Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Svařovací trafo vypíná hlavní jistič

Před časem jste mi poradili,jak pomocí krátkého zapojení žárovky do série s trafem zabránit shazování rychlého jističe.Napětí je 400 V,žárovky se mi nevejdou.Pokud použiji výkonový odpor,nevím JAKÉ SNESE NAPĚTÍ,nikde nemohu najít napětovou odolnost odporů,děkuji.

odolnost odporů se udává ve W , zbytek si musíš dopočítat. spočítat proud který teče bez odporu, jaké U bude na odporu víš, jaký max proud xhxeš odporem pustit aby ti nevyhazoval jistič víš taky...tak si dopočítej velikost odporu a následně úbytek na něm a z toho jeho výkon

Kazdej typ odporu ma jinou, od 50V u SMD soucastek po jednotky kV. V kazdy soucastkarne to ale pisou, nekde neni problem ani podle toho tridit, prinejhorsim si stahnout datasheet. Dimenzovat to stejne budes vykonove, s nejakym pretizenim toho odporu proti katalogu, tak si nejakej vyber a pak koukni, jestli to snese napetove a je to.

O velikost v ohmech, ani ve Wattech mi nejde,je potřeba číst otázku,já právě nevím,KDE tu odolnost k napětí najít.Na otázky jako "jmenovité napětí rezistoru,nejvyšší napětí rezistoru" mi G nic nenajde.Nevím tedy KAM se mám kouknout,jak píšeš v závěru,jinak děkuji.

Ta odpověd,kterou jsem si PŘEČETL mi nic neříkala,nevěděl jsem co je datasheet,někdy je dobré zapomenout na své nesmírné znalosti,uvědomit si,že to píše laik.Přizpůsobit se musí ten s většími znalostmi,Jinak děkuji,po tvé odpovědi už vím,kde to najdu,všem se omlouvám,že jsem rušil.

Takže frajírku :
1.) Ty jsi sem přišel pro radu, takže se tu začni chovat slušně, jinak nedostaneš radu, ale přes hubu. Pak můžeš jít brečet třeba na lživě.cz
2.) Pokud nevíš, co je datasheet (po mém datašit), neměl by jsi se vůbec k elektrice přibližovat.
3.) Pokud už zasahuješ do zařízení na 400V, toto zařízení nikomu nepučuj. Ať to raději zabije jen tebe.
4.) Jelikož nevíš, co je to datasheet, nepředpokládám, že budeš vědět kdo to byl pan George Ohm.

Toť asi vše k tvému trapnému vystupování.

Musím uznat,že jsem se unáhlil a byl trochu nepříjemný.Zlobil jsem se,že na jasnou otázku nedostávám jasnou odpověd.
Jinak,
-považovat za slušné vyhrožování násilím je tvoje vizitka
-opravdu nevím na co potřebuji jakýsi datašit k zapojení vypadlého kabelu u třífázového motoru/mezi fázemi je 400 V/
-opravdu stačilo napsat,že při kliknutí na odpor v obchodu je možné stáhnout údaj,který potřebuji
-jeden ze "zkušených"ani neví,že takový údaj existuje
-reaguji někdy nevhodně příkře protože mě obtěžuje neustálé vychovávání,moralizování,vyhrožování a pod.,u elektroodborníků velmi časté
-ale možná si to jen myslím,ale v tvém případu mám pravdu,upozornit někoho na nevhodné chování způsobem ještě horším,dokonce s vyhrožováním,vypovídá jasně.

P.S.Všimni si další odpovědi-snaží se mi pomoci,ale NEODPOVÍDÁ NA OTÁZKU!

na otázku nejde odpovědět, když není jasné, co je to za trafo. jsi líný sem napsat výkon, nebo jaký proud může téct primárem při zapnutí.
já se do toho nemontuju, nesvařuju, nevím jaké bývají poměry.
ale když každou svoji odpověď začneš tím, že někomu odsekneš nebo ho poučuješ, to dost rychle nasere půlku lidí.

dole máš nějaký tip pro sériové připojení odporů, tak zkoušej.

