Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem výpočet istinia pre el.šporák

Dobrý večer,elektrotechnická sposobilosť pre elektrikárov 5 vydanie.Obvod 3 f. pre šporák do 10 kW,že vraj istenie 16 A.Vzorec by mal byť ak sanemýlim P sa rovná U.I,z toho I sa rovná P/U....ale nejak my to nevychádza,dík za rady.Sory možno tu už bola podobná téma.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Takže čo sa píše v knihe ktorú mám Elektrotechnická spôsobilosť pre elektrotechnikov je totálna krav…
pista 54 21.09.2019 20:24
pista 54
čo tu splietaš za fantasmagórie? 16A v prípade trojpólového ističa bohate a s rezervou stačí. (Ber…
Nuda 21.09.2019 20:55
Nuda
Dík všetkým za vysvetlenie.Ano som vyučený v odbore elektro,nemám problém vymeniť zásuvku,vypínač,za…
pista 54 22.09.2019 09:15
pista 54
Tím asi chtěl říct, že jestliže máte v každé fázi k dispozici 16A, tak je to (při zapojení tří stejn… poslední
ml1 30.09.2019 16:39
ml1

Takže čo sa píše v knihe ktorú mám Elektrotechnická spôsobilosť pre elektrotechnikov je totálna kravina.Obvod 1 f.šporák do 10 kw istenie 16 A.Ked si kúpim šporák príklad 6 kw a zaťažím ho na plný výkon,istič 16 A nevydrží.Bavíme sa o 1 f.prípojke.Ako bolo vyššie napísane:Celkový inštalovaný príkon nesmie prekročiť 3680 Kva pri istení 16 A.Takže 6 kw sa rovná 6000 W,je určite viac ako 3680 Kw.Takže šporák o výkone väčšom ako 3,6 Kw je nutné zapojiť na 3 fázy alebo dať silnejší istič s charakteristikou B.

čo tu splietaš za fantasmagórie?

16A v prípade trojpólového ističa bohate a s rezervou stačí.

(Ber to z laického, sedliackeho rozumu takto: 3x16A=48A). Capíšto Italiáno?

špirály sú na vývodoch šporáka presne diferencované na jednotlivé fázy.

Ak šporhelt blbo zapojíš v prípade 16A trojpólového ističa na jednu alebo iba na dve fázy, istič pri plnom odbere všetkých tých gombíkov, mačkatiel, spúšťadiel na šporáku, padne.

Nikdy nie sú spustené súhrnne všetky špirály naraz na jednu alebo dve fázy.

Dík všetkým za vysvetlenie.Ano som vyučený v odbore elektro,nemám problém vymeniť zásuvku,vypínač,zapojiť motor,el.šporák.Keby ma niekto zavolal zrobiť elektrinu do baráku alebo do rodiného domu na to by som si netrúfal,nemám dostatočnú prax.A samozrejme ked ma príklad niekto zavolá k poruche že mu nejdú zásuvky,a zistím že je vadný istič a je tam 16 A vymením ho za 16 A charakteristika B.Ps čo je to tých 48 A

Tím asi chtěl říct, že jestliže máte v každé fázi k dispozici 16A, tak je to (při zapojení tří stejných jednofázových spotřebičů) jako když máte 48A v jedné fázi. Takový proud tam pochopitelně neni, protože se vám ve fázích scítají vektorově a víc jak 16 nikde nenaměříte, středním vodičem nepůjde ideálně nic. To co vám podle mě nesedí je, že máte v každé fázi 16A což je nějakých cca 3500 (230*16=3680) W nebo spíš VA ale to je u sporáku jedno. To máte v každé fázi, dohromady máte teda cca 3*3500=10500 (přesněji 3*3680=11040) což je akorát - 10 kW za předpokladu jednotkového power factoru (pokud do toho nebudeme plést harmonické, můžeme mluvit o účiníku) a rovnoměrného rozložení k tomu připojíte bez problémů.
Jistič chrání vedení, navrhuje se podle vedení (průřez, vzdálenost atd.), nedělám bytového elektrikáře, tak přesné detaily nevím, ale rozhodně to neni tak přímočaré, že když vidím 2.5Cu že to snese 16A, těch faktorů je víc. Případně se vedení navrhuje podle jističe (který se případně předtím navrhnul podle spotřebiče).
Opravy zvlášť pro známé známých jsou noční můrou, už jsem si zvyknul stav instalace radši moc nekomentovat, většinou přicházím na řadu, když už si s tím žádný fušer neví rady a podle toho to vypadá.
Proč byste si na instalaci netroufnul, jsem vyučený a dělali jsme to v učení mnohokrát, však k tomu vyučení právě je. Výjezdovka na stavbu naši skupinu sice lehce minula, takže na štaflích s kangem (a následným taháním kabelů atd.) jsem strávil asi jen 14 dnů (ostatní skupiny měli několik staveb prakticky od holých cihel, my měli jen jednu rekonstrukci), ale to je mechanická práce podle projektu. Na projekt instalace kvalifikace §6 nestačí, ten musí udělat někdo jiný, ale zapojení podle toho snad musí vyučený elektrikář zvládnout.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru