Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výměna brzdové kapaliny na skútru

Dobrý den
Mohl bych poprosit o radu?
Co vrací brzdové destičky zpátky od kotouče, když pustím páčku? Podtlak? Ale kde se bere zpětná síla? Páčka má asi nějakou pružinu v sobě, která ji vrací zpátky, ale že by měla takovou silu, že vrátí ty brzdové destičky zpět?

Rozdělal jsem třmen přední brzy. Chtěl jsem to dobře pročistit, protože to tam celé bylo zanesené jak hrom. Jsou to dvě půlky. Každá půlka vytlačuje takovou mističku, která tlačí do brzdové destičky. Na misky tlačí brzdová kapalina.
Vyměnil jsem brzdovou kapalinu.

Nedaří se mi však nastavit správný tlak v soustavě. Jak to celé odvzdušnit a nastavit délku zmačknutí páčky?

Dělám to špatně?
Protože třmen byl celý rozdělaný a kapalina vytekla celá, tak jsem nejprve nalil kapalinu do nádržky, nechal ji stéct hadičkou, ucpal odvzdušňovací ventil a třmenem hýbal všelijak, aby vzduch mohl uniknout. pak jsem při otevřené nádobce pomačkával brzdu, aby se uvolnily bublinky. Nyní mám stav takový, že brzda je příliš měkká. Zmáčknu ji a mám ji skoro až u řidítka(ale nedotýká se). Destičky začnou brzdit, povolím a destičky povolí. Ale celé to tak nějak o ten kotouč šuchle. Slyším, že se o kotouč některá otírá. A brzda rozhodně nemá požadovanou tvrdost při brždění.

Poradíte prosím?

děkuji

Předmět Autor Datum
Odstredivá sila kotúča, uvoľnené doštičky sú voľne uložené na plošinkách v strmeni. Žiadna pružinka,…
Nuda 28.11.2019 20:48
Nuda
Brzda je zavzdušněná. Najděte si na netu správný způsob odvzdušnění brzdy, žádné hýbání třmenem, ale…
mire 28.11.2019 21:58
mire
pri tvojich znalostiah to daj radšej niekomu kto tomu rozumie.
jimbim 29.11.2019 15:37
jimbim
Nevím jak u skůtru, ale když odvzdušňuji brzdy na autech a jsem na to sám, pomůže mi kousek hadičky,…
iconek 29.11.2019 21:43
iconek
děkuji všem za snahu mi pomoct. Konečně se udělalo aspoň trochu tepleji, tak jsem se pustil do odvz…
patyk 15.12.2019 18:40
patyk
Váš postup mi připomíná naší poslaneckou sněmovnou - taky jsou vždycky chytřejší než odborníci. Z va…
mire 15.12.2019 20:01
mire
Proč by to nemělo být ok? Nahoře mám nádržku, od ní vede hadička ke třmenu. Pokud byl třmen rozdělan… poslední
patyk 15.12.2019 20:24
patyk

Odstredivá sila kotúča, uvoľnené doštičky sú voľne uložené na plošinkách v strmeni. Žiadna pružinka, žiaden podtlak. Iba odskakujú jazdou ak sa náhodou dotknú kotúča. Nemaj obavy, nezoderú sa týmto spôsobom.

Iba vyber platničky, vyčisti oceľovým dlátkom pološinky, namaž ich jemne grafitovou vazelínou a vraz nazad.

-----

Zrejme sú vadné tesnenia v hlavnom brzdovom valci, alebo tesnenie brzdového valca.

Niekedy sa stáva, že brzdová kvapalina naviaže na seba vodu ak sa nemení aspoň za 24 mesiacov (je hydroskopická) čím skoroduje v okolí tesnení povrch valca kadiaľ sa vracia tlak aj po výmene tesnení.

Prelapovať brzdové valce zvnútra alebo výmena za nové.

Brzda je zavzdušněná. Najděte si na netu správný způsob odvzdušnění brzdy, žádné hýbání třmenem, ale přesně daný vyzkoušený postup. Např tady: https://www.youtube.com/watch?v=gU4XwNoL55Q, od cca 2 minuty. Dobře poslouchejte co mačkat a co při tom povolovat a následně zase utáhnout. Pokračovat tak dlouho, až páčka nebude při zmačknutí vůbec pružit, nejlépe na odvzdušňovací ventil nastrčit hadičku a kapalinu zachytávat, protože někdy trvá dost dlouho než vyjdou poslední bublinky vzduchu.

Nevím jak u skůtru, ale když odvzdušňuji brzdy na autech a jsem na to sám, pomůže mi kousek hadičky, nasazený na povolený odvzdušňovací šroub a na druhém konci kolový ventilek s ventilgumičkou, umístěný do vhodné nádoby.Gumička znemožňuje natažení vzduchu zpět, prostě jen dolejvám kapalinu a mačkám pedál brzdy.Jakmile nejde vzduch, dotáhnu odvzdušňovák.
Prostě jde o to, dostat tam jenom kapalinu.Nějaký hejbání s třmenem je k hounu.

děkuji všem za snahu mi pomoct.

Konečně se udělalo aspoň trochu tepleji, tak jsem se pustil do odvzdušňování.
Problém nebyl s odvzdušněním hadičky mezi pístkem a třmenem. Bylo potřeba odvzdušnit třmen, který jsem měl předtím rozdělaný a vytekla z něj brzdovka.

Vyřešil jsem to takhle. Vymontoval jsem třmen, oddělal hadičku. Do otvoru pro hadičku jsem stříkačkou lil kapalinu. Třmenem otáčet nepomohlo. Dal jsem mezi destičky plochý klič a lehce jsem páčil tam a zpátky. Postupně začly utíkat bublinky. Dolíval jsem a páčil tak dlouho, dokud bublinky odcházely. Pak jsem přidělal hadičku, nasadil třmen, dolil do nádržky kapalinu, páčkou postupně vytlačil vzduch.
Teď je brzda tvrdá jak předtím.

ještě jednou děkuji

Proč by to nemělo být ok? Nahoře mám nádržku, od ní vede hadička ke třmenu. Pokud byl třmen rozdělaný napůl, tak se tam dostal vzduch. Ten běžnou cestou vytlačit nešel. Proto jsem ho dal dohromady a do otvoru pro hadičku jsem lil kapalinu. Tím, že jsem páčil do těch destiček, tak ten vzduch vybublal ven. Musel jsem samo že přilívat kapalinu. Jak jinak ho odvzdušnit?

No a hadičku odvzdušním jak, když tam žádný ventil nahoře nemám(nebo jsem ho aspoň nenašel). Vzduch už byl jen v hadičce. Lil jsem do nádržky kapalinu a vymačkával brzdou vzduchové bublinky dokud nějaké byly. Proklepal jsem hadičku, nahýbal stroj do stran, bublinky ještě vylezly, pak už nic. Brzda tvrdá jak jistá část těla po ránu, která běžné bývá měkká. :)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru