Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přilepit police do skříně

Zdravím všechny schopné kutili,

jelikož já jsem anti-kutil, tak od Vás potřebuji poradit. Mám klasickou úzkou skříň s věšákem, ale potřebovala bych tam místo věšáku vytvořit police. Dřevěné díly mám (lehký materiál), ale nemám vrtačku, takže nemám jak vytvořit dírky do skříně kam bych dala podpěrky. Tak mě napadlo, jestli by bylo možné místo vrtání nějak police do skříně přilepit? Myslíte, že to bude držet? Nebude tam poté lepidlo zapáchat?

Děkuji moc za všechny odezvy a rady!

Slečna chtěla poradit, asi nechce nic komplikovaného, nikoho o pomoc žádat také nechce a proč kupovat vrtačku?

Pokud umístí hranolky po obvodu skříně, boky a zadní stěna, bude to držet, samozřejmě pokud na to chce dávat činky tak asi ne :-D

Mamut stojí 145kč, hranolek metr cca 15kč. i když to bude obyč dřevotříska - papír či lamino, bez problémů to udrží.

Každý se musí nějak učit ;-)

Já bych to stejně šroubama pojistil (a protože moc nevěřím vrutům, dal bych tam skrz naskrz aspoň M5). Takto nám drží už mnoho let police i bez lepidla (to mě ani nenapadlo ten hranol (lať 25x25mm dlouhou jako polička) pomazat herkulesem). A nějakou takovou ruční vrtačku na ruční pohon (kolovrátek) snad nebude problém sehnat, případně se dá pořídit nebozez, ale co se teď prodává, to snad ani neni do dřeva (teda pokud už nezačli prodávat něco užitečnějšího; 50 let starý nebozez vrtá bez problému, 15 let staré jsou zkroucené a tupé (možná už vyhozené) po jednom použití).

Nejlevnější aku šroubovák (použitelný i jako vrtačka) je jen o pár korun dražší než balení toho lepidla Mamut:
https://aku-sroubovaky.hledejceny.cz/extol-craft-402440/
Ještě si pořiďte vrták 5 mm (univerzální resp. do železa, ne vrták do dřeva) a kupte tyhle kolíčky
http://www.kovaninabytkove.cz/cs/eshop/nosice-polic-policove-podpery/podperky/podperka-duplo-55-5-x-5-mm.html
a problém je vyřešen. Pokud nemáte, ještě se bude hodit úhelník a nějaký metr, aby ty poličky byly rovně
(nakreslí se to do té skříně obyčejnou tužkou).

Ty potom dlouho vydrží, mám jeden z OBI za 399, fungoval asi tři roky, pak už skoro nefungoval, po rozebrání jsem koukal, že jsou tam tři NiCd (nebo Nimh) články velikosti AA s páskovými vývody a jeden je totálně KO. Ale opravovat to nemá cenu, tak mi to zatím leží rozebrané na stole, časem z toho třeba vyvedu kabel, abych to mohl aspoň zapojit na externí napájení, zatím jsem nezjišťoval, kolik si vezme proudu (tyto věci berou obvykle značné proudy).

Nevytrhly, udelat se to da, ale z venku bude tak jako tak videt. Jestli to nevadi, tak staci hrebickem natuknout povrch, samovrtnym sroubem s krizovym sroubovakem predvrtat skrz a pak podobne i hranolek a do vytvoreneho otvoru vrazit sroub s matkou. Ovsem to je nouzove reseni pro kutila, ne pro zenu bez zkusenosti s podobnou praci.

