Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Uvolněná zásuvka

Dobrý večer
V bytě máme u stropu na zdi zásuvky pro světla spínané vypínačem v zárubni. V jednom pokoji je tato zásuvka dost uvolněná a nejde sundat kryt abych jí mohl přitáhnout v krabici jelikož šroubek je totálně ohoblovaný takže se tam nedostanu. Nemusím se bát např uvolněných vodičů a požáru? To jsem hlavně chtěl zkontrolovat. Zátěž zásuvky jsou 3 halogenky.

Pokud je zásuvka pod stropem v omítce, která je nehořlavá, tak sice možnost požáru není velká, ale ne nemožná.
Může dojít k většímu jiskření, až oblouku v zásuvce a možnost vylétnutí nějakých jisker, což už nebezpečné být může.
Sice bych měl napsat že je potřeba zavolat elektrikáře, ale při trochu šikovnosti a zodpovědnosti dokáže zásuvku vyměnit u laik.
Stačí dát pozor a vodiče zapojit do nové zásuvky tak jak byly u staré. Samozřejmě před tím vypnout jistič a ověřit rozsvícením že tam napětí není (pokud jinak světlo funguje).
Tedy pokud nelze kryt oddělat, tak koupit novou zásuvku a u staré kryt odlomit násilím, moc to nepotřebuje.

Jen doplním, už jsem viděl stav po zahoření zásuvky. Shořelo jen pár centimetrů kabelů, všude kolem byl beton, nic nehrozilo a nic se nestalo, ale kvůli zakouření čistili wapkou a malovali celou místnost a vyhazovali oblečení které viselo v místnosti vedle. Člověk se jen diví, kde se v prázdné betonové místnosti vezme tolik hořlavin :-) Takže ani tohle nepodceňovat :-)

Odvrtání je asi poslední jistota - samozřejmě nejlépe levotočivým vrtákem, což se sice neshání nejlíp, ale sehnat se to dá. Předtím se dají zkusit mírnější způsoby. Většinou se něčím podaří udělat ve šroubku něco jako drážku (jehlový pilník, ostrý šroubovák, prostě se jezdí po hlavě šroubu půlhodiny sem a tam jedním směrem), že se tam s velkým úsilím dá šroubovák chytit a šroub uvolnit. Existují i nějaké nástroje na vyprošťování takových šroubů, ale jejich cena převyšuje cenu nové zásuvky (to kdyby se při tom zničila).

Tri halogénky ešte ako tak, aľe mať štyri, to by bolo veľmo zle na svete žiť.

Vypínač mať uchytený na holom, lakovanom dreve zárubní bez metalickej, zdravotne nezávadnej, lahodne voňavej azbestovej či inej nehorľavej podložky, je riziko.

Radšej si kúp nový vypinač určený do exteriéru, komplet s PVC krabicou; https://www.hagard.sk/produkty/spinac-cedar-plus-wde000510-r1-ip54-biely

a ten švacni na miesto pôvodného. Aspoň počas montáže so skrutkovačom, (pri ktorej si budeš určite pomáhať vykrúcaním jazyka v papuli v smere skrutkovania šroubovákom), hranou noža oškrabkáč, očistíš od korózie odbužírkované hliníkové káble z metalického blata pred ich uchytením pod skrutky spínača. Ideálne je konce káblov omočiť v kyseline fosforečnej a pedantne povrch pocínovať mäkkým, hodvábnym cínom do ktorého sa skrutka nádherne, pod tlakom zamačkne do hĺbky, do nervov. Potom je velice vhodné ošetriť uchytené skrutky a fest uchytené káble voskom, Resistin ML, určený na dutiny vozidiel v prípade, ak máš byt vlhký s 98% vlhkosťou vodníka ševca, trvale bytom pod vŕbou vedľa chovného rybníka.

Tieto nové xindle z radov normovaných vypínačov už nemajú šroubky, ale "zasúvače", ktoré držia káble pod stálym prítlačným tlakom (pružinou kontaktu v tvare U). Čím by sa malo eliminovať doťahovanie v prípade heblania sa s vypínačom, oxidáciou káblov apod.