Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Založní zdroj

Zdravím.
Mame ve sklepě u kotle na tuha paliva oběhove čerpadlo.
Minulý rok se několikrat stalo, že vypadl prour.
Čerpadlo je 3 rychlostní a 30 - 50 - 70 wett

Jak to pořešit?¨
Nějakou UPS, nebo autobaterii dobiječku a měnič 12V - 230V
https://www.lidl-shop.cz/ULTIMATESPEED-Nabijecka-autobaterii-ULGD-5-0-A1/p100266028
https://www.hadex.cz/g517-menic-12v230v-600w-modifikovana-sinusovka-jyins/

To je problém každého "obdlžníkového" meniča pri napájaní motorov, drnčia, chce to aspoň nejaký osekaný, kostrbatý sínus, lacný šunt na trhu do 100W:
https://www.ecoprodukt.sk/solarne.panely/menic.napatia.dc.ac/menic.napatia.cisty.sinus/12v230v/menic.napatia.si300.12230v.300w.cisty.sinus

S permanentnou nabíjačkou nonstop pripojenou k baterke vidím problém, chce to vyššiu inteligenciu, aby sa spínala iba v prípade svojvoľného vybitia PB, a to minimálnym udržovacím napájaním podľa kapacity baterky v Ah, povedzme od 250mA/15V pri 45Ah baterke

Prípadne vlož do série obvodu k tejto svojej nabíjačke medzi nabíjačku a baterku 15W/12V autožiarovku, vlákno žiarovky vyrovná lineárny prechod elektrónov. Akurát ti bude žiarovka mierne svietiť až do plného nabitia baterky, následne by malo vlákno pohasnúť so stratením osvitu smerom do svetelného spektra "tmavo ruda", prípadne wolfrám vychladne úplne ak je baterka nažvejknutá na 100% kapacity.

Tu sa poraď na fórach so solárnou technikou, ako udržať Pb baterky "večne" pri živote, ako Lenina v Mauzóleu, aby sa nezasulfátovali, neprebíjali, nevarili silným dobíjaním, udržiavali v kondícii pod nabíjacím pulzným prúdom. Baterky, hoci sú tzv. bezúdržbové, trpia odparovaním vody z článkov, čím sa po cca desiatich rokoch používania obnažia články, zostanú vrchy na suchu. Nedajú sa dolievať destilkou, lebo sú napevno zaliate plastovými deklami. Jedine odvrtať plast a doliať vodu. Chce to mať takúto baterku uskladnenú v chladnom mieste pivnice, nie vedľa kotla alebo na priamom Slnku.