Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Marná snaha odvzdušnit ...

Dobrý večer,
obracím se na vás s dotazem ohledně odvzdušnění domu po částečné rekonstrukci (včetně topení). Kotel na tuhá paliva v přízemí s dostatečnou kapacitou na celý dům, v 1.NP 6x radiátory různých velikostí, vedení v mědi, nyní plánuji do podkroví 4-5 radiátorů, zatím jen vyústění. Problém byl a je v tom, že se mi nedaří úplně odvzdušnit soustavu - v podstatě naplno topí jeden radiátor (téměř nejblíž kotli), 3 - 4 radiátory jsou roztopené tak do vrchní třetiny, 1 radiátor netopí vůbec (studený přívod). Odvzdušňuji tak, že po vyprchání vzduchu nechám ujít i trochu vody, vyzkoušel jsem odvzdušňování za studena, tepla, postupné, s přiškrceným jediným rožhaveným topením atd. Donedávna dokonce byly studené dva radiátory, což se změnilo/zlepšilo po zvýšení tlaku na za studena cca 1,8 baru, tak te´d už netopí pouze jeden radiátor, byť ten po tom zvýšení tlaku začal topit, jen slabě. Jako problém prostě vidím to, že ty radiátory topí, netopí, měl bych asi odvzdušńovat málem co den, nechce se mi zase zvyšovat tlak, už teď mi přijde, že při roztopeném kotli tlak 2,1-2,3 není úplně košer . Kolega v práci mi říkal o možném problému s expanzkou ... Budu rád za nějaký ten nápad, radu. Předem děkuju.

Mě to připadá, že se při rekonstrukci dostal do potrubí nějaký "bordel". Nezbude asi nic jiného než vypustit kapalinu z topné soustavy a odmontovat potrubí u radiátorů a u kotle. Pak to směrem od radiátorů propláchnout tlakovou vodou nebo možná bude stačit i tlakový vzduch. Ještě nevím zda se jedná o nucený oběh (čerpadlo v soustavě) nebo "samotíž".

Dej sem foto expanzní nádoby, její zapojení a ventilu u radiátoru bez termo hlavice nebo bez plastového regulačního víčka.
Některé ventily u radiátorů mají dvojí regulaci ruční a přednastavenou.
Vem si vodováhu, zkontroluj si ji - položit na rovinu a následně otočit o 180 stupňů - musí ukazovat stejnou odchylku v obou pozicích.
Netopící radiátory i trubky k nim zkontroluj na rovinu - vždy musí být "do kopce" k odvzdušňovacímu ventilu, nebo do kopce k trubce do vyššího patra.
I v trubce špatně vyspádované může být kapsa a v ní vzduch.
V podkroví na zaslepené trubce si přidej odvzdušňovací ventil.
Čerstvá voda v topení se musí i několikrát odvzdušnit.

Nedostatočný prietok, ucpané potrubie v uzáveroch nejakým zachyteným bordelom od sypkého materiálu v podobe hrdze, prastarých vodných sedimentov v podobe mokrého gritu, koudelníka syn z Kutné Hory, zdrapy teflonovej tesniacej pásky utlačenej v zúžených prechodoch, prestupoch v oblúkoch na sedlách kohútov v potrubí.

Vypusti vodu a prepláchni potrubie kyselinou citrónovou silnejším roztokom, prípadne 10% kuchynským octom alebo zriedenou 15% kysel. chlorovodíkovou.

Odpoj agregát kotla, aby pri dlhodobom pôsobení kyseliny (cca 12 hodín) neutrpeli tesnenia v kotli. Obehové čerpadlo, guferá, keramické puzdrá hriadeľa 15% kyselinu vydrží bez ujmy.

Ak je bordel v sústave chemicky neutrálny, jedine reverzným tlakom vody 5bar., ideálne v kombinácii so stlačeným vzduchom z 150l tlakovej nádrže kompresora, oproti smeru obehového čerpadla, vypláchnuť, prefúknuť komplet sústavu. Voda spolu v kombinácii so vzduchom vytlačí každý mechanický bordel.