Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co s huciacim stykacom?

V elektrickej skrini mam stykac ktory sluzi na dvojtarifny prud, pomocou HDO sa vypina alebo zapina v presne urcenych casoch. V poslednej dobe som si vsimol, ze zacal vcelku nahlas hucat, je to take monotonne hlasne bzucanie. Je nutne ho vymenit za novy, pripadne aku zvyknu mat stykace zivotnost?

Vyměnit za nový. Ale aby nezačal bručet zase, musíte koupit taký, který má ovládací napětí AC/DC, ne jen pouze AC. Ovládací napětí je usměrněno a tím je kotva stále přitáhlá, kdežto při AC má při průchodu nulou kotva tendenci odpadávat. Po čase se styčné plochy odřou a začne to bručet. U OEZ Letohrad je v označení stykače před ovládacím napětím písmeno "X", například jednofázový stykač 20A, dva kontakty: RSI-20-20-X230