Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Běžecký pás

Dobrý den kutilové , profesionalové , bastlíři,

Mám pro vás problém s jakým se teď stálé potýkám.

Jedná se o běžecký pás energy-run-tp_6296 .

Při zapnutí naběhne obrazovka všechno je OK. Nicméně když se zapne jakákoliv rychlost i nejmenší vypadne okamžitě jistič 16B. Přitom je běžecký pás bez výškového nastavení do jiné pozice než 0.
Když jsem měřil odpor na vinutí stejnosměrného kartačového motoru. Regulovaný je PWM regulací.

Motor Nordictrack 2.6 CHP Treadmill Motor 2.8 HP

Pokud jsem odpojil motor od napájení ani obrazovka se nespustila.

Máte někdo nějaký nápad ?

Dobrý den,hledat,vylučovací metodou,jestli s tím jde otočit ručně,kontrola převodu,jestli se někde nesekl.Potom na kotvě ohmmetrem proměřit odpory na vedlejších lamelách,musí být stejné hodnoty.
Nevidím do stroje,píšete,že po odpojení motoru nic nejde,je třeba motor odzkoušet samostatně.Také mohlo vyhořet něco na řídící jednotce v závislosti spuštění motoru.Hledat,měřit,jiného nezbývá:-)

Jděte cestou nejmenšího odporu,nejde motor,jen škubne,vypadá to na mezizávitový zkrat na rotoru.Vyjměte uhlíky a změřte vždy dvě vedlejší lamely ohmmetrem na komutátoru,hodnoty musejí být stejné ,měříte mezi první,kterou si zvolíte a druhou,druhou a třetí,třetí a čtvrtou atd dokola až budete u první zvolené.Pokud bude zkrat,nebo přerušený obvod,ohmmetr to ukáže.:-)

Pokud nevíte jak mosfety měřit,tak mohou odejít,uvědomte si,že je vše OK dokud nepřipojíte motor,dříve jistič nevyskočí,možná se pletu,ale sázím devadesát procent na motor.Změřte přívody k motoru pokud tam je napětí,tak zkusit něčím zatížit,navrhuji stovku žárovku,nebo i výkonnější.:-)

V první řadě bych vyzkoušel výkonové prvky, tranzistor, co je na chladiči. Mezi žádnými vývody nesmí být zkrat.
Lze předpokládat, že pokud je motor řízen PWM regulací a řídicí tranzistor by byl proražen, tak po zapnutí motor dostane plné neřízené napětí a vznikne značný nárazový proud. Ten může jistič vyrazit.
Mezizávitový zkrat na komutátorové kotvě nebývá tak dramatický. Většinou motor točí a táhne jiskru až dokola. Pojistky vyrazí až po chvíli. (ale vyloučit se to nedá).
Pokud lze stroj nahodit s odpojeným motorem a místo něj připojenou zátěží, třeba žárovkou, mělo by jít regulací řídit jas žárovky. Pokud by regulace jas žárovky řídila, bude to asi opravdu motor. Pokud by žárovka svítila naplno, tak regulace.