Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Marná snaha odvzdušnit ...

Dobrý večer,
obracím se na vás s dotazem ohledně odvzdušnění domu po částečné rekonstrukci (včetně topení). Kotel na tuhá paliva v přízemí s dostatečnou kapacitou na celý dům, v 1.NP 6x radiátory různých velikostí, vedení v mědi, nyní plánuji do podkroví 4-5 radiátorů, zatím jen vyústění. Problém byl a je v tom, že se mi nedaří úplně odvzdušnit soustavu - v podstatě naplno topí jeden radiátor (téměř nejblíž kotli), 3 - 4 radiátory jsou roztopené tak do vrchní třetiny, 1 radiátor netopí vůbec (studený přívod). Odvzdušňuji tak, že po vyprchání vzduchu nechám ujít i trochu vody, vyzkoušel jsem odvzdušňování za studena, tepla, postupné, s přiškrceným jediným rožhaveným topením atd. Donedávna dokonce byly studené dva radiátory, což se změnilo/zlepšilo po zvýšení tlaku na za studena cca 1,8 baru, tak te´d už netopí pouze jeden radiátor, byť ten po tom zvýšení tlaku začal topit, jen slabě. Jako problém prostě vidím to, že ty radiátory topí, netopí, měl bych asi odvzdušńovat málem co den, nechce se mi zase zvyšovat tlak, už teď mi přijde, že při roztopeném kotli tlak 2,1-2,3 není úplně košer . Kolega v práci mi říkal o možném problému s expanzkou ... Budu rád za nějaký ten nápad, radu. Předem děkuju.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Ještě mě napadá jak je provedeno vyústění do podkroví? Pokud tam není okruh tak je problém tam.
nerady 14.10.2019 23:34
nerady
Do podkroví mám vyvedenou jen trubku, která je zaslepená.
Lukkk 15.10.2019 13:13
Lukkk
Já bych to zakončení v patře propojil a osadil odvzdušňovákem nový
iconek 15.10.2019 19:53
iconek
zaslepená být nemůže, musí mít buť kohout, nebo odvzdušňovák. propojit jako smyčku taky špatně, páč… nový
milan.cukrar 17.10.2019 06:33
milan.cukrar
Nedostatočný prietok, ucpané potrubie v uzáveroch nejakým zachyteným bordelom od sypkého materiálu v… poslední
Nuda 17.10.2019 08:04
Nuda

Nedostatočný prietok, ucpané potrubie v uzáveroch nejakým zachyteným bordelom od sypkého materiálu v podobe hrdze, prastarých vodných sedimentov v podobe mokrého gritu, koudelníka syn z Kutné Hory, zdrapy teflonovej tesniacej pásky utlačenej v zúžených prechodoch, prestupoch v oblúkoch na sedlách kohútov v potrubí.

Vypusti vodu a prepláchni potrubie kyselinou citrónovou silnejším roztokom, prípadne 10% kuchynským octom alebo zriedenou 15% kysel. chlorovodíkovou.

Odpoj agregát kotla, aby pri dlhodobom pôsobení kyseliny (cca 12 hodín) neutrpeli tesnenia v kotli. Obehové čerpadlo, guferá, keramické puzdrá hriadeľa 15% kyselinu vydrží bez ujmy.

Ak je bordel v sústave chemicky neutrálny, jedine reverzným tlakom vody 5bar., ideálne v kombinácii so stlačeným vzduchom z 150l tlakovej nádrže kompresora, oproti smeru obehového čerpadla, vypláchnuť, prefúknuť komplet sústavu. Voda spolu v kombinácii so vzduchom vytlačí každý mechanický bordel.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru