Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektrický generátor

Zdravím chtěl bych se tu zeptat na pár otázek ohledně elektrických generátorů. Mám na ně mít referát a tak trochu se o ně zajímám i já sám. O nějakých částech jsem pořád tak nějak "na váškách". Z mého bádání na internetu jsem pochopil, že elektrická energie vzniká při změně magnetického pole.

1. otázka
Je lepší otáčet magnety nebo cívkou?
2. otázka
Je lepší mít jednu velkou nebo více menších cívek?
3. otázka
Je vždy lepší mít více drátu na cívce? (Viděl jsem někde až 600 otáček)
4. otázka
Na čem záleží v generátoru míra produkce W a počet V?

Dopředu děkuji za jakoukoliv odpověď.

Když budeš otáčet cívkou, budeš muset energii sbírat z otáčejících se kontaktů - typická konstrukce modelářských motorků s kartáčky
S jednou cívkou toho moc neuděláš.
A konečně poslední 2 otázky spolu souvisí. Počet závitů a průměr vodiče spolu s intenzitou magnetického pole spolu tvoří výslednou produkci. Napětí záleží na počtu vodičů, ale výsledný výkon (dle konstrukce zůstává).

Měl bys více zvášit kladené otázky, abys nebyl na váškách. Osvoj si základní terminologii a principy, aby bylo možno radit. Neptej se na "produkci", ale na výkon... Najdi si ještě "stator", "rotor" a "komutátor"...

1 - Principem přeměny mechanické energie na elektrickou je změna magnetického pole cívky. Jestli hýbeš cívkou, nebo magnetem, není podstatné. Záleží pouze na mechanickém provedení stroje. U točivých zdrojů vždy vzniká střídavý elektrický proud.
2 - napětí (Volty) = počet závitů na cívce
3 - proud (Ampéry) = síla drátu - POZOR! Zde se udává PRŮŘEZ, protože některé vodiče se v rámci úspory místa vyrábějí ve čtvercových i obdélníkových profilech.
4 - výkon (Watty) = síla magnetického toku, působícího na drát - jde zefektivnit pomocí jádra cívky (tvar a materiál), minimalizace magnetických ztrát zmenšováním mezer ve "vodičích magnetu" - tedy minimální mezery v jádrech
5 - Počet cívek = počet fází
6 - u stejnosměrného generátoru dochází k usměrnění "komutátorem", kdy jednotlivé cívky rotoru jsou připojené k destičkám , sestaveným do tvaru válce a proud se odebírá "kartáči" (uhlíky) pouze z jedné z cívek, která je právě v poloze k cívce na statoru. Je to "mechanický usměrňovač".

No, a ke vzorci "produkce" : P= U.I --- P= výkon ve Wattech, U= napětí ve Voltech, I= proud v Ampérech

Vzhledem k formulaci dotazu pevně doufám, že tenhle úkol nezpracovává žák některé elektrotechnické školy, ale žák jiné odbornosti, v rámci všeobecného rozhledu v jiných oborech.

Ten referát máš přednést spolužákům na devítiletce nebo ho máš ke zkoušce na VŠ technického směru? To je, oč tu běží.
Co třeba tohle:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Elektrick%C3%BD_gener%C3%A1tor
a trochu to rozvést? Třeba tím, že elektrický generátor musí být něčím poháněn, zmínit perpetuum mobile, že elektrický generátor je poháněný elektromotorem co je napájený elektřinou co ji vyrobí ten generátor.