Panebože to nikdo neumíte číst,nebo nejste schopní pochopit tak jednoduchou otázku KDE NAJDU JMENOVITÉ NAPĚTÍ ODPORŮ,co je vám, chytrákům, do nějakého výkonu a podobně?Jen mě utvrzujete v tom,že jsem od začátku měl pravdu,že jste ve většině přemoudřelá banda,která si jen honí triko a ještě vyhrožuje a tvrdí,že jsem líný.Já žádné řešení, jaký odpor nepotřebuji,jen potřebuji zjistit JAKÉ NAPĚTÍ SNESOU TY,KTERÉ MÁM,ALE TO JE I PODPRŮMĚRNĚ INTELIGENTNÍMU ZEDNÍKOVI JASNÉ Z PŮVODNÍHO DOTAZU.Z toho guláše,který tu probíhá, už tu odpověd samozřejmě znám,tak už to ukončeme.

co to meleš?
nejdřív musíš vědět výkon odporu -> z toho bys pokračoval na vyráběné provedení a kdyby to bylo potřeba, napětí by se dohledalo, jenže viz dál:

1) výkonové odpory kvůli větším rozměrům napěťově vyhovují
2) plánuješ dávat odpor sériově, na něm žádný úbytek 400V nevznikne
3) jak vysvětlují níže, jde o dočasně fungující odpor, nejdřív má být velký a časem=zahřátím se sníží: žárovka nevyhovuje vůbec, ntc rezistor s negativní charakteristikou ano, ale zase záleží na potřebné hodnotě a výkonu -> to musí být v nějakém vztahu k tomu trafu, o kterém jsi líný něco napsat.
pevný odpor pro omezení špiček by šlo tolerovat trvale zapojený, kdyby na něm nevznikaly příliš velké ztráty, ale vím já jak se chová tvé zatížené svařovací trafo? a ty nepíšeš nic, jen všechny napadáš. zdraví v pořádku?

takže až se uzdravíš, vyzkoušej navrhovanou pevnou kombinaci, uvidíš jestli je to moc nebo málo.

Však práskni do série (za sebou 2x500W /230V) nejaké 118mm dlhé lineárne vláknové halogénky. Sú dostať kus za 0,6centov (€), tj. 18.-Kč á jeden kus.

Na kieho šľaka nevymeníš silnejší bimetal istič? Istič 3x400V/16A nevyhodí bežná zváračka ak je tvoje staršie, na plechoch vinuté trafo, napájané dvoma vázami 2x400V bez nuláku s medzifázovým posunom trojfázovej siete 3x400V.

Prípadne zhoď plechy trafa a napoj primár na 230V/50Hz + nulák. (Ak takáto možnosť existuje ako to bolo v prípade starších zváračkách. Nedá síce výstup 230A, ale zvárací výkon sekundáru 100A ti bohate na doma stačí).

Děkuji,ale už v původním dotazu je uvedeno,že se mi to nevejde.S tím jističem je to tak,že jde o hlavní,nechtějí mi dát pomalejší,nemám moc peněz na silnější,navíc tento typ trafa mi dříve v práci vyhazoval i 20A.Vyhazuje to jen při zapnutí,než se nasytí jádro trafa.Ale opakuji, já ten problém neřeším,už z dotazu je jasné,že jsem chtěl jen někde najít,jaké napětí snesou nějaké výkonové odpory,které mám,tedy nějaký katalog a pod.To je pořád dokola,už toho nechme.

V tom prípade ubiedeného šetrílka použi svoje odpory zo šuflíka, "co dům dal", pozapájané všakovato do série, prípadne v rôznej kombinácii pospájané paralelne+séria, do takého zapojenia pokus-omyl, aby ti nevyhodilo prudkým odberom trafo istič.

To máš zapojenie na primáre 2x400V alebo 230V+nulák? Lebo mám doma klasiku, prepínač s rozsahom 50-260A zváračku (meď na plechoch), je zapojená na seknudáre 2x400V bez nuláku a tá mi nevyhodí trojpólový 16A istič.

Žaradit žarovku na snizeni nabehu je špatně nebot studena zarovka jako zadny odpor,musi to byt termistor s obracenou charakteristikou dříve zvany pozistor.Pouziva se u toroidu.Pokud tazatel nevi jak zjistit na jake U je dany odpor tak at se rype v necem jinem.

