
Reznutí po odrezení
Dobrý den, snažili jsme se odrezit nějaké nářadí s lehkým občasným výskytem rzi. Nářadí leželo delší dobu netknuté, ale nebylo to nic strašného. Použili jsme odrezovač korex. Po zaschnutí bylo přebroušeno. Vypadalo dobře, ale do dvou týdnů se pokrylo daleko větší vrstvou rzi než bylo původně.. nevíte kde jsme udělali chybu? Jelikož se jedná o nářadí,nelze je ničím barvit... Návrat rzi jsem očekávala, ale rozhodně ne takto rychle:)
Nemyslím si, že půjde o šrot. Jedná se například o kladivo, kleště Knipex, nebo známá značka obuvnického nářadí. Desítky let fungovaly a byly někde v dílně, kde nijak zvlášť suché prostředí nebylo. Po odrezení jsme je měli doma. Proto se domnívám, že nejedná o šrot , ale že jsme to nějak způsobili svým zásahem... Je možné, že jsme nesundala dostatečně rez a zůstala tam v nějakých malých rýhách? Zkusím znova odrezit a natřít olejem. Nebo je i jiná možnost?
Upřednostňuji staré nářadí právě proto, že se dnes vyrábí bláta a nic to nevydrží.
Tou antikorozní úpravou psanou v prvním komentáři je myšlen třeba ten olej? Nebo rovnou nějaký nátěr, který na kladivo fakt nemá smysl dávat...
Jak už jsem napsal. Po vyčištění nakonzervovat olejem, silikonový olej ulpívá na povrchu dost bytelně.
Důvod, proč to tak zkorodovalo, je ten, že i nářadí bez povrchové ochrany bývá z výroby nějakým i když ne trvalým způsobem ošetřen.
Nějakým fosfátováním, nebo jiným pasivováním. Někdy třeba se ohřátý kov na dost vysokou teplotu ponoří do oleje, tím se současně i zakalí.
Odrezením se použitým přípravkem narušil mikroskopicky povrch materiálu, následně i přebroušením. Takový povrch snadněji koroduje, protože na vliv vzdušné vlhlosti a vstupu kyslíku má větší povrch. Tím, že je po přebroušení zcela čistý, tak se k němu kyslík dobře dostane.
Dokonce ohmatání rukama a vnesením kožního tuku z ruk, dojde k částečné konzervaci. To je důvod, proč často používané nářadí nerezatí.
Tedy nastříknutí silikonovým olejem (běžně v drogerii), je nejjednodušší řešení. Olej vsákne do mikroskopických prohlubní v povrchu a korozi zabrání. Při náznaku opětné koroze opakovat. Nic jednoduššího není, mockrát vyzkoušené.
Super.. Nějaké silikonové mazivo od WD-40 doma mám, tak vyzkouším. Děkuji za rady.
Mám vyzkoušené , že silikon moc dlouho nevydrží . Za měsíc mě to začlo reznout . Rozumější je konkor (olej na zbraně) . Ten je vyloženě konzervační a nebo stačí obyčejný motorový olej . Dát trochu do hadru , at je mastný a v něm zabalit .
Na chalupě jsem třeba také litináky at nereznou natřel grafitkou s troškou oleje a vyleštit , aby to nečernalo .
Problém mohlo být to přebroušení. Hrubý (třeba osmirkovaný) povrch koroduje rychleji než hladký, broušením vznikne množství drobných, byť neviditelných drážek které zvětšují povrch předmětu a usnadňují start koroze, pak už probíhá autokatalytická reakce kdy korozní produkty dále napomáhají korozi. Kladivo i kleště (zvlášť značkové jako Knipex) se normálně vyrábějí kováním do zápustky, což jim dává jinou strukturu povrchu než jaká vznikne broušením, navíc se na povrchu udělá okujená vrstva, která také (někdy) proti korozi částečně chrání. Jinak platí pravidlo suché dílny - do 50 % vlhkosti nekoroduje nic, nad 50 % koroduje všechno železo. Samozřejmě v kontinentálních podmínkách, za přítomnosti chloridových iontů není šance se korozi ubránit, to pak koroduje i nerez. Zkuste to kladívko natřít (zakázané to není
), případně jednoduše chránit už výše zmíněným olejem nebo třeba jen včelím voskem (to jsem okoukal od restaurátorů a fakt to funguje).
Nikdy nepoužívat chemické odrezovače, to je ta chyba. Jinak nejlépe odrezuje lidský pot, čím více se při odrezení zapotíš tím víc a lépe odstraníš rez. Vše tedy očistit a stříknout konzervačním olejem (samozřejmě mimo pilníků).
Nesmysl. Odrezovače jsou super. Jen se musí dodržet návod, že.