Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem klešťový multimetr

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na měření AC a DC proudu klešťovým multimetrem. Zajímá mě, jestli můžu změřit proud na šňůře ke spotřebiči na 230 V a pak si tak spočítat spotřebu ve Wattech? Ćetl jsem něco málo, že to nejde, že bych musel měřit proud jen na tom jednom vodiči- fázi. A pak mě zajímá měření DC proudu, jestli taky musim měřit proud jen na plusovém vodiči nebo můžu do multimetr vložit celý kabel, který vede od zdroje a má plus i mínus? Děkuji za reakce, zdraví Petr.

To s tím magnetickým polem je dobré mít na paměti hlavně při měření menších proudů DC (<1A), aby se neukázalo, že měřený proud je magnetické pole Země. (Měřák je nutné před měřením vynulovat v použité poloze.)

Na měření proudu spotřebiče 230 nebo 400 V je dobré mít testovací prodlužovák z jednotlivých vodičů (stačí půl metru) kam se dají ty kleště strčit, samozřejmě provedený bezpečně a uklizený před použitím pro jiné než měřicí účely. Měří se vždy to co je uvnitř kleští, takže když jde proud jedním drátem tam a druhým zpátky hádejte, co naměříte...
To samé platí samozřejmě i pro DC. Pro malé proudy je dobré vodič protáhnout vícekrát stejným směrem a výsledek podělit, ideální je, když se to povede desetkrát, to se pak dobře počítá.

S výpočtem AC výkonu je to horší, protože ten z efektivních hodnot nespočítáte, musíte znát fázový posun. Na měření AC výkonu je dobré mít watmetr, který ten výpočet udělá za vás a možná i správně (kdysi jsme se v práci s kolegou bavili tím, že jsme testovali několik watmetrů a kupodivu i jednoduchý zásuvkový watmetr ukazoval správně, tehdy jsme to testovali jen sinusovým napětím i proudem s různými posuny, což bylo dané možnostmi, které jsme tehdy měli, šlo nám tehdy hlavně o ověření několika ampérmetrů, měřicích traf a klešťových sond, ty watmetry jsme přidali potom).