Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Led dioda - spotřeba

Dobrý den.
Už je tomu davno kdy mně vyhodili ze školý a proto bych se chtěl ujistit že nedělam chybu.
Koupil jsem si tuto diodu a pořebují ji připojit na pin arduina.
https://www.gme.cz/led-1-8mm-blue-1700-15
Arduino má na pinu 5V a zkoušel jsem ji připojít přes 4,7 K odpor a uplně mi to stači jak sviti.
Výpočet proudu z napětí a odporu: I = U / R
Takže 5/4700 = 0,001 064
To by mělo brat jen něco přes 1 mA?

Ty modré svítí dost, takže stačí dát větší odpor a je nízkopříkonová. Podobné zjištění jsem udělal se zelenými, kdy jsem nějaké starší (možná ještě socialistické) nízkopříkonové (tj. na 2 mA namísto 10) doplnil soudobými a ty svítily víc a musel jsem odpor zvětšovat (proud byl určitě pod miliampér přesně si nepamatuju).
Takže tímto jsem dospěl k tomu, že nemá smysl se tím zabývat a prostě jen zvětšit odpor.
Mě spíš víc vadí, že a to hlavně v modré jsou nejvíc takové ty oslňující s úzkým vyzařovacím úhlem, difuzní ne že by nebyly, naštěstí už jsou, ale je to trochu exot.

Jinak bych zkusil tme tam mají leccos ( https://www.tme.eu/cz/details/osb5sa5111a-1ma/led-diody-tht-5mm/optosupply/ ) a alespoň místní prodejce u nás ve městě je ochotný tam objednat i to, co běžně skladem nemívá (což je lepší než ges a gme, pro které drobný zákazník tolik neznamená a je odkázaný jen na to, co drží skladem). Poštovné TME snad neni nijak velké, nikdy jsem to nemusel řešit, bývalo to 50 korun. A když nepomůže tme, tak pak jedině farnell, ale to znamená poštovné tuším 150 korun, takže to chce větší objednávku než pár ledek.