To,jak zjistím na jaké U je NĚJAKÝ odpor, je JEDINÉ NA CO JSEM SE PTAL,úvahy o nevhodnosti žárovky nebo předřadného odporu na tobě nikdo nechtěl,jsou zbytečné a navíc je to pitomost,když se přizpůsobím zdejší tzv slušnosti,to řešení je funkční,dávno vyzkoušené,jen se mi to se žárovkou do šetřílkovsky koupeného trafa nevejde.To byl jediný důvod mého dotazu.Když už jsem se přizpůsobil násilnictví některých z vás,nazývat šetřílkem důchodce,který z průměrného důchodu živí ještě jednu osobu je vrcholná drzost a arogance bud mladého, nebo bohatého blba,což je vašimi slovy opravdu na přes hubu.Jsem moc rád,že neznaje datasheet,mohu geniálnímu antibaldovi poradit,jak přemostit předřadný odpor.Dokonce je mu JASNÉ,že studená žárovka nelze použít,žádného odporu zastudena nemaje a souhlasí s nutností tvého řešení,TO MI ASI MĚSÍCE FUNGUJE ŽÁROVKOVÉ PERPETUM ve smyslu nemožného.

Motáš tu pátý přes devátý.

1.) Jelikož pracuji jako vývojář zařízení pro průmyslové měřící linky a ve svém "volném" čase navrhuji frekvenční měniče, spínané zdroje a další elektroniku, opravdu vím, jak takový soft-start funguje.
2.) Pokud jsi důchodce, jak se tu prezentuješ, mohl by jsi to mít už v hlavě srovnané a umět nějak vystupovat. Toto co předvádíš, je jen fraška.

Jak jsem již psal, považuji se za nejchytřejšího člověka planety a zdejší diskuze.

Navrhuji jiné řešení bez použití nějakých výkonných odporů (pak se nemusí nic počítat) a to spínat napětí do transformátoru v době amplitudy napětí sítě -> toto má za následek, že trafem neteče žádný špičkový proud a jistič to nevyhodí. Ovšem je trochu komplikovanější zapojení, ale nikde nic netopí.

Pro člověka, který neví, co je datasheet bude nejjednodušší koupit hotový soft-start, než něco vymýšlet (zjevně to "odborníka" bolí). Za pár korun se dají najít soft-starty.

Pro člověka,který neví,co je datasheet a který si postavil v mládí audiozesilovač a hrabe se v těch šíleně nebezpečných 400 V zařízeních už padesát let,po většinu té doby žádný datasheet neexistoval,je jednodušší tam dát 15 W ŽÁROVKU A ŠLUSNOUT VYPÍNAČEM,TY CHYTROLÍNE.

Oslovuj mě "pane mistře", chytrolíne ne. Děkuji.

Jsem názoru, že člověk, který nezná základy elektroniky by se neměl pouštět do jakýchkoliv úprav, oprav, zásahů do elektro-zařízení. Do této skupiny spadá i tvoje svářečka. Prostě pokud tomu nerozumíš (to je vidět na tvých reakcích), prostě to dej někomu, kdo je chytřejší než ty.

nepopletl si nic, protože doteď nedokázal přečíst štítek se svého trafa. 400V bude nějaké mezifázové napětí nebo jak tomu silnoproudaři říkají.

"20kV": nemusí jít o vn. hodí se to samozřejmě i při nízkém napětí, kde to zpočátku ignoruješ: 100-200V
jenže se nesmí sejít současně max. napěťové zatížení + dovolený výkon odporu, ke kterému se třeba u 0207 můžeš blížit. právě při tom současném namáhání mají odpory podstatně zkrácenou životnost a datsheet na to pamatuje lomenými čarami povoleného zatížení. (bo součástka snese mezní napětí, ale nesmí být přitom zároveň namáhaná na výkon)
ale to fak není případ jeho výkonových odporů, a řeší se to lehce třeba rozložením zátěže na 2 odpory.

a náš mudrlant tady jen po všech plive, ale sám zapoměl zapnout svůj vypínač iq.
celý život se štítím lidí, u nichž bývá největší nadávkou "chytrolín". primitivové mají bydlet ma marsu nebo kdesi, ale tady je považuju za kus trusu a podle toho s nimi jednám.

