Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Žehlička vyhazuje při zapojení KAMKOLIV proudový chránič (ten černý klip napravo od řady barevných)

Dobrý den, prosím v čem je problém, když pokaždé při zapojení žehličky přestane jít v celém bytě elektřina. Nahodím to vždycky na chodbě tím jedním černým spínačem, ale fakt potřebuji žehlit...Občas to udělalo i dřív, ale až po nějaké době a stalo se to jen tehdy,
když zároveň jela ještě pračka a svítilo se v koupelně (žehličku jsem měla zapojenou v chodbě hned vedle koupelny), tak jsem to všechno vypnula a pak nebyl problém. A teď není v celém bytě zapnuté nic kromě lednice a dělá to...
Je to možné nějak svépomocí vyřešit?
Moc děkuji a přeji v dnešních dnech hlavně hodně zdraví
Katka

Předmět Autor Datum
Rozhodně žehličku nepoužívat dál. Může to být způsobeno prodřenoou žílou v přívodní šňůře, svodem v…
leo 21.03.2020 09:43
leo
Ta voda je dost pravděpodobná, žehlička chvíli fungovala, ale pak jsem si všimla, že je na ní něco n…
Katka 345 21.03.2020 09:56
Katka 345
Katy,je to příliš velký risk..Nechat ..vyschnout a prohlédnout a proměřit odborníkem..
E250TD 21.03.2020 10:17
E250TD
Někde prasakuje v žehličce voda a dělá to zkrat. Řešení - nová žehlička. Nouzové řešení - nechat žeh…
Prasak 21.03.2020 11:43
Prasak
Děkuji, bez napaření se do zakoupení nové žehličky obejdu. A pokud to teda bude fungovat, jak píšete…
Katka 345 21.03.2020 12:12
Katka 345
Měli jsme totiž naprosto stejný problém, takže vím, o čem píšu. Někde se podělalo těsnění a teklo to…
Prasak 21.03.2020 15:40
Prasak
...Tvrdá voda, likviduje to levný i drahý žehličky. Nákup destilky by v součtu vydal za novou žehlič…
Yarda 21.03.2020 18:59
Yarda
Jde taky o to, jestli to co vypadne je proudový chránič, nebo jistič. Není to to samé. Pokud vypadne…
Zerozero 21.03.2020 16:06
Zerozero
V elektrice se samozřejmě nevyznám. Na chodbě u bytu máme krabičku, tak je řada různě barevných páče…
Katka 345 21.03.2020 18:47
Katka 345
Šetrnost je dobrá vlastnost, ale vocamcaď až pocamcaď. Kdyby si manželka stěžovala, že jí žehlička v…
Yarda 21.03.2020 19:09
Yarda
Zkuste ty "páčky" vyfotit a poslat sem.
kolemjsoucí 21.03.2020 19:29
kolemjsoucí
Jo, vypadá to na proudový chránič. Pokud žehličku vypojíš, nahodíš tu páčku, proud půjde. Pokud zmáč… poslední
Zerozero 21.03.2020 23:46
Zerozero

Rozhodně žehličku nepoužívat dál. Může to být způsobeno prodřenoou žílou v přívodní šňůře, svodem v tělese žehličky (zanesená vodivým prachem nebo prosakující vodou, pokud je napařovací) nebo porušenou izolací samotného topného tělesa. V každém případě je to na odbornou opravu, možná spíš koupit novou.

Ta voda je dost pravděpodobná, žehlička chvíli fungovala, ale pak jsem si všimla, že je na ní něco nalepeno a mám takový "fígl", žehličkou přejet přes hranu prkna a ono se to tam otře. A zřejmě přitom, jak jsem to žehličku držela ne vodorovně, ale kolmo a ještě jsem s ní pohybovala, se to stalo...
A nepomohlo by vodu vylít, počkat něž vyschne a pak žehlit bez vody?

Děkuji, bez napaření se do zakoupení nové žehličky obejdu. A pokud to teda bude fungovat, jak píšete, je to bezpečné? Předpokládám, že ano...Pokud by to i tak pojistky vyhazovalo, bude zřejmě problém někde jinde, jak tu někdo uváděl a pak to již tedy zkoušet ani dávat do zástrčky nebudu. Počítám, že pokud nebudu na žehličku vůbec sahat a jen ji dám do zásuvky, abych to zkusila, snad je to o.k.

Měli jsme totiž naprosto stejný problém, takže vím, o čem píšu. Někde se podělalo těsnění a teklo to do vyhřívacího tělesa. Na sucho to fungovalo bez problémů.
U nás zlikvidujeme žehličku každý dva roky. Tvrdá voda, likviduje to levný i drahý žehličky. Nákup destilky by v součtu vydal za novou žehličku. Teď máme nějakej model s filtrem na vodní šutr, tož su zvědavé, estli to k něčemu bude.

...Tvrdá voda, likviduje to levný i drahý žehličky. Nákup destilky by v součtu vydal za novou žehličku...

U nás je taky tvrdá voda. Co lejt do žehličky je věc manželky. Když umeju přední okno u auta třeba od mušek po jízdě po dálnici, tak po zaschnutí zbydou na skle šmouhy. Chytám vodu z klimatizace a sušičky prádla a tou vodou okno po umytí opláchnu. Asi by se dala lejt i do žehličky.

Jde taky o to, jestli to co vypadne je proudový chránič, nebo jistič. Není to to samé. Pokud vypadne pr. chránič, mohlo by to být
vlhkostí. Pokud jistič, tak je to zkrat, typoval bych přívodní šňůru. ""kolmo a ještě jsem s ní pohybovala"" zakýváním a pohybem kabelu
mohlo dojít ke zkratu žil ve šňůře. U žehliček dost častá závada, šňůra u žehličky neustálým pohybem dostává zabrat.
Výměna šňůry by byla jediná ještě ekonomická oprava, jinak koupit novou. Ale to zjistí jen ten, kdo ví jak na to. Chce to alespoň nějaký měřák.
Každopádně bych nepoužíval ani na sucho. V případě porušené šňůry, může být přerušený ochranný vodič a mohlo by to být nebezpečné.

V elektrice se samozřejmě nevyznám. Na chodbě u bytu máme krabičku, tak je řada různě barevných páček, to mám vypozorované,
když třeba praskne žárovka, spadnou dvě páčky z těch asi 10 ti dolů. Nahodím je nahoru a je to. Pak vedle té řady je takový malý žlutý čtvereček a vedle něj jen jedna černá o něco málo větší páčka než ty v té řadě. A ta černá páčka právě spadla dolů. Dokud byla žehlička v zásuvce (v kterékoliv), tak ta páčka nešla dát nahoru, hned zase skočila dolů. Až když jsem žehličku vyndala, šlo to dát nahoru a zůstalo to tam. Když to bylo dole, nešla elektřina v celém bytě, jak se to dalo nahoru, šla.
Pak je ještě krabice na velké chodbě, to je pro několik bytů a náš byt tam má tuším taky tři páčky. Když praskla žárovka a nešel proud v celém bytě, šla jsem to nahodit nahoru do té velké skříně.
Ale co je co a jak se to jmenuje, k čemu se to používá, to opravdu netuším...Jen vím, že nejdřív zkusím nahodit páčky v malé krabičce, když to nejde, doufám, že v té velké to půjde. Pak bych asi byla nadobro ztracená :-).

Jo, vypadá to na proudový chránič. Pokud žehličku vypojíš, nahodíš tu páčku, proud půjde. Pokud zmáčkneš ten žlutý čtvereček, tak by to mělo vypnout. Pokud ano, je to chránič. Pak by žehlička mohla vyhazovat i přes vlhkost. Ale i tak to není v pořádku a nejlepší bude žehličku vyhodit, oprava se nevyplatí. Nová se dá koupit za pár korun. U napařovacích žehliček je to dost častá závada, že začnou téct někam dovnitř.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru