Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak na dřevník blízko plotu

Dobrý den,
koupili jsme chatu, místo starého dřevníku chci stavět nový (vnitřní hloubka 100 cm).

Problém: vzdálenost mezi plotem a domem je v nejužším místě pouze 260 cm a to je tam ještě okap (a sud, který ale půjde pryč). Toto nejužší místo je navíc jediné, kudy se dá projet kolečkem a ještě se tam musí zatáčet o 90 stupňů doprava dolů. (viz. obrázek)

Sousedi nemají problém s tím, že dřevník postavím jakkoliv blízko plotu.

3 varianty řešení:
1) preferovaná varianta - dřevník na zemních vrutech. Ale to nejde postavit hned vedle plotu. (zídka je celkem vysoká, nevím, jak bych vrut zapouštěl do země). Dřevník by tak musel být mnohem menší než bych potřeboval.
2) zabetonovat zadní patky co nejblíže k plotu, možná až na dotek. To se ale nedostanu zezadu mezi plot a dřevník.
3) zbourat kus plotu, vysekat do betonové plotové zídky díry a zabetonovat do nich patky k dřevníku. Zadní stěna dřevníku by se tak stala plotem. Sousedům by to nevadilo.

Prosím o radu zkušenější. U varianty 3 vůbec nevím, jestli je reálná (jestli je reálné vysekat do betonu díry, jestli budou patky v zídce držet, případně co to udělá, když bude celý dřevník pracovat, ale betonová zídka se hýbat nebude)
U variant 1 a 2 - jakou minimální vzdálenost od plotu ponechat.

Sousedi navíc chtějí dříve či později vykácet smrky a postavit mezi námi nový, vyšší plot.

Děkuji za jakýkoliv postřeh, tip, či radu.

Honza

PS jiné vhodné místo pro dřevník jsme nenašli.

To bych moc rád, ale jak k plotu přichytit zadní svislé dřevěné sloupky? Resp. střechu? Dřevník bych vzadu chtěl alespoň 2m vysoký (vepředu 2,3 m).

Ty lešenářské svislé trubky, co jsou na fotce, byly k sloupkům plotu jen přidrátovány (navíc ten dřevník na fotce jsem už zlikvidoval)

Trámky postavit na podezdívku a prošroubovat s plotovym sloupkem. Dál už postupovat klasicky, jako s každou jinou dřevěnou konstrukcí. Postavit přední sloupy, střechu a vše zavětrovat tak, aby původní plotové sloupky nebyly namáhané na ohyb ( vzhledem k věku bych jim už tak úplně nedůvěřoval ).

Provrtat sloupky a přišroubovat trámky. To je ... mnohonásobně jednodušší než cokoliv jiného. U luxusní vily by to asi neprošlo, na chatě bohatě ano. Díky!
Navíc to možná bude i řešení pro nový plot, který bychom my i sousedi chtěli udělat nový a vyšší. Super :-)

Ještě jednou otevírám toto téma s prosbou o rady.

Je několik možností, jak a ze které strany kovového sloupku původního plotu trámek připevnit. Viz obrázek. (Svislé trámky plánuji 8x8 cm)
1) mezi krajem betonové zídky a plotovým sloupkem je 5cm. Tj. spodek trámku připevněný dle varianty jedna přesahuje zídku o 3 cm (viz šipka) 3 cm je tedy trámek "ve vzduchu" - nebude to vadit rozložení zátěže?. Zároveň se dotýká betonové zídky. Přestože bude pod stříškou, nebude zahnívat?
2) Trámek (kvůli uhnívání) je celý ve vzduchu - nebude to příliš velká zátěž na kovový sloupek?
3) U třetí varianty bych musel na kovovém sloupku plotu odřezat kovové nosníky pro dřevěné plotní trámky Přemýšlím, jestli to není škoda, kdyby někdo někdy dřevník rušil a chtěl vrátit plot.
Jakou variantu (nebo třeba i něco jiného) byste mi poradili?

Druhý dotaz - plot je lehce ve svahu, na délku dřevníku (460 cm) je výškový rozdíl 40 cm. Udělat střechu z čelního pohledu vodorovnou nebo rovnoběžnou se svahem?

Vím, že nad tím asi přemýšlím víc než je potřeba, ale takto velkou věc dělám poprvé.

Díky moc za jakékoliv tipy
Honza

Za mě: varianta č.1 je v pohodě, tu váhu to v pohodě unese, vždyť to je celé pár trámků a několik prken na střeše. Pokud na trámky nebude stékat voda ze střechy tak zahnívání nehrozí. Samozřejmě před montáží ošetřit konce trámků. A ten sklon - to musí být osobní volba, vidět na místě, jak by to nebo ono hodilo. Ale já bych to asi udělal rovný.

...Sousedi navíc chtějí dříve či později vykácet smrky a postavit mezi námi nový, vyšší plot...

O jakém plotu je řeč? O tom dřevěném co je na fotce za dřevníkem? Ten plot je váš nebo sousedů?
IMHO než začneš stavět, asi by to chtělo promluvit se sousedem, jak si ten jejich plot představuje, udělat nákresy a stvrdit to písemně. I když to teď sousedům nevadí, může jim to vadit v budoucnu nebo se tam může změnit majitel co na to bude mít jiný názor.

Ano, jedná se o ten dřevěný plot za (polozbořeným) dřevníkem. Komu plot patří, popravdě řečeno nevím. Se sousedy jsme se bavili, že nový plot bychom (výhledově) postavili společnými náklady. Sice to teď padlo (nechce s jim kácet ty smrky), ale i tak nemají nejmenší problém s tím, že zadní stěna nového dřevníku by byla na hranici pozemků. Vztahy se sousedy jsou velmi dobré, ale tahle připomínka je určitě na místě. Nákres a stvrzení udělám. Moc děkuji.

Ja bych dal drevo k domu, jen se striskou a plot bych nechal volny... ;-)
Pokud by mel byt skutecne u plotu, tak bych urcite nedelal podlahu v drevniku. Udelal bych jej uzsi - na dve rady polen, tj. nejakych 70 cm i za cenu, ze bude delsi. Zadni stenu bych vytvoril z dilcu, ktere se daji v pripade prazdneho drevniku odmontovat, natrit a vratit zpet. Takto bych to natlacil co nejvic na plot...

Ja bych dal drevo k domu, jen se striskou a plot bych nechal volny...

To bych udělal taky, ale od okapu metr, pak rozvodová skříň elektriky, půl metru, hlavní přívod elektriky, metr a půl, okno do sklepa, pak žumpa, a dál asi dva metry, ale příkrý svah a ještě dvířka do sklepa (původně na uhlí). Ve volných místech polena vyskládám, ale na dřevník to není.

urcite nedelal podlahu v drevniku

Počítám, že podlahu vysypu štěrkem.

Zadni stenu bych vytvoril z dilcu

Ale tohle je hodně dobrej nápad, nad tímhle pouvažuju. I když dřevník bohužel moc delší než oněch 460 cm neudělám :-(