Človek sa chodí v 21.storočí veselo pobaviť na všakovaké fóra, hlavne tam, kde nie je nuda, sucharina, kde dopyty dennodenne "vodsejpaj". Výber dobrých fór sa nejako rokmi zužuje, scvrkáva. Dnes tí mľadí, prevychovaní, sľušní občania vedia takmer všetko, chápu "internet zváracích veci" už po absolvovaní ZDŠ.

Lidi, nehádejte se... je to zbytečný.
Pro tazatele. Taky se nečerti. Tvému dotazu jsem sice porozuměl, ale i tak jsi ho dal dost nejasně. Kdyby jsi napsal přesněji o co se jedná, případně jak to chceš zapojit, bylo by to jasnější. A hned obviňovat případné rádce z nějakých nevhodných vlastností taky není dobré. Pokud se hned urazíš a píšeš jedovatě, nikdo se s tebou nemusí bavit. Ty potřebuješ poradit, pro ostatní je to ochota. Pokud například nevíš co je datasheet, tak se můžeš slušně zeptat co to je.
My starší jsme to znali spíš pod názvem katalog. V katalogu byly pod názvem součástky uvedeny důležité údaje.
Dnes v době internetu je to lepší hledat pod názvem datasheet. Už je to jasné?
Jinak k té napěťové odolnosti. Pokud máš nějaké odpory a znáš jejich typ, zkus typ zadat do vyhledávače asi takhle:
Typ součástky, datasheet. Něco to asi najde.
Jinak asi to je celkem zbytečné. Pokud odpory malé hodnoty předřadíš trafu, tak na nich nebude plné síťové napětí. Napětí se podělí mezi trafo a odpor. V jakém poměru se těžko určuje, záleží to na hodnotě odporu a velikosti nárazového proudu. Tedy i na typu trafa. Ale obecně, odpor musí mít dostatečně velký výkon, aby vydržel nárazový proud a nezafungoval jako pojistka.
Výkonově je sice zatížen mžikově, tak se ani nemusí ohřát, ale v případě odporu vinutého drátem, musí drát proud vydržet.
Z toho důvodu bude odpor natolik rozměrově velký, že jeho napěťová odolnost bude mnohokrát předimenzovaná.
Například odpor 5ohm a 20W, bude mít plný výkon už při 10V. To vydrží i odpor pro SMD montáž.
Takže vůbec není potřeba se tím zabývat.

Já jsem hned napsal,že jsem se unáhlil,tobě děkuji za normální odpověď,ale oni si nedají říci,nikdo mi na tu ,podle mě jasnou otázku neodpověděl,proč řeší co smím a nesmím,vždyť ten údajný konstruktér píše,že je mu jasné,že to žárovkou nejde a jak to tedy udělám,by to nebylo v sérii stále,to si dělá legraci?A ty se divíš že jsem čím dál víc nas...ý?Přečti si to celé,kolikrát jsem opakoval tu otázku!Mám pocit,že před časem jsi mi poradil to řešení ty.ZJistil jsem,že je dost jedno jaký má žárovka v sérii příkon,někdo mi radil,že vzhledem.k 400 V musí být dvě v sérii,to je zbytečné,jak píšeš je to dělič napětí, na 15W jsenaměřil,mám pocit 180V.Vím ale,že některé odpory snesou jen 50V,hledal jsem ,ano postaru katalog,G nic nenašel,tak jsem se zeptal KDE TO NAJDU.Proč mi neodpověděli jednou větou to šlo.No a když mi na tu otázku někdo odpoví,že jsem líný napsat výkon trafa,co si mæm myslet?M imochodem ,to trafo je na 400i 240 V,i když jeden z odborníkú tvrdí,že ne,jinak by při větších průměrech teklo moc ampér,ale to ty víš.Ještě jednou děkuji,zdravím.

napětí je jasné, nemáš jinou síť než zbytek republiky.
o elektrickém výkonu se učí tak asi v 9.třídě základní školy. až podle toho by šlo tipnout omezovací odpor. a to jsi líný napsat doteď.
celou doby jsi nadával lidem, že ti nechtějí ukázat nějaký katalog - když vůbec nevíš, jaký omezovací odpor bys tam dal.
po 4 dnech napadání všech, že neskáčou jak ty si vymýšlíš, odpor místo v ohmech udáváš ve wattech = jsi líný si přečíst i jeho hodnotu.
kecy o omezení odporu na 50V si nech od cesty, nepájíš tam smd součástky. tím spíš to ale znamená, že celou dobu vůbec netušíš, o čem je řeč. já jsem psal, že výkonové odpory napěťově vyhovují, nevím co slyšet chceš lépe a radostněji.
úbytek 180V z možných 400V pro omezení proudové špičky, budiž. takže máš zařízené jeho ruční nebo automatické vyřazení, jak ti už psali výš.

