Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Utesnenie silikonovej kartuše.

Zdravím.
Túto otázku som položil do tejto poradni pred niekolkými rokmi no k uspokojivej odpovedi sme sa nedopracovali.
Preto ju kladiem znovu v nádejí že niekto našiel riešenie.
Ako utesniť použitú silikonovu kartuš pre ďalšie - nasledovné použitie.
Povedzme na pol roka.
Použivam jeden spôsob ,ale ten vydrží velmi krátky čas.Tak sa o ňom ani nezmieňujem.

Po otvorení sa dostane vzduch do silikónu, nemáš šancu, vždy začne tuhnúť. Po roku sa stuženie presúva postupne do celého silikónu.

Jedine chlad, uložiť dole v chladničke pri 5°C alebo uzatvorenú tubu zabalenú v igelite, miktoréne, stiahnutý sakel gumičkou do vlasov, ponoriť pod vodu do kýbla s vodou niekde do studenej, vlhkej pivnice pri 12°C. Do vody cvrknúť Savo, aby sa ti voda časom, rokmi neskazila, tj. najprv riasy, chaluhy, prvoky, bičíkovce, meňavky, raci, pstruhy, delfíny, emzáci, evolúcia je v zabudnutom kýbli s vodou sviňa.

To ponorenie do vody je dosť blbý nápad, keďže silikón tvrdne hlavne pod vplyvom vlhkosti (a teploty). Takže vytlačiť z kartuše ešte 2 - 3 cm, utesniť, priložiť vysušovací silikagél (vyskytuje sa pri výrobkoch, ktoré treba chrániť pred vlhkosťou), uložiť spolu do hermetického obalu a uskladniť niekde, kde nemáš príliš vysokú teplotu a vlhkosť.

Prostě to zvulkanizuje .Po době použití která je na každé kartuši tak je to jenom otázka času kdy k tomu dojde.Já jsem to trochu oddálil u kartuše s mamutem že to těsním přes zkrácenou trysku kterou jsem zalil hmotou termo pistole. Na překrytí závitu koncovky jsem použil z krmení pro kočku část odstřiženého pytlíku z krmení.Je to nějaká alu folie zapracovaná v nějakém igelitu.Občas když potřebuji tak je zatvrdlý cca 1 cm,který jde vytlačit jako zátka.Aby to šlo lehčeji tak otvor je zvětšen na průměr 10 mm.Před tímto jsem musel kartuši navrtat z boku kde to šlo s menšíma trablema vytlačit.Ale stejně po době použitelnosti to zhruba po roce bylo na vyhození.Řešení by bylo kdyby tyto hmoty byly v prodeji také v menších kartuších.Ještě v minulém režimu se to dalo koupit.Teď už to na trhu nelze sehnat.Kutilové by menší kartuše určitě uvítali.

Taky funguje, zašroubovat zátku a předek kartuše s nástavcem (až kousek těla kartuše) ponořit do vhodné nádoby s olejem. Stačí i vyjetý z auta. Ale nesmí obsahovat vodu.
Silikon vulkanizuje vzdušnou vlhkostí. Olej zabrání přístupu vzduchu. Pokud chceme, aby případně nepronikla vlhkost okolo pístu, nalijeme trochu do svisle postavené kartuše ze zadu.
Nevýhodou je, že je pak kartuše mastná, ale to vyřeší kus hadru. :beer: