Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Led dioda - spotřeba

Dobrý den.
Už je tomu davno kdy mně vyhodili ze školý a proto bych se chtěl ujistit že nedělam chybu.
Koupil jsem si tuto diodu a pořebují ji připojit na pin arduina.
https://www.gme.cz/led-1-8mm-blue-1700-15
Arduino má na pinu 5V a zkoušel jsem ji připojít přes 4,7 K odpor a uplně mi to stači jak sviti.
Výpočet proudu z napětí a odporu: I = U / R
Takže 5/4700 = 0,001 064
To by mělo brat jen něco přes 1 mA?

Mi jde o toto.
http://www.pistek.eu/blog/2013/11/02/arduino-jak-ho-znicit/

Překročíte maximální výstupní proud z arduina
Pokud nastavíte 10 I/O portů jako výstupní a zatížíte každý z nich proudem 20mA ( 10 svítících diod) tak překročíte celkvý výstupní proud a arduino zničíte.
Důvod: maximální výstupní proud pro celé ATmega čip je 200mA.

Pokud však použiju ten 4,7 K odpor, proud bude mnohem nižši a přežije?

0,000 383 x 10 - to by měla být spotřeba klem 4 mA na všech 10 led?

Ten proud bude ještě menší, výstup není 5V. Podle katalogového listu jen 4,2V (pro 20mA), při malých miliampérech jsem naměřil na portu v úrovni H 4,7V.
Já používám odpory pro červenou LED 1kOhm, pro ostatní barvy 680Ohmů. Pro běžné použití naprosto stačí.
Měření, jak radí JoDiK není nikdy na škodu. Pak není potřeba hodnoty počítat, ale odhadovat jako Tibor Neméth.

Ty modré svítí dost, takže stačí dát větší odpor a je nízkopříkonová. Podobné zjištění jsem udělal se zelenými, kdy jsem nějaké starší (možná ještě socialistické) nízkopříkonové (tj. na 2 mA namísto 10) doplnil soudobými a ty svítily víc a musel jsem odpor zvětšovat (proud byl určitě pod miliampér přesně si nepamatuju).
Takže tímto jsem dospěl k tomu, že nemá smysl se tím zabývat a prostě jen zvětšit odpor.
Mě spíš víc vadí, že a to hlavně v modré jsou nejvíc takové ty oslňující s úzkým vyzařovacím úhlem, difuzní ne že by nebyly, naštěstí už jsou, ale je to trochu exot.

Jinak bych zkusil tme tam mají leccos ( https://www.tme.eu/cz/details/osb5sa5111a-1ma/led-diody-tht-5mm/optosupply/ ) a alespoň místní prodejce u nás ve městě je ochotný tam objednat i to, co běžně skladem nemívá (což je lepší než ges a gme, pro které drobný zákazník tolik neznamená a je odkázaný jen na to, co drží skladem). Poštovné TME snad neni nijak velké, nikdy jsem to nemusel řešit, bývalo to 50 korun. A když nepomůže tme, tak pak jedině farnell, ale to znamená poštovné tuším 150 korun, takže to chce větší objednávku než pár ledek.