Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Založní zdroj

Zdravím.
Mame ve sklepě u kotle na tuha paliva oběhove čerpadlo.
Minulý rok se několikrat stalo, že vypadl prour.
Čerpadlo je 3 rychlostní a 30 - 50 - 70 wett

Jak to pořešit?¨
Nějakou UPS, nebo autobaterii dobiječku a měnič 12V - 230V
https://www.lidl-shop.cz/ULTIMATESPEED-Nabijecka-autobaterii-ULGD-5-0-A1/p100266028
https://www.hadex.cz/g517-menic-12v230v-600w-modifikovana-sinusovka-jyins/

Na jak dlouho chceš pokrýt výpadek? Podle toho urči kapacitu zálohy.
Čerpadla nemají moc rády modifikovanou sinusoidu, takže spíš měnič s pure sine wave.
Navíc, pokud to budeš řešit nabíječkou, invertorem + baterií, skládáš si v podstatě UPS, která má vše v sobě.

Zakupte pořádný záložní zdroj a nebastlete něco, co může zklamat v té nejneočekávanější situaci.

Záložák mám 1235525-zdroj-zalozni-nz500-pro-obehova-cerpadla-do-300w-200-240v

Akumulátor 220 Ah a nizkoenergetické čerpadlo se spotřebou 4-18 W mi zajistí chod krbových kamen s výměníkem na několik dní.

A samozřejmě nezapomenout na dochlazovací smyčku, pokud jste napojen na vodovodní řád a ne na studnu.

Pb 12V 45Ah baterka nonstop nabíjaná, furt pripojená k baterke s udržovacím prúdom chce inteligentnú nabíjačku, ideálne vybavená desulfatizátorom. (cena devätkrokovej nabíjačky činí náklady od 50€)

Potom je nutný elektromagnetický stykač v prípade výpadku siete 230V/50Hz, ktorý odpojí sieť a spojí napájanie meniča DC 12V / AC 230/50Hz.

Menič musí byť vybavený mäkou sínusoidou kvôli vinutiu motora obehu, aby nedrnčal a netrpeli ložiská.

Ale nie je nutnosť, tie výpadky inžinierskych sietí sú sporadické.

(zrejme máš obehové čerpadlo ešte klasiku na bronzových ložiskách, lebo súčasné moderné čerpadlá sú uložené hriadeľmi v keramických puzdrách kvôli nízkej spotrebe, ale zase "zarastajú", zlepia sa v prípade, ak nie sú časovo procesorom riadené v sporadických pretočeniach.

Jen můj náror: Pokud má být zálohování zcela automatické, tak je vhodné nějaké zařízení k tomu vyráběné, které zajistí automatické přepnutí ze sítě na zdroj a zpět a dobíjení baterie. (i UPS od počítače).
Jinak jde systém zjednodušit pouze na automatické přepnutí na záložní zdroj a zpět, na což stačí výkonové relé.
Dobití baterie pak obstará manuálně obsluha, nebo lze použít nějakou int. nabíječku,která může být připojena trvale.
Ale pokud výpadky nejsou časté, (u nás tak jednou, dvakrát za sezonu a na max pár hodin) a při topení je někdo doma, tak to stačí tak jak to například má moje sestra. Oběhové čerpadlo je normálně zapojeno přes zásuvku. Pro případ výpadku má u kotle autobaterii a obyčejný modif. měnič 300W. Pokud proud vypadne, zjistí to (pokud si nevšimne, zahouká signalizace zvýšené teploty kotle) a prostě vytáhne zástrčku ze zásuvky a připojí na měnič. Po obnově dodávky proudu zapojí zpět. Baterii pak dobije. Je fakt, že u nás nejsou výpadky časté, některou zimu dokonce vůbec, takže to takhle stačí.
Pouze v tom případě topí na snížený výkon, aby když dojde baterie, aby nebyl kotel moc roztopen. Ale většinou kapacita baterie stačí. Čerpadlo tedy na ten měnič trochu vrčí, ale asi mu to moc nevadí.
Jiná situace by ale byla, pokud se jedná o oblast někde v horách a podobně, kde jsou poruchy časté a někdy i několik dní.
To je pak potřeba to udělat lépe, hlavně na výdrž baterie.

To je problém každého "obdlžníkového" meniča pri napájaní motorov, drnčia, chce to aspoň nejaký osekaný, kostrbatý sínus, lacný šunt na trhu do 100W:
https://www.ecoprodukt.sk/solarne.panely/menic.napatia.dc.ac/menic.napatia.cisty.sinus/12v230v/menic.napatia.si300.12230v.300w.cisty.sinus

S permanentnou nabíjačkou nonstop pripojenou k baterke vidím problém, chce to vyššiu inteligenciu, aby sa spínala iba v prípade svojvoľného vybitia PB, a to minimálnym udržovacím napájaním podľa kapacity baterky v Ah, povedzme od 250mA/15V pri 45Ah baterke

Prípadne vlož do série obvodu k tejto svojej nabíjačke medzi nabíjačku a baterku 15W/12V autožiarovku, vlákno žiarovky vyrovná lineárny prechod elektrónov. Akurát ti bude žiarovka mierne svietiť až do plného nabitia baterky, následne by malo vlákno pohasnúť so stratením osvitu smerom do svetelného spektra "tmavo ruda", prípadne wolfrám vychladne úplne ak je baterka nažvejknutá na 100% kapacity.

Tu sa poraď na fórach so solárnou technikou, ako udržať Pb baterky "večne" pri živote, ako Lenina v Mauzóleu, aby sa nezasulfátovali, neprebíjali, nevarili silným dobíjaním, udržiavali v kondícii pod nabíjacím pulzným prúdom. Baterky, hoci sú tzv. bezúdržbové, trpia odparovaním vody z článkov, čím sa po cca desiatich rokoch používania obnažia články, zostanú vrchy na suchu. Nedajú sa dolievať destilkou, lebo sú napevno zaliate plastovými deklami. Jedine odvrtať plast a doliať vodu. Chce to mať takúto baterku uskladnenú v chladnom mieste pivnice, nie vedľa kotla alebo na priamom Slnku.