Co to meleš,na 15 w žárovce jsem naměřil 180 v,to jsem si ještě myslel,že se tam vejde.To o automatickém nebo ručním vyřazení jsem psal já .Po xté ,já nechci řešit jaký tam dát odpor,tak proč bych udával nějaký výkon?Já se ptal,KDE NAJDU jaké napėtí snesou různé odpory,je jedno jaké tedy KATALOG,nebo po modernu datasheet,na to jde odpovědět tou jednou větou!Ano,to o výkonových odporech jsi psal,ale ta hádka se už rozvinula .

takže nejde o nějaký 15W odpor, ale o žárovku, aspoň se nauč psát.
při 180V by se ta žárovka mohla chovat velmi zhruba jako odpor: 1k8.
bude zařazený krátkodobě, pokud u toho ruční obsluha neusne. šlo by počítat s tím, že na tu chvíli musí 10W provedení stačit, nebo ho rozložit ještě na 2x 5W odpory v sérii, třeba 2x 820ohm. tím se zároveň rozloží napěťové zatížení, ale to u výkonových odporů nemá význam, spíš jen se výkon rozloží na dvě hmoty a 2x větší povrch, to kvůli teplotě.

třeba 2x metaloxidový https://www.hadex.cz/u335d-820r-tr226-rezistor-6w-metaloxid/ ... 6W odpor TR226 pro max napětí 750V
trochu větší přetížitelnost mají drátové odpory, taky není všechno skladem:
1x 1k5/8W https://www.hadex.cz/u393-1k5-tr524-rezistor-8w-dratovy/ ... musel by ho stykač odpojit, nespoléhat na ruční obsluhu
1-2x do série 1k/8W https://www.hadex.cz/u392-1k0-tr524-rezistor-8w-dratovy/
1x 1k/15W https://hadex.cz/u531d-1k0-pev-15-rezistor-15w-dratovy-~tr552/

výkonové odpory může mít skladem i gmelectronic, ges, pselectronic, conrad, můžeš zkusit.
krásné jsou odpory v alu provedení k montáži na chladič, ale dražší.

mě se ty tvoje flusance čtou blbě, tak je přeskakuju, to se nediv. ve tvém stěžování jak ti nikdo nechce pomoct je pak těžké najít nějakou informaci.

Nešlo odpovědět jednou větou :-) Když se zeptáš jestli je krokodýl delší než zelenej, taky ti nikdo neodpoví jasně a správně jednou větou, ale v lepším případě, když bude mít tu trpělivost, začne pátrat co že jsi to měl na mysli :D A tohle byl dotaz prakticky stejného typu :-)

Ano, chybu jsem udělal v tom,že jsem svou jednoduchou otázku uvedl příběhem o vaší pomoci v minulosti .Proto jste ji,až na jednoho nebyli schopni pochopit a mė to zlobilo. TA otázka by dnes zněla,kde najdu datasheet?Myslím,že byste ji nepochopili ani takto a vynadali mi do lenochů,že jsem neudal nějaký výkon nebo tak něco.

Tak ještě jednou... -Kde najdu datasheet- těžko říct. Někdy se to dohledat dá, někdy se to i nepovede. Někdy v prodejně součástek katalog můžou mít. Jinak na internetu a pátrat. Taky záleží na původu součástky. Například pokud by byl vyroben v bývalé Tesle, vydávaly se katalogy tištěné. Například "katalog diskrétních součástek" a podobně. Je otázka, jestli to někdo zkopíroval na internet. Já neměl potřebu nikdy hledat kat. listy od odporů, tak nevím. Většinou hledám nějaký polovodiče.
Jinak k tomu softstartu. Použití žárovky, i když to někdy může fungovat je nevhodné. Žárovka má za studena malý odpor, ale prudce se zvyšuje, takže pokud se stačí rozsvítit, už se neuplatní. Proto musí být s velkým výkonem.
Lepší je použít odpor. Samozřejmě je nutno zajistit přemostění ve zlomku sekundy. Ovládat to nějak ručně spínačem je špatné.
Běžně se to řeší pomocí relé, nebo stykače.
Nedávají se žádné kiloohmy jak jsem si někde výše všimnul. Používají se odpory řádu jednotek ohmů. Výkonově většinou při rychlém přemostění stačí tak 20W. Pro výkonnější svářečky třeba dva paralelně. Na tak malém odporu nevznikne takové napětí, aby bylo nutné se tím zabývat. Odpor velikosti cca 20W, bude tak 8cm dlouhý. Pokud by měl tak velký odpor, abych takové napětí na něj mohl připojit, tak bez problémů snese 1000V. Na malé hodnotě startovacího odporu vznikne krátkodobě napětí max pár desítek voltů. Proto bych napěťovou odolnost neřešil.

Děkuji,už to všechno dávno vím i z tvých rád z poradny asi před půl rokem,jen jsem se bál toho napětí,mimo jiné proto,že v zapojení není ochrana na kostře,střední vodič je zapojen jen v pakeťáku,jako kdyby to mělo dvojitou izolací.To mě máte proto,že sekundáru se u svářečky samozřejmě lze dotknout.Asi je speciálně.odizolován od kostry.To NENÍ OTÁZKA,jen proč jsem to napětí hledal.JInak u trafa RTB 3, které jsem koupil,žárovky 240 V,15-60 W fungují,jen se mi tam s objímkou nechtějí vejít.Tobě ještě jednou díky,u ostatních si dám pozor,abych se v budoucnu na něco náhodou nezeptal,snaha donutit je najít v otázce to co chci slyšet mě stála příliš.Nemohu to nenapsal,škoda,že se používají přezdívky,jinak bych věděl,kterých odborníků se vyvarovat.Jiří Hlaváček,Nezdice na Šumavě.

RTB3 má dvojitou izolaci, nulák je jen jako pracovní pro menší výkon a možnost provozu na 230V.
Sekundár je od primáru izolován na úrovni bezpečnostního trafa.
Docela by mě zajímalo, jak máš navržený soft start u RTB. Tam se nejedná o jednoduché zapnutí, jako třeba u tyristorové svářečky,
ale zapnutí se děje pouze přepínačem proudu. Z nuly na první, druhou atd. polohu. Tedy dochází k vypnutí a zapnutí svářečky při každé změně proudu. Zpravidla jde zapnout na první nejslabší polohu a při přepínání k vyšším polohám to vypadne.
Tedy by musel být softstart v činnosti pro každé přepnutí.
--- Tak se na ně tak nezlob :-)nedorozumnění mezi lidmi vznikaly, vznikají a budou vznikat. Většinou stačí se nečertit a domluvit se. Pokud vznikne nedorozumnění tak věc upřesnit a doplnit. Pokud se někdo rozčílí, nedorozumnění rychle přeroste ve spor a zbytečně.

Přeji všem hodně zdraví, štěstí a pohodu v nastávajícím roce 2020. Šťastný a veselý!!! :beer:

Zdravím,děkuji,takové znalosti nemám,byla mi ta izolace divná.Odpor mám,zatím improvizovaně ,před přepínačem a ano,překlenovací vypínač musím vypnout před každým přepnutím proudu.Jsem zastáncem jednoduchých řešení a jestli přepínám jednou nebo dvakrát je mi jedno.Stykač se mi do trafa nevejde,navíc bych nevěděl jak vyřešit ,aby při každém přepínání vypnul,podle mě by to nešlo, vzhledem k zapojení nuláku.Doufám,že to nikdo jiný nebude číst,ještě by mi nedej bože,chtěl chtěl poradit.K tvému závěru,neschopnost pochopit text,nedočítání a přehnané sebevědomí je nebezpečné hlavně u lidí relativně vzdělaných,něco tvořících,o něčem rozhodujících.Ti mohou nadělat nejvíc škody,jednoduchý vrátný tolik škody nenadělá.Jsem už v důchodu a servítky si už neberu.Jako první nikomu nenadávám,nejsem vulgární ale je pravda, že při dopisování to moc vhodné není,jak jsem psal,už se tady ptát nebudu.Tobě děkuji hlavně za umírněnost a snahu mě pochopit.

