Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plynový kotel

Dobrý den.
Najde se tu nějaký profik?
Před 9 lety nám přivedli do vesnice plyn a koupili jsme plynový kotel viadrus G 34.
Po jedné zimně jsme zjistili, že vytápění nás vyjde 1 tak draž než černé uhlí a je to takové studene teplo.
Jelikož jsem dělal na šachtě, a měl možnost k levnějšímu a kvalitnímu uhlí, jsme se nato vykašlali.
Takže ve sklepě je funkční nepoužívaný kotel.
Od té doby se podařilo naší vládě zlikvidovat všechny šachty, a to polské hnusné uhlí vůbec nehřeje.
Uvažujeme to znovu zkusit.
Vyplatí se stávající kotel vyměnit za něco novějšího?
Da se nějak zjstit navratnost investice?
Třeba https://www.topenilevne.cz/viadrus-garde-g42-eco-m-21-kw-p59012/

Tak nejjednodušeji to porovnáte podle účinnosti kotlů. Starého a nového. Pokud nový bude mít třeba o 30% vyšší účinnost, tak protopíte zhruba o 30% méně plynu. Taky jsem před lety zavedl plyn a byl to největší omyl v životě. Teď topím dřevěnými briketami a protopím třetinu toho co za plyn, což dělá u mě rozdíl cca 80 000 ročně malá domů.

Tazatelův "starý" Viadrus má účinnost 90 procent, takže 30 procent rozdíl tam nebude.
Vše záleží na tom, kolik protopí plynu a kolik peněz ho to stojí. Pak si může spočítat návratnost investice do nového kotle.
Stejně tak by bylo vhodné nechat kotel prohlédnout odborníkem, kolik života má ještě před sebou. Že byl nepoužívaný neznamená, že v něm nezůstala nějaká zbytková voda, která mohla napáchat škody.

Troufám si tvrdit, že s řádově nižší investicí do "inteligentnějšího řízení vytápění" (časový termostat, snížení teploty přes noc atp.) je možno dosáhnout lepších úspor, než výměnou kotle.

Tazatelův "starý" Viadrus má účinnost 90 procent

mužete prosím dat odkaz, kde jste našel tuto informaci?

Mi jde o to že mám kotel na uhlí VIADRUS U22, což po roce 2022 už bych neměl použivát.
Investovat do noveho, třeba viadrus u38 za 40 000 se asi nevyplatí, když to polske uhli je šmejd.
Minulý rok jsem protopil 20 metraku uhli takže něco pod 10 000 kč a doma krasných 23 stupňu.

Dnes tieto úsporné kotle na plyn sú stavané na účinné radiátory s mriežkami medzi dvoma doskami vylisované z metalu medi prípadne z hliníka; https://www.zzshop.sk/d/radiatory-korad-22k-kompakt-600-x-1200-mm-1000500/

Ideálne je mať kotle s výkonom do 24kW napojené pre krytálové, podlahové kúrenie s 500l zásobníkom.

Preto budeš mať pocit chladu v prípade nejakých hebied, tj. starožitných, neúčinných radiátorov s lamelami, nebodaj liatiny, navyše napatlené vrstvou izolantu - elegantnej farby na radiátory.

Ak nevymeníš komplet úsporné potrubie o malom priemere spolu s radiátormi, prípade neprerobíš podlahové kúrenie, v tom prípade protopíš (prekúriš) majland. Za tri roky sa ti investícia do sústavy účinných podokenných radiátorov a nového potrubia, určite navráti.

Osobne mám doma a tiež preferujem kotle zn.: Junkers (kondenzačné majú vysokú účinnosť len je nutný odvod skondenzovanej vody do kanalizácie alebo do vsakovacej jímky v pivnici), na rozdiel od predražených Buderus/Vailland sústav lebo si účtujú sumy "za značku".

Mňa stojí celoročné kúrenie nastavené na nonstop 24°C teplotu v prípade podlahového hada s teplotou obehového média max. 40°C, ktoré je riadené termostatickými ventilmi, zároveň je obeh primixovávaný z 500l akumulačnej nádrže (zásobníka) napojené na kotol Junkers, sumu cca 500€ (15.000Kč) pri užitkovej, obytnej ploche 300m2. Pritom okurujem tiež podlahu aj prídomovej dvojgaráži, detto médiom s teplotou nastavenou do 20°C. Sálavé teplo z podlahy je nenahraditeľné v prípade pocitovej pohody i keď je podlaha takmer na omak iba mierne vlažná, približne, ako ľudská pokožka 36°C a to len v tedy ak pustí termostat vodu do hadov.
Obvodové murivo mám: 49cm Ytong + vonkajšia 25cm izolácia s izotermickým trojzasklením okien rámov z lepeného, vrstveného tvrdého dreva. Dá sa povedať, že dve osoby, ich sporadické poprďovanie + chladnička, mrazák, nejaké to varenie na sklokeramike udržia celodennú teplotu na prízemí r.d. aj ak je vonku do -5°C pod nulou, bez zapnutia sa kotla. (Nepočítam bafnutie plynu v prípade kombinovaného kotla Junkers pri odbere úžitkovej vody v kúpeľni a kuchyni do batérií, do série napojenej potrubím smerom z plynu, ako bonus na el.150l 2kW akumulačný boiler).

mam tyto.
https://www.zbozi.cz/vyrobek/korado-radik-klasik-21-500-600-21-050060-50-10/
a už předělane na tenke měděne trubky.
Asi to první rok zkusím přes ten starý a pak uvidime.

Kdyby se vláda vykašlala na ty přiblble dotace a dali nám plyn za cenu, za kterou se nakupuje, určitě by všichni co topí uhlím na něj přešli a hned by se lepe dýchalo.
Klidně si za svoje koupím budiky, aby mi nedotovali i ty upečene kačenky v troubě :-D

Já beru polský černý ořech letos třetí zimu a výhřevnost je oproti českému stejná (cca 40 metráků za zimu). Problém je jenom s popelem, ten polský je jemný jako pudr, dostane se všude a je ho neskutečné množství - oproti českému víc jak 2x tolik. Na zimu musím kupovat známku na druhou popelnici. Zkus změnit dodavatele, jestli máš možnost, já beru z Ostravska.

No tak koupit kvalitní česke už asi není kde.
Tež mám takove.
ale přiložiš, hřeje to hodinu a za na kotlu 40 stupnu i když je v kotlu spousta žhaveho.
Kdysi jsem večer ve 22 hod přiložil a rano v 5 hodin měl na kotlu mezi 40-45 stupnu.

Na dřevo to nejde ? Mrtvých stromů všude dost ..Například...Český zplyňovací kotel na dřevo MAKAK je vyroben pro úsporné a ekologické vytápění rodinných domů, firem a středně velkých objektů a bývá využíván i pro ohřev teplé vody. Kotel zplyňuje dřevo, štěpku, brikety a jiný dřevní odpad. Spalovací komora na dřevo délky až 55 cm!