Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vyměnit bodovou žárovku - LED nebo halogen?

Dobrý den, nějak jsem nepřišla na to, jak vyměnit žárovku v kuchyňské lince. Jsou 4, zabudované do horní desky. Je to takový kužel, vespod má kruhový průměr 4 cm. Už nefunguje ani jedna a dvě nefungovaly ani před dvěma lety, když jsme se do současného bytu nastěhovali, podobně jsou tato světla ve stropu v koupelně a u zrcadlové desky - i když nejsou totožné, jsou podobné. Ten kužel je v takové kovové objímce, ta vyšroubovat nejde. Je tam přichycený třemi kovovými packami, myslela jsem, že odklopím ty packy, ale nejde to ani nožem, resp. při větší síle asi ano, ale říkám si, přece se žárovka nemění tak, že ty packy silou ohnete...Ale jak to jinak vyměnit??? Děkuji.

Nejspíš půjde ještě o "halogenky". A tyhle mívají buďto dva nástrčné kolíčky (ozn.patic MR), ty se pouze kolmo vytáhnou (což nebude váš případ), nebo dva "bajonetové" kolíčky (oz.patic označením GU), kdy se musí mírně pootočit do polohy, kdy projde zesílená část větším otvorem.
Jinak "reflektrorkové" žárovky bývají uchyceny, ve spodní části armatury, po obvodu, třemi pružinovými drátky, které se musí opravdu nožem opatrně "vyloupnout" aby se dal "reflektorek" vyjmout. Pak se žárovka vytáhne, nebo vytočí.
Jinak je pak nutné zjistit přesně označení žárovky, její příkon a její napájecí napětí. Což bývá napsáno na patici žárovky. A napětí bývá buďto malé (24V) nebo běžné síťové (230V). Pokud si s tím nemůžete poradit, pozvěte někoho, kdo tomu víc rozumí. Hlavně "nešťárejte" do objímky nožem, ani jiným vodivým předmětem. Můžete přijít k úrazu el.proudem.

Ty kovové patičky jinak než násilím oddělat nejdou, úplně si neumím představit tohle dělat 12x. Přímo do objímky bych nožem nesahala, ale pro jistotu můžu třeba vyhodit pojistky? Ale sedí to tam tak natěsno, že ani po odklopení těch paciček nevěřím, že to půjde ven. Opravdu na ten spodek něco jedině nalepit a pak vytáhnout...Kdo tohle vymyslel...Aneb proč něco dělat jednoduše, když to jde složitě...Vymyslet šroubovatelnou žárovku byla asi pro výrobce malá výzva...

Pokud "šťáráš" do jakékoliv elektrického zařízení tak je vždy zásadní předpoklad, že je máš buďto odpojené, nebo u instalace spolehlivě vypnuté. Takže vypnout jističem nebo vyšroubovat pojistku.
Co se týká vytažení té žárovky, tak po odstranění těch přídržných pružinek, můžeš zachytit na tu plochu nějakou přísavku a táhnout a pokud to nepůjde, zkusit trochu pootočit a pokud to půjde, tak opět táhnout.