Tak s tebou je nutné zaobchádzať velice opatrne, ako s míšenským porcelánom, si nežné, hodvábne, krehoľa, ješitný, ubolený, nedůtklivý hovňousek.

pritom sa vsadím, že si mladší ročník odo mňa prastarého, čiperného geronta, deduška a onedlho možno pradeduška. Druhá dcéra s vnučkou sa mi nejako priskoro rozpelešili, rozrodili ako čerešne. Našťastie sa pelešia v imperiaľistickej, zahnívajúcej, kapitaľistickej U.S.A., v Kalifornii, konkrétne v Stanforde. Nekazia sľušú morálku v tejto skomunizovanej, eštébáckej, zlodejskej mafii boľševikov, s.r.o., a.s., na poctivom, pracovitom, inteľigentnom Sľovensku, kde pľatí zákon a vymožiteľnosť práva výhradne pre komunistických grázlov a ich zlodejských parchntov KGB_MGIMO_CCCP, ktorých ovláda od štátnej tajomníčky rezortu MS SR, až po komunistických vagabundov medzi justičnou talármafiou, prokuratúrou sui generis CCCP modelu, krpatý maďarský Cigáň, ctihodný, vážený, urodzený, slovutný veľkopodnikateľ M.Kočner (s mafiánom Bodorom), ktorého morálka korešponduje s touto protekčnou, VŠ vzdelanou lúzou tzv.právnikov, nakvasenou na školách lumpenproletariátom od roku 1948, podnes. Proste netrestateľná talármafia SR, "čuče goja" jelitá, nacpaná komunistami do talárov.

Já bych udělal soft-start následovně :
1.) Udělal bych měření proudu - třeba jednou fází, která se neodpojuje jak při 230V, tak ani při 400V.
2.) Pokud by protékal touto fází proud, sepnul by stykač, který by překlenul spouštěcí odpor (samozřejmě po nějakém čase od vzniku průtoku proudu).
3.) Pokud by proud fází neprotékal (přepínání rozsahu), stykač by odepnul - opět by se v zapojení uplatnil spouštěcí odpor. Dále by se to opakovalo od bodu 2.

Napadá mě i zapojení s pár součástkami.

Případně trochu zapojení zkomplikovat a spínat trafo v amplitudě napětí sítě, třeba pomocí triaku - pak není potřeba žádný spouštěcí odpor.

Šťastný Nový rok :beer:

Určitě by to šlo tak nějak zapojit. Chtělo by to ale trochu vylaborovat na skutečném trafu, aby stykač při každém přepnutí stačil zareagovat. Vzhledem k aretaci přepínače se přepnutí (pokud to člověk trochu nepodrží) děje dost rychle. Tak by se mohlo stávat, že stykač nestačí odpadnout. Jinak časovací obvod ani není potřeba. Předřazení odporu stačí na dobu necelé půlvlny a to zabezpečí setrvačnost kotvy stykače. Jako snímač proudu by možná stačilo využít napětí pro kontrolku, tím napájet malé relátko, které by ovládalo stykač. Tím by se i maličko prodloužila doba než stykač sepne, v případě malé setrvačnosti stykače. To by mohlo fungovat.
Zapojení se spínáním v amplitudě by bylo taky dobré, ale trochu složitější. Triak by musel sepnout v amplitudě, ale dále spínat už od nuly.
Výhodou by byly malé rozměry a vešlo by se to dovnitř svářečky. :beer:

To nevím, s těmi termistory moc zkušeností nemám. Jde ale o to, že při zapnutí trafa je velký impuls, pak na prázdno už je dost malý proud. Termistor by musel i tak udržet velmi malý odpor. Jenže při sváření naběhne proud značný a termistor by to musel udržet.
Ale vyvstane jiný problém, že k vypnutí a zapnutí dochází při každém přepnutí rozsahu. Přepnutí se děje velmi rychle a termistor by nestačil vychladnout a zvýšit odpor. Tím by pravděpodobně došlo k vypnutí jističe i tak.
Myslím, že by to s ním nefungovalo.