Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Špalíkovač

Mám v plánu postavit si podobný špalíkovač. Chtěl bych aby zvládl i smrkové dřevo cca 15cm průměru. Mám představu pohonu elektromotorem přes řemenice. Přemýšlel jsem o nějaké šnekové převodovce, ale nevím jestli by to utáhla? Případně jestli zvolit nějakou jinou? Případně z čeho? Mám k dispozici míchačku, napadlo mě odmontovat buben a udělat to na ní, ale nevím jestli se do toho vůbec pouštět, jestli to utáhne....

další inspirace:
odkaz

Pokud máš traktor (asi Zetor) tak ten má převod na jízdu do pomala pomocí portálů. Čili je možné sehnat někde celý portál a máš převod do pomala také na starých buldozerech by mělo být něco podobné. Elektromotor na tak silné kmeny (15 cm) bude muset mít větší výkon a pokud máš jistič 25 A tak máš i omezenou velikost elektromotoru. Vývodový hřídel z traktoru má 540 ot/min ale běžné elektromotory mají 1400 ot/min. Proto zpřevodování na menší otáčky bude složitější. Ještě jedna věc, pokud to bude na elektromotor budeš tam muset dát solidní setrvačník aby to motor přežil.