Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nýty pro žlaby, svody atd.

Zdravím,

všude čtu, že se dnes žlaby často jen podmáznou klempířským tmelem a snýtují. Nikde však nepíší jakými nýty. Mám hliníkové žlaby a pokud použiji hliníkové nýty, tak uvnitř po snýtování stejně zůstane kovová část a jak jsem se dočetl, tak ta moc nekamarádí s hliníkem. Pak se nabízí varianta nerez nýtů, která by měla být ok. Jak to vidí odborník?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Taky nejsem odborník, ale úmyslně jsem nezmínil vodotěsné nýty, protože nevidím rozdíl mezi nimi a k…
Kverka 02.09.2019 23:39
Kverka
Rozdíl mezi nýty je. Sice ne materiálový, ale skrz normální může mezi nýtem a kuličkou po čase proka… nový
Přezdívka. 03.09.2019 22:27
Přezdívka.
Když mi klempíř nýtoval kdysi okap, srovnal si to na sebe tím klempířským způsobem, pak prorazil do… nový
čumil old 03.09.2019 18:50
čumil old
Dnes bohate stačí klampiarsky, silikónový tmel. Sú kvalitné, pružné, elastické, vydržia ÚV, teplotné… poslední
Nuda 04.09.2019 14:48
Nuda

Taky nejsem odborník, ale úmyslně jsem nezmínil vodotěsné nýty, protože nevidím rozdíl mezi nimi a klasickými. Pokud v něm zůstane utržený kovový dřík, tak to vyjde nastejno. Spíš mě napadlo, že občas po snýtování dojde k tomu, že se kovový dřík neutrhne a protáhne se skrz celý nýt, takže tam nezůstane. Případně ho lze i vyťuknout. To, že v něm zůstane malá dírka nemá žádný vliv na životnost. Prohlédl jsem pár instruktážních videí výrobců a nikde jsem vodotěsný nýt neviděl.

Rozdíl mezi nýty je. Sice ne materiálový, ale skrz normální může mezi nýtem a kuličkou po čase prokapávat voda a může vzniknout doměnka, že za to může reakce materiálu a přitom je to jen nevhodně zvolený nýt. Co se týče neutrhnutí kovového dříku, tak většinou je to tím, že nýt je menší, než vyvrtaná dírka.

Když mi klempíř nýtoval kdysi okap, srovnal si to na sebe tím klempířským způsobem, pak prorazil do pozinku duršlokem dírku a tam vložil nýtek 3mm s půlkulatou hlavičkou a kladívkem to roznýtoval. Pak to přejel pájkou.
U hliníku by to pájet šlo špatně, zbytek naopak líp.

Dnes bohate stačí klampiarsky, silikónový tmel. Sú kvalitné, pružné, elastické, vydržia ÚV, teplotné rozdiely, mrazy, sú nenasiakavé, neprepustia v spojoch vlhkosť. Nehrozí žiadne pnutie, galvanické, elektrochemické, korózne prechody. No a v našich poveternostných podmienkach je vylúčené urvanie okapov americkými, kapitaľistickými, západnými, protisociaľistickými víchricami.

Navyše práca ide od ruky, okapy, rýny je možné tiež podlepiť klampiarskym tmelom priamo uložené do nosných hákov no a v konečnom dôsledku prípadná výmena poškodených dielcov ide ako malina, obrezať, oddeliť čepeľou ostrého noža.

Objektívne radím, jedine klampiarsky tmel (šulec) do výtlačnej pištole.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru