Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výkon LED zdroje

Zdravím osazenstvo-chtěl bych se zeptat zda nebude vadit když budu napájet LED pásek o výkonu 100W zdrojem 240W.Ten mám k dispozici,je přímo pro LED pásky jako průmyslový zdroj a nechce se mi pokud to bude fungovat kupovat 100W zdroj.Napětí je odpovídající,12V
Děkuji za info,popřípadě zdůvodnění pročč to nepůjde.
Neználek

Viz karel, silnejsi nevadi. Navic na pasek o prikonu 100w potrebujete min 120w, jinak zdroj pojede na hrane a moc dlouho nevydrzi, nekvalitni muze i shoret. A 100w pri 12v je nejakych 8m, to je hrozne dlouhe na napajeni na konci, musite dat zdroj na stred nebo rozdelit a napajet na dvou mistech. Kdyz to napojite na jednom konci, bude se cast pasu prehrivat a konec dost mozna nebude ani poradne svitit.

Pokud je VÝKON zdroje vyšší, než PŘÍKON spotřebiče, je to vpořádku.
Jen upozorňuji, že LED pásek je náchylný na úbytek napětí a výrobce doporučuje dělit napájení vždy po 5ti metrech "proti sobě" - tedy aby každých 5m byl pásek napojený na přívodní napájecí vedení. Proud při 100W 12V bude cca 8A (nechce se mi to přesně počítat) a úbytek napětí na relativně "maloprůřezovém" spojení mezi jednotlivými LED čipy způsobí, že při napájení z jedné strany se jejich svítivost bude postupně snižovat.
Dalším specifikem použití LED pásků je problém s jejich chlazením. Pásky se mají přilepit k AL profilu, nebo jinému "chladivému" podkladu.