Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krtko na cistenie odpadu

Asi pred 2 rokmi som mal doma havarijnu situaciu...prestal odtekat odpad z kuchyne a zistil som, ze je upchate potrubie.
Prisla havarijna sluzba spustili do potrubia vibracne zariadenie (motor, co posuva dopredu vibraciami taku hadicu, kde sa pridavaju dalsie diely) a z potrubia do cisticky vypadlo za cca 1h kopec sajrajtu.
Stalo to skoro 200 eur...bez papiera.
Zjednavat sa moc nedalo, oni si stanovili cenu za 1m a kedze slo o 15m potrubie podla dlzky "hadice" vypocitali to takto.
Problem je, ze sa mi to zopakovalo. Vycistil som sifon a do trubky som zacal jemne tlacit vodu z hadice a asi po hodine sa to vycistilo relativne tak, ze to zase odteka.
Problem je, ze studena voda pod jemnym tlakom (vacsi som dat nemohol, hnad za sifonom mam zlom a voda sa mi vracala spat) moc tej masnoty nepobere z potrubia, takze otazka znie, ci sa da niekde pozicat zariadenie ako pouzivali oni, alebo nieco podobne na svojpomocne cistenie odpadu. Obsluha toho, co mali bola jednoducha, len pridavali postupne diely a pozerali, ci nahodou nevysli niekde v sprche, ci na zachode, takze by to asi zvladla aj cvicena opica.
Rad by som si to vycistil zase vibracne, ale tych 200 eur za 1h prace je mi dat luto.

Něco je špatně. Za více jak 35 let jsem doma nemusel prošťuchovat žádný odpad. Nemáte náhodou drtičku odpadu? Nelejete tam tuky z vaření? Pokud ne tak je někde problém v potrubí. Pozvěte si instalatéra ať zjistí, kde je chyba.

Viem, ze je nieco spatne, bud sklon potrubia (prilis maly napriklad) alebo je problem v mojej manzelke;o). Ona vsak tvrdi, ze sa snazi nedavart tam mastne veci, pouzivam aj umyvacku (rovnaky odtok), ktora by snad tiez nemala sposobovat. Inak zaujimavy fakt bol, ze umyvacka, ked umyvala vodu tade este prepachala, ale z dresu neodtekala (alebo len veeeelmi pomaly), hoci sifon som preplachol po rozobrati cely.
Zaujimave, ze prvy raz sa nam to stalo asi po 5 rokoch a teraz uz po roku a pol cca znova....najradsej by som tam poslal kameru endoskopovu, ale mam doma len tu malu z Lidla a ta ma asi 1m dlzku len.

Mozno maju, ale aj ta z Lidla ma sklamala dost, pretoze, ked potrebujes ist dalej a je to vacsi priestor tak tam trt vidis, to svetielko je slabe na vacsi priestor a kamera malo citliva.
Ta sada od Karcheru vyzera zaujimavo, co sa mi vsak nepaci je cena, ale co uz;o).

Mozno maju, ale aj ta z Lidla ma sklamala dost, pretoze, ked potrebujes ist dalej a je to vacsi priestor tak tam trt vidis, to svetielko je slabe na vacsi priestor a kamera malo citliva.
Ta sada od Karcheru vyzera zaujimavo, co sa mi vsak nepaci je cena, ale co uz;o).
Otazka je, ci dokazem tu hadicu do potrubia narvat.

Pritom stačí nasypať do výlevky Sifo a zaliať aspoň troma kanvicami vriacou vodou, nechať pôsobiť 24 hodín v potrubí: https://lnk.sk/mnGR

Táto kúra sa robí pravidelne, ak je vidieť slabší odtok, napríklad aj dve balenia zaliať troma kanvicami 100°C vody a na záver prepláchnuť teplou vodou odpadné potrubie.

Z labáku je lepší objednať čistý: Hydroxid draselný, detto musí byť zaliaty 100°C vriacou vodou v dostatočnom množstve (aspoň šesť litrov), aby sa reakciou okamžite rozpustili vločky, lebo v studenej vode nasypanej ledabolo do výlevky a do odpadov, sa spečú, zlepia v jednu guču, čím ucpú ako hydroxidový, mydelný štupeľ, odtok.

Též je možné koupit NaOH, resp. čistič odpadů, již rozpuštěný, v konzistenci hustého sirupu. Má to tu výhodu, že nehrozí spečení a ucpání.
Pro čištění výlevky asi zbytečný luxus, pro zničení špuntu někde daleko v potrubí to může být výhodné a bezpečnější.

Zalejvani horkou vodou je zbytecny a zbytecne nebezpecny. Rozpousteni NaOH je exotermni reakce, vodu si to ohreje samo(a pomerne dost), neni nutny aby z toho vylitnul oblak horkyho hydoxidu hnanej parou. Reakci hydroxidu s tukem vznika mydlo, ale mydla jsou rozpustny ve vode a detergentni, coz je oboji vcelku pozitivni efekt. Pro preventivni pouziti, kdyz je odtok slabsi, staci polevkova lzice, mozna vrchovata, ne 2kg hydroxidu.
Tak jako tak, kdo to bude delat vezme si brejle ci stit - horkej hydroxid do oka je pro oko konecna.

Do potrubia nic liat nechcem, uz som dostal milion rad od kadekoho a jedine co som zistil, ze si navzajom odporuju a vo finale to moze skoncit este vacsim upchraim potrubia.
Pokial pojde vyplachnut kpotrubie vodou ako doeraz tak bude pouzivat tuto metodu.
Aby som nekecal do potrubia som vypustil 2x plney drez horkej vody s Jarou...omu verim, ze to potrubie urcite nerozlepta;o).

Jar ti fakt nerozpustí zbytky jídla. Sice odmašťuje, ale s tukovou zátkou zašprajcovanou o jiné organické zbytky ti nehne ani kýbl jaru.
Hydroxid je pro potrubí naprosto bezpečný (tedy pokud není hliníkové). Pokud máš obavy, vem si rukavice a ochranné brýle nebo štít.
Můžeš mít za pár minut a za pár korun vyřešeno něco, co ti jinak zabere půlden a musíš si k tomu též jinak koupit forichtung.

Nešla by tam až na konec nastrkat vzduchová hadice(taková jako je u autogenu, je docela tuhá) a pak tam fičet vzduch z kompresoru se zásobníkem?
Tím nemyslím natlakovat, což je hovadina, ale jestli by vzduch neroztrhal a nevyfrkal kousky sajrajtu do hlavního potrubí při pomalém vytahování hadice zpět.
Pokud je tam tuk s pískem ze zeleniny tak to je držák.

Dostaneš se někde na těch 15 metrech k tomu potrubí (vidíš ho), pokud ano tak ho přeruš a po vyčištění dej vsuvku (H) nebo si tam vsaď čistící kus. Pokud je to ležaté potrubí může být někde prověšené a usazují se tam tuky od horní části potrubí. Pokud používáš automatickou pračku a v ní prací prášek, tak ten, který se nerozpustí dělá s tukem pěknou krustu.