Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Špalíkovač

Mám v plánu postavit si podobný špalíkovač. Chtěl bych aby zvládl i smrkové dřevo cca 15cm průměru. Mám představu pohonu elektromotorem přes řemenice. Přemýšlel jsem o nějaké šnekové převodovce, ale nevím jestli by to utáhla? Případně jestli zvolit nějakou jinou? Případně z čeho? Mám k dispozici míchačku, napadlo mě odmontovat buben a udělat to na ní, ale nevím jestli se do toho vůbec pouštět, jestli to utáhne....

další inspirace:
odkaz

Předmět Autor Datum
šneková prevodovka z miešačky osadená 2,2kW 3x400V agregátom, el.motorom, nápor utiahne. Len remenic…
Nuda 10.05.2020 16:31
Nuda
Už na prvním videu je vidět, že to dělají z disku kola, je tam mnohem lepší uchycení, než mívají míc…
kejki 11.05.2020 06:01
kejki
Koukal jsem na ty tvé odkazy. Jen snad v jednom případě je tam vidět převod pomocí klínových řemenů…
nerady 10.05.2020 19:39
nerady
Stačí si na trubce najít Dangerous Homemade Firewood Cutting Machines, tam je inspirací :-) A můžete…
umfa 11.05.2020 13:30
umfa
Traktor s vývodem mám k dispozici taky, ale to beru až jako poslední možnost, primárně bych to chtěl…
Tomajko4 11.05.2020 14:52
Tomajko4
Pokud máš traktor (asi Zetor) tak ten má převod na jízdu do pomala pomocí portálů. Čili je možné seh…
nerady 11.05.2020 17:40
nerady
Zetor 25. Jistič 25A. Portál, to je to slovo co asi hledám. Je to tohle? Portál by stačilo připojit…
Tomajko4 11.05.2020 21:24
Tomajko4
Ano to jsou portály. Zda to bude stačit na 15 cm smrky nevím. poslední
nerady 11.05.2020 21:31
nerady

šneková prevodovka z miešačky osadená 2,2kW 3x400V agregátom, el.motorom, nápor utiahne. Len remenica by preklzovala, chce to na hriadeľoch aspoň trojitú osadenú troma klínovými remeňmi.

Hlavné rezné koleso vypálené horákom do šneku, vyrobené z húževnatého plechu (zrejme je to oteru odolný plech určený na bočnice vagónov a nákladiakov prevážajúc šutre a makadam), je možné rozbrušovačkou "naporcovať" na mierne ozubenie s hĺbkou zubov ostria v smere pohybu cca 4mm, aby sa postupne zarezávalo ozubenie do špalku, ako píla so šrankom, čím by sa zmiernil tlak a nápor na hnacie súkolie. Zuby by sa postupne tlakom zarezávali do dreva. Nepôsobili by iba ako ostrá čepeľ noža.

Predstav si vo veľkom takto upravený šnek s jemným ozubením v tvare pílky.
http://www.holzwerken.net/var/ezflow_site/storage/images/media/hw-media/hw-bilder-blog/lochsaege_of-10/16225828-1-ger-DE/lochsaege_of-10_imagelarge.jpg

Ako tak kukám, tu ide vyslovene "o držku", čo sa týka bezpečnosti pri práci v prípade tejto technológie z dielne vývojárov, ala náš brat, magúči CCCP.

Už na prvním videu je vidět, že to dělají z disku kola, je tam mnohem lepší uchycení, než mívají míchačky. 2,2kW na požadovaných 15 cm nemůže stačit, to tam pohánějí traktorem a s tím motorem bere menší klacky.

Koukal jsem na ty tvé odkazy. Jen snad v jednom případě je tam vidět převod pomocí klínových řemenů a dle velikosti motoru to vypadá asi tak na 4 kW a dělá na něm klacky tak do 7 cm průměru. Jinak je to většinou hnané pomocí masivních převodů s čelním ozubením do pomala (šnekové převodovky jsem si nevšiml). Klacky do 15 cm asi šneková převodovka z míchačky nevydrží. Na průměr smrků 15 cm budeš potřebovat asi silnější elektromotor a určitě ne zuby jak píše Nuda.

Pokud máš traktor (asi Zetor) tak ten má převod na jízdu do pomala pomocí portálů. Čili je možné sehnat někde celý portál a máš převod do pomala také na starých buldozerech by mělo být něco podobné. Elektromotor na tak silné kmeny (15 cm) bude muset mít větší výkon a pokud máš jistič 25 A tak máš i omezenou velikost elektromotoru. Vývodový hřídel z traktoru má 540 ot/min ale běžné elektromotory mají 1400 ot/min. Proto zpřevodování na menší otáčky bude složitější. Ještě jedna věc, pokud to bude na elektromotor budeš tam muset dát solidní setrvačník aby to motor přežil.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru