Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Žehlička vyhazuje při zapojení KAMKOLIV proudový chránič (ten černý klip napravo od řady barevných)

Dobrý den, prosím v čem je problém, když pokaždé při zapojení žehličky přestane jít v celém bytě elektřina. Nahodím to vždycky na chodbě tím jedním černým spínačem, ale fakt potřebuji žehlit...Občas to udělalo i dřív, ale až po nějaké době a stalo se to jen tehdy,
když zároveň jela ještě pračka a svítilo se v koupelně (žehličku jsem měla zapojenou v chodbě hned vedle koupelny), tak jsem to všechno vypnula a pak nebyl problém. A teď není v celém bytě zapnuté nic kromě lednice a dělá to...
Je to možné nějak svépomocí vyřešit?
Moc děkuji a přeji v dnešních dnech hlavně hodně zdraví
Katka

Jde taky o to, jestli to co vypadne je proudový chránič, nebo jistič. Není to to samé. Pokud vypadne pr. chránič, mohlo by to být
vlhkostí. Pokud jistič, tak je to zkrat, typoval bych přívodní šňůru. ""kolmo a ještě jsem s ní pohybovala"" zakýváním a pohybem kabelu
mohlo dojít ke zkratu žil ve šňůře. U žehliček dost častá závada, šňůra u žehličky neustálým pohybem dostává zabrat.
Výměna šňůry by byla jediná ještě ekonomická oprava, jinak koupit novou. Ale to zjistí jen ten, kdo ví jak na to. Chce to alespoň nějaký měřák.
Každopádně bych nepoužíval ani na sucho. V případě porušené šňůry, může být přerušený ochranný vodič a mohlo by to být nebezpečné.

V elektrice se samozřejmě nevyznám. Na chodbě u bytu máme krabičku, tak je řada různě barevných páček, to mám vypozorované,
když třeba praskne žárovka, spadnou dvě páčky z těch asi 10 ti dolů. Nahodím je nahoru a je to. Pak vedle té řady je takový malý žlutý čtvereček a vedle něj jen jedna černá o něco málo větší páčka než ty v té řadě. A ta černá páčka právě spadla dolů. Dokud byla žehlička v zásuvce (v kterékoliv), tak ta páčka nešla dát nahoru, hned zase skočila dolů. Až když jsem žehličku vyndala, šlo to dát nahoru a zůstalo to tam. Když to bylo dole, nešla elektřina v celém bytě, jak se to dalo nahoru, šla.
Pak je ještě krabice na velké chodbě, to je pro několik bytů a náš byt tam má tuším taky tři páčky. Když praskla žárovka a nešel proud v celém bytě, šla jsem to nahodit nahoru do té velké skříně.
Ale co je co a jak se to jmenuje, k čemu se to používá, to opravdu netuším...Jen vím, že nejdřív zkusím nahodit páčky v malé krabičce, když to nejde, doufám, že v té velké to půjde. Pak bych asi byla nadobro ztracená :-).

Jo, vypadá to na proudový chránič. Pokud žehličku vypojíš, nahodíš tu páčku, proud půjde. Pokud zmáčkneš ten žlutý čtvereček, tak by to mělo vypnout. Pokud ano, je to chránič. Pak by žehlička mohla vyhazovat i přes vlhkost. Ale i tak to není v pořádku a nejlepší bude žehličku vyhodit, oprava se nevyplatí. Nová se dá koupit za pár korun. U napařovacích žehliček je to dost častá závada, že začnou téct někam dovnitř.