Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přístavba místo balkonu

Zdravím, mám dotaz, rád bych přistavěl jeden pokoj 2,5x4,8m místo části balkonu. Pro představu přidávám i 2 fotky podobných přístaveb. Moje otázka zní, musím stavět zeď na zeď, nebo lze přímo na atiku, jak je to u jednoho domu postaveno (balkon2). Atika dle plánku domu je "prodloužený" balkon na I 160 profilech. Nebo se musí odříznout a stavět na obvodové zdi(balkon3)? Ptám se proto, že je to 25cm k dobru vnitřního prostoru. Obvodové zdivo pod balkonem je síla 30cm. Viděl bych přístavbu udělat z Ytongu též síly 30cm a poté zateplit celý dům polyšem. Oproti podobným přístavbám, bych spád střech prodlužoval, takže by přísvaba měla dvojí skosení. Musím mít na tuto akci nějaké dokumenty od projektanta, statika? Nebo lze stavět svépomocí. Dále jak připevnit přístavbu ke stávající stavbě, přes vypěněnou dilatační spáru nebo přes vysekané kapsy, nebo zarmování?
Díky za rady.

Předmět Autor Datum
Atika by sa mohla ulomiť, časom popraskať. Ale je to možné spraviť až na atiku, prípadne vysunúť pre…
Nuda 09.01.2020 21:25
Nuda
Nuda ti většinu zodpověděl. Určitě ne dilatační vypěněná spára. Nevím jak vypadá spodek tak informac… poslední
nerady 09.01.2020 21:48
nerady

Atika by sa mohla ulomiť, časom popraskať. Ale je to možné spraviť až na atiku, prípadne vysunúť presah Ytong za atiku cca 5cm kvôli vnútornému priestoru.

Je nutné pod obvod budúceho muriva vyrobiť šalung, zaarmovať priestor dvojite viazaným roxorom (spodok a vrch venca) a zaliať základovú pätku betónom (nový veniec) na ktorom sa následne vymuruje obvodový Ytong. Takýto veniec je nutné z oboch strán a tiež zo spodu pred zaliatím betónovej zmesy tepelne odizolovať kvôli tepelnému mostu a rosnému bodu aj v prípade, ak bude fasáda dodatočne zateplená. Stačí zlepený heraklid s 2cm polystyrénom. Výška/hrúbka/ tohoto základového betónu (venca) stačí 12cm. Veniec musí byť zasekaný a zaarmovaný pod pôvodné murivo aspoň do vzdialenosti 15cm pred zaliatím betónu. Ideálne príklepom navrtať ako bonus diery do muriva do hĺbky 50cm, do ktorých sa vsunie maltou podlepený roxor o priemere 12mm než sa zaleje veniec.

Murivo sa nemusí zasekávať, stačí v každom šáre Ytong navrtať diery do pôvodného muriva a vsunúť narezané roxory o dlžke 50cm podlepené silikátovou maltou tak, aby zasahovali v dlžke 25cm do Ytong a 25cm do pôvodného muriva čím vznikne dostatočné kotvenie, aby nevznikala po nadpojení vertikálna dilatačka. Preto je v I. rade dôležitý základový veniec dôkladne armovaný, prepojený s murivom, zaliaty betónom, časť zasekaná aj pod murivom.

Záleží od obce, či im bude stačiť ohlásiť s priloženým svojpomocným nákresom Drobnú stavbu v zmysle St.zákona s presným rozmerovým nákresom zväčšenej obytnej plochy Jednoduchej stavby. Radšej sa osobne poraď priamo na obecnom úrade u kompetentnej osoby St.úradu s nejakou drobnou pozornosťou v podobe vecného daru prípadne s pugétom určeným pre madam.

Nuda ti většinu zodpověděl. Určitě ne dilatační vypěněná spára. Nevím jak vypadá spodek tak informace o profilech je málo. S největší pravděpodobností je to na stavební souhlas a budeš k tomu muset dodat dokumentaci a asi i posudek statika a nevím jak to bude od letošního roku, když stavby budou muset splňovat požadavky na úniky tepla. Zkus se zeptat na jiném stavebním úřadě než pod který patříš a oni ti řeknou co budou požadovat. Pak se rozhodni. Osobně bych to udělal jako zimní zahradu prosklené a nemusel lítat s papírama atd. Bylo by to rychle hotové a bez papírování. Boční skla můžeš mít neprůhledná a při usínání v posteli se koukat na měsíček a hvězdičky.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru