Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakou tloušťku zdi

Zdravím, chtěl bych postavit celoročně obyvatel OÚ chatu. Mám spoustu tramku 12 X 12 a 10 X 10 cm. Když z toho postavím stěny a vyplním rockwolem, bude to stačit? Nezmrznem?

Pokud bude stále topeno, jak píší ostatní, nezmrzneš. Síla stěny z trámků 10/10 a z obou stran prkna, mezi nimi rockwol (ale pozor, za vnitřními prkny parotěsná zábrana-folie!) má zhruba "baj voko", izolační schopnost jako zeď z normálních cihel síly min. cca 50-60 cm. Pouze nemá jejich akumulační schopnost.
Jinak já mám původní stěny chaty s 2 cm vrstvou čedičové vaty a dodatečně doplněné 8 cm retaflexu. Z venku prkna, zevnitř, za původním čedičem, dřevotříska. A po mém doplnění 8 cm rotaflexem zevnitř sádroš a pod ním, jako parozábrana, obyčejná igelitová folie. Bez problémů vytopím krásně, ale v zimě nutno stále mírně topit. Topím krbovou vložkou vlastní výroby, osazenou v původním vyzděném masívním cihlovém krbu a s masívním centrálním cihlovým komínem, které se nahřejí a přes noc teplotu udržují. Ale pokud je velký mráz, večer vložku "nafedruji" poleny, uzavřu a topí "stáložárně", skoro do rána. Dřeva mám "něúrekom" a zdarma, chata je u lesa a lesáci mi nechávají "bakšiš" v naturáliích, že je nechám stahovat občas dřevo na náš pozemek.:-D:puff:

Rozhodně nezmrznete . Mezeru mezi trámky udělejte o centimetr menší než je šířka pásu vaty. Dále si rozmyslete jak budete chtít vést elektřinu . To se dělá takzvaně za instalační stěnu .
Stěna by tedy byla odvětrávaný obklad , paropropustná folie , trámky s izolací , parotěsná folie , střešní latě , které utvoří tu instalační mezeru a na ně sádroš . Sádroš udělejte ze dvou vrstev . Někde jsem četl , že 3cm sádroše dají akumulaci jak 5cm zděné zdi . 2 vrstvy sádroše dají cca 2,5cm stěnu . Metr sádroše 12mm stojí okolo 50kč , takže to není nic drahého . Metr palubek stojí okolo 200kč a ještě je musíte lakovat .
Sádroše mužete dát samozřejmě ještě více :-) . Jak kamarád říkal do cely zadržení montoval 4 vrstvy sádroše , ale tam to není asi o akumulaci.
Něco pro inspiraci
https://www.youtube.com/watch?v=lHPBGiiYgBM

https://www.youtube.com/watch?v=qon8St9DAsI&t=18s

https://www.youtube.com/watch?v=0_nXEOr29Gs

Mě se zdá 10 cm stěna strašně málo. Proč by všude projektovali 50cm zeď + 10-15 cm polystyrenu? Já mám na chalupě přístavek na spaní z syporexu 20cm, a když mrzne a kamna (thorma filex) v noci dojíždějí, začíná být celkem zima a třeba ve 4 ráno musím zatopit.

Tak já mám dřevostavbu 10cm polyš podlaha , 15cm vata stěna a 20cm vata strop + okna 1,1 . Když je zima okolo 0 nebo mínusové teploty , tak mě klesne teplota do rána o 4 až 5°c . A to tam mám jen jednu vrstvu sádroše a asi tuna cihel okolo kamen .
I když máte chalupu zaizolovanou 15cm polyšem , jak máte zaizolovanou podlahu a strop + okna ? I kdyby jste měl vše zaizolované perfektně tak zásadní problém jsou základy . Na těch stojí zdi a tahají od základu chlad . Ono se to nezdá , ale ta plocha styku stěn se základy dá vcelku dost velkou plochu v m2 . Prostě obrovské množství tepla utíká do země. Nedá se to srovnat s novostavbami , kde spodní řada cihel se často vysypává drceným polystyrenem , aby se tento most přerušil.
Jinak neznám vaše kamna . Ale mě běžně vydrží žhavé do rána a ráno stačí běžně přiložit do žhavého . Takže vlastně pruběžně temperují . Mám klasické staré litináky s S topeništěm , kde odhořívá dřevo odpředu do zadu. Dnes už se nevyrábí , ale vyrábí nástupce s prosklením.
https://krbova-kamna.heureka.cz/plamen-trenk/
Upozornuji , jsou to malé kamna na 40 až 60m2 . Trošičku větší než jotulky f 602 . V mounfieldu je teď měly ani ne za 10 tis. Žadný rošt , žádný šamot , maximálně vyměníte šnuru na dveřích , aby dobře těsnily (bankovka test). Větší kamna jsou jotuly f 118 nebo dovre 300 . Ty už jsou opravdu stáložárné i s měkým dřevem . Těmihle kamny si udělal jotul ve světě jméno . Pokuď o nich někdo uvažuje , tak spíše preferujte bez cb spalování (otočné kolo ve dvířkách) . To dokáže spalovat stejně jako cb , ale bez nesmyslu jako nerez deflektoru atd. Občas je seženete na bazoši.
Ještě k tomu syporexu. To jsou ty bílé cihly . Ty mají tepelný odpor cca jak dřevo (srub) . Což odpovídá asi 7cm izolace (vata polyš) . Jinak 10cm izolace odpovídá asi 1,6m široké zdi z plných cihel . Nové cihly jsou dnes izolačně uplně jinde .

Ale vytopí a celkem bez problémů (vlastní zkušenost viz výše). Pochopitelně budou tepelné ztráty větší než v případě dalších vrstev tepelné izolace, případně překlenutí trámků rovněž určitou vrstvou tepelně izolující.
Pokud by byla obývána po celé zimní období a stále, určitě souhlasím s Tebou a řešil bych s podstatně lepšími parametry.
Jde pak tedy hlavně o to, po jak dlouhou dobu bude využívána v období, kdy je potřeba intenzivněji topit.
A rovněž tak na zdroji tepla a použitém topivu, možnostech a ceně získání topiva a.t.d. To vše je nutné zhodnotit, zda je lepší větší cena investice do stavby, nebo zda chce stavbu postavit z toho co má a levně.
I za tu cenu, že pak budou o něco větší náklady na vytápění. ;-)

George,
Jelikož tazatel píše, že objekt bude celoročně užívat, tak těžko to bude vytápět rozumně, levně. Topit draze se neušetří na levné stavbě. Páč pak by bylo lepší to postavit z igelitu, ten je nejlevnější. Jsem rád, že alespoň souhlasíte s tím, že 10-14 cm je na izolační zeď opravdu málo.

Milane, ale on píše sice celoročně (já taky používám chatu celoročně), ale nepíše že pro trvalé bydlení. A pokud ji použije v zimě 1-2 x za měsíc, na víkend, tak ty ztráty nebudou markantní. A vytopí to určitě a při mírném stálém přitápění to bude bez problémů. A pak by se i zvýšená investice asi nevyplatila. Je to určitě v poměru cena/požadavky/parametry. Ale jak píši, pokud by se tam chtěl nastěhovat na stálo, tak máš určitě pravdu.;-):puff:

Vytápění bude úplně bez problémů. Mám starý monťák VčDZ, stěny původně ještě slabší, konstrukčně velmi podobný, plus trocha dodatečného zateplení. Vytápím plynem na 22 C, výkon kotle stažený na technické minimum a všechno v pohodě.

Pokud budeš chtít můžeš zkusit počítat. :-D
Uvádím přibližné základní údaje pro uvažované materiály.
V prvním odkaze dosazuješ sílu stěny a lambdu do "Přidat vrstvu konstrukce". Ty první čtyři předdefinované můžeš vyloučit zrušením zatržení.

Součinitel tepelné vodivosti - λ
Dřevo 0,18 W/mK)
polystyren 0,035 W/mK
minerální vlna 0,040 W/mK

https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/140-prostup-tepla-vicevrstvou-konstrukci-a-prubeh-teplot-v-konstrukci

https://stavimbydlim.cz/jaka-je-optimalni-tloustka-tepelne-izolace/

Tady je pokec o dané problematice.