24B7T. Je to těžko čitelné, takže by to mohlo být i něco jiného.

Pokud jde o bezpečnostní pojistku vratnou (funguje prakticky jako pevně nastavený termostat), tak došlo k nějaké deformaci a přenastavení její hodnoty deformací funkčního bimetalu. Dá se i opět zkušebně "napružit", aby rozpínal až při vyšší teplotě. Ale chce to trochu zkušenosti a trochu si s tím "pohrát" a dobře odzkoušet. Většinou nesmí, i pokud má ventilátor, ale provoz je možný i bez něj, při běžném nahřátí vypnout. Ale pokud pak konvertoru omezíš průchod vzduchu (přehodíš nějakou překrývkou), tak musí reagovat a vypnout tělesa.

Dobrý den,pokud je tam vratná pojistka,tak je to přesně jak píšete.Mám několik etavír,mají vratku také,když jí postavíte kde špatně proudí vzduch pojistka vypne,jenže jsou už tak letité,že ty pojistky vypínaly brzo,zima.Rozeberu,očistím jemným smirkem kontakty,případně mírně napružím přítlačnou pružinku kontaktu a vše OK.
Horší jsou ohřívače s nevratnou,máme v rodině dvě,již jsem měnil pojistky několikráte.Stačí postavit do zůženého prostoru a pojistka se přepálí na základě nedostatečného přívodu ochlazovacího vzduchu.Pojistku nikdy nevyřazujte,jde o vaši bezpečnost,viděl jsem podobně ošetřená topení,která se v první řadě mírně zbortila,začal tát plast a pak ohořela,naštěstí včas objeveno.:-)

Hm.. no, to si asi netroufám odhadnout. Záleží to na mnoha okolnostech, třeba z jakého materiálu je okolí spirál, v jakém místě je umístěná a podobně. Měla by vypnout dříve, než začne deformace nějakých plastů, nebo dojde k nějakému poškození, či dokonce dosažení zápalné teploty. Topná tělesa by zřejmě neměla dosáhnout červeného žáru, to už by mělo vypnout.
Možná,kdyby byl k dispozici vhodný teploměr, dát čidlo do místa pojistky a změřit,jaká je tam teplota při běžném provozu, s větrákem i bez. Pak zvolit pojistku s teplotou o něco vyšší. Pokud by to fungovalo, udělat pokus zakrytím výdechových otvorů. Pojistka by měla vypnout.
Jinou možností by bylo zkusit zkontaktovat výrobce.

Dobrý den u přímotopu z odkazu je tepelná pojistka sice nevratná ale známe hodnotu.Je přímo nalisovaná těsně u tělesa na které fouká ventilátor,mám jednu rezervní funglovku,jenže vyhulenou,koupil jsem dvě, tu první jsem připájel a zapomněl u toho oč se jedná.Druhý pokus v namočeném hadříku se povedl.Posílám i přímotop,výkon podobný vašemu.Takže bych hledal vratnou s podobnou hodnotou pokud je spirála včeně pojistky ofukována ventilátorem jako v mém případě.Dal bych termostaty z hadexu paralelně dva,vyjdou levněji než pojistka.

https://www.nadeta.cz/nahradni-dily/nahradni-dily-eta/univerzalni-dily/pojistky-zarovky/tepelna-pojistka-133c-eta-133000-%5Bid%3D133000%5D.html?ItemIdx=866

https://www.promistry.cz/elektricke-primotopy/termoventilator-1000-2000w/

https://hadex.cz/u980a-termostat-140c-bimetalovy-250v5a-kov-spinaci-vratny/

Mám doma staré Etawiro, teplovzdušný ventilátor. U topných spirál je umístěn bezpečnostní termostat, který po zafungování nesepne samovolně (jinak by to při poruše cyklovalo), ale ze spodu je dírka na třeba sirku, kterou se dá ručně pojistka zase zapnout. /má na to tlačítko/.
Lze teplotu nastavit v širokých mezích. Bylo by možné to použít a teplotu nastavit pokusně tak, aby při provozu nevypnula, ale při zakrytí otvorů vypla.
Je to https://www.thermotech-groupe.com/kopie-termostaty-934-10-t-1

Ta teplota 60 st. C se mi zdá poměrně nízká. A co se týká dvou paraleně, v tom bych problém neviděl. Jeho funkce je pouze občasná, ne provozní, takže by, podle mne, bylo možno. Provozně proud snesou a pokud vypnou pouze občas tak by ty kontakty, i když nerozepnou současně, to asi vydržely. Ale ta teplota je dost nízká, typoval bych, že by mohla být spíše někde kolem 80 st.C.
Ale dej fotku toho originálu, já si furt myslím, že by jej bylo možné opravit a nastavit.
Dělávám to běžně a i u toho co píše Zerozero, té staré Etaviry. A i u dalších, novějších, plastových. Chce to očistit kontakt, napružit, zapnout a při zapnutém ventilátoru (pokud musí jít stále) a i při vypnutém (pokud může hřát i jako konvertor) zakrýt na chvíli výdechy a musí po chvilce vypnout ten ochraňák. Pokud nevypne, nutno snížit (upravit) přítlak bimetalu prohnutím špičatými kleštěmi. A znova odzkoušet. Pokud nejsou v háji kontakty, tak to většinou jde.
Jinak nevratné, s libovolnými teplotami a proudy, dle potřeby (od 80 do třeba 180 st.C), kupuji na Aliexpressu za pár kaček. Ty většinou do elektrických hrnců a pod.:puff:

Dobrý den,dejte dva paralelně,ale dal bych ty 140 stupňové,když mám prověřeno,že 133 je originál v topidle,vše jsem vám poslal včetně odkazů.Dáte 110 a topit třeba nebudete,bude to rozpínat brzo,ochlazovat ,stále rozpínat a spínat za chvíli bude po termostatech.Máte to rozdíl 23 stupňů což je dost.:-)

Měla by jít, opatrným ohýbáním, nastavovat citlivost (teplota) rozepnutí. Zkus ještě trochu detailnější záběr termostatu, z boku, aby bylo lépe vidět jeho sestavu nosné konstrukce a funkce bimetalu a vydedukovat, co a jak upravit (ohnout).

Jinak by bylo možno nahradit touhle z Aliexpressu. 16A, 250V a zvolit teplotu cca 150 st.C (NC). Za cenu cca 13,- Kč (doprava zdarma, akorát dodací lhůta cca 30 dní). U nás obdobné kupované na netu a s dopravou se celkem nevyplatí kupovat. Vyšlo by to kolem 250,- Kč (pokud by jsi nedostal přímo v místě bydliště).

https://www.aliexpress.com/item/32992161442.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.6109fdaclc3kMN&algo_pvid=cd28c394-21eb-4039-8b32-f46366f76a96&algo_expid=cd28c394-21eb-4039-8b32-f46366f76a96-13&btsid=0ab6d69f15914777107195497e3d0f&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Ani bych asi neřešil bimetal,jako napálené kontakty,tam při zapnutí vzniká špatným kontaktem na základě přechodového odporu velké teplo a ohřeje se celý termostat a bimetal vypne.Jemným smirkem očistit obě dosedací plochy kontaktů a zkusit zapnout,pokud to nepomůže,potom,tak jak píšete,napružit mírně bimetal.Škoda,že tazatel nedal hned fotku,mohl uspíšit opravu.:-)