Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Autobaterie zkrat - mezi čím vzniká?

Dobrý den,

protože nevím, kde bych se rychle dobral pravdy, zkusím zde. Při připojování auto bat. správným způsobem, kdy již obě svorky byly připojeny, se mi nezdála svorka + (málo jsem ji dotáhl, pohla se). Místo toho, abych zase odpojil - , jsem se jal jen + dotahovat. Samozřejmě, já pako, jsem ráčnou štrejch o kaslík, v němž je baterie uložena a zajiskřilo se.
Velmi krátce, ale přece.

Bojím se teď zapnout zapalování, protože mi to v tom stresu nějak nemyslí a nejsem schopen si uvědomit, co jsem mohl způsobit. Není mezi vámi zde nějaký elektrikář, elektrotechnik nebo autoelektrikář, který by mi řekl, co se tím mohlo stát?

Děkuji

Vzhledem k tomu, že jste měnil baterii při vypnutém zapalování a drbnul jste klíčem o kostru, z toho na 100% neměla radost ta baterie, ale na 99% to přežije úplně stejně, jako vše ostatní v autě.
Jestli se i přesto bojíte nastartovat, požádejte někoho jiného a sám to sledujte z povzdálí.

Baterie mi nevadí, lze snadno vyměnit. Já se právě nebojím, že mi to něco udělá, ale jestli jsem něco v elektronice nenačal a tím, že bych zapnul elektriku (první poloha rádio + navigace), druhá poloha (zapalování a zbytek spotřebičů) a něco se odpálilo, co se právě načalo.

Byť mi přijde logické, že zkrat vznikl jen mezi kastlí a baterií, tak jistý si nejsem, jak to funguje. Co pak zpětná špička? Kolik mohla baterie pustit do rozvodu?

Nejsem elektrikář a fyziku jsem mel naposledy na střední, takže možná plácám nesmysly s tou špičkou.

V zásadě to, proč se tolik ptám je kvůli tomu, že baterka je usazená v jakémsi plechovém kaslíku, na které je z vnější strany přišroubovaná ŘJ a já o ten kaslík křísnul.
To snad není pravda, takové lajdáctví udělat.

Tím předsmažením jsem měl na mysli zkrácení životnosti třeba té ŘJ nebo čehokoliv jiného, krom baterky. Ta se kdyžtak vymění a život jde dál, ta mě netrápí.

Nič si neodpálil, nič nepoškodil.
Ten plech je predsa spojený s kostrou. A kostra je - pól. Dotykom toho plechu si akoby prepojil + a - póly na baterke. A všetko šlo cez nástroj - mimo celej elektroniky.
Stáva sa to - keď sa s kľúčom na + póle dotkneš hoci aj časti karosérie, rámu - zaiskrí. Je tam síce veľký skratový prúd, ale ak je krátky - tak baterke to ani neublíži.

Mě také. Třeba jsem s kámošem na základce odpaloval baterku Nokie. Nebo jsem do HDD narval gumový molex opačně, ale škody byly buď v malém měřítku (výměna samo domo elektroniky HDD) nebo žádné (vyhození kámošovo Nokie do spešl. koše v Mobilpohotovost). Jenže tady, když se něco odpálí, tak je to za X tisíc.

Si akurát natvrdo vyskratoval + pól s - pólom na kastni spomenutým štrajchom blitzkami. Ako vraví klasik v Anton špelec: "Mistrová, trochu jsem si štrejch".

Neskratoval si blitzkami zablendované napájanie alebo priamo kabeláž v riadiacej jednotke apod. Tvrdým skratom iba mierne pokleslo napájanie vedúce k RJ a ostatným spotrebičom, ako keď štartuješ.

Aj keby sa ti blitzky prilepili, privarili priamym skratom ku kastni vysokým prúdom, nič sa nestane než by sa železo roztavilo v mieste skratu a samo odpadlo.

Kedysi v devädesiatych rokoch kradli zabezpečené vozidlá spôsobom, že paralyzérom odpálili RJ cestou žiarovky v niektorom z blinkrov (Rozbitím dekla a skla banky žiarovky). Lenže napätie 800-tis.Voltov z paralyzéria išlo priamo zo žiarovky pod napätím po kabeláži až do jednotky.

Nic neřeš vše bude v pořádku. Největším problémem při zkratu je pokud máš nějaký prsten na ruce v které držíš klíč a tím si křísneš o kostru. Z toho jsou pěkné spáleniny. Jelikož jsi baterku zkratoval u + svorky tak nemohlo dojít k žádnému poškození elektrické instalace na vozidle.