Všechny rady být tazatelkou by mě asi spíš odradily. Moc náročné asi.
Já bych poradil asi tohle. Police je třeba nařezat, aby pokud možno pasovaly těsně do boků skříně.
Někde v potřebách pro kutily, mají to i v železářství koupit dřevěné hranolky asi 15mm silné.
K tomu lepidlo, mamut dobrý, ale je toho zbytečně moc. Stačí například kontaktní lepidlo v tubě, třeba chemoprén, nebo podobné. Do skříně si udělat čáry, kde mají police být. Pokud jsou police dost silné, stačí jen po stranách skříně.
Pokud by byly nějaké slabé, tak i vzadu.
Nařezat hranolky na vhodnou délku a jednu stranu natřít trochu silnější vrstvou lepidla. Hranolek s lepidlem přitisknout lehce na správné místo a hned zase oddělat. Tím se lepidlo nanese na plochu skříně. Počkat asi pět minut, až lepidlo zaschne. Pak přesně (jak se to dotkne už s tím nejde hýbat) přitisknout laťku na správné místo. Tak přidělat všechny laťky a počkat do druhého dne a pak vložit na hranolky police. Lepidlo může být trochu pár dní cítit, ale stačí nechat skříň pootevřenou a vyvětrá to brzy. Držet to bude dostatečně.
Mám ve zvyku vždy postup popsat velmi podrobně, takže to taky vypadá složitě :-).
Tak ještě zjednodušeně. --- Pod desky poliček přilepit dřevěné hranolky na boky skříně. To je celé.
Není potřeba vrtačka, šroubovák ani šrouby.
Potřeba: dřevěné hranolky, lepidlo v tubě, na nařezání latěk třeba samotný plátek do pilky na kov (železářství), nebo nějaká pilka. 8-)

Až na to lepidlo - chemoprén bych na dřevo nedával, navíc je trvale pružný. Ten Mamut mi přijde alespoň pevnější a disperzní lepidlo na dřevo je taky vhodný, akorát dýl schne. Lamino na skříni je třeba před samotným lepením odmastit a trochu obrousit šmirglem, na hladkým povrchu lepidlo hůř drží.

Právě v podobných případech mám nejlepší zkušeností právě s chemoprénem.
Například na lamino je disperzní lepidlo nevhodné. Udělal jsem pokus, kdy jsem disp. lepidlo natřel na lamino.
Po uschnutí jsem nožem podebral vrstvičku lepidla a podařilo se mi ho stáhnout jako plátek igelitu.
Na dřevu jako takovém však drží velmi dobře.
Chemoprén má vlastnost, že drží téměř na všem. I na špatně lepitelných věcech, jako třeba PVC, při menších nárocích i na nepolárních plastech. Výhodou je téměř okamžitá manipulační pevnost spoje bez dlouhého čekání na vyschnutí.
Vzhledem k org. ředidlu odmastí povrch sám, ani odmašťování není potřeba. Drží bez obrušování i na zcela hladkých plochách, třeba na skle. Mírná stálá pružnost se v takovémhle použití vůbec neuplatní, ale naopak způsobí houževnatost a pevnost spoje.
Provedl jsem test, kdy jsem dvě lamino desky bez přípravy povrchu jen natřel lepidlem v ploše asi 3x3 cm. Nechal doschnout asi dva dny. Pak zkusil odtrhnout. Musel jsem vyvinout značnou sílu a pak došlo k odtržení lamina od dřevotřísky. Spoj nepovolil.

Generická lepidla na reaktoplasty (včetně melamin-formaldehydové pryskyřice, ze které je nejspíš povrch těch skříní) jsou ovšem epoxidy. Já bych na to lepení koupil nějaký "pětiminutový" epoxid (když už by se to tedy proti mému přesvědčení muselo lepit), jedno jaký, a přilepil to jím.

No nic proti, ale je toto co jsem napsal já a chemoprén nedoporučuji...

1. dlouho bude ve skříni cítit a 2. nedá se sním již po připlesknutí hýbat, tedy jemná korekce nepřipadá k úvahu.

Z mamutem se dá bez problému hýbat a srovnat si to třeba metrem odměřením od horní částí víka skříně.

Hrozně jí to komplikujete...

Pokud by se bálá, může mamuta nanést ještě na čelo té poličky, nebo mamuta natlačit okolo police a desky z horní části police...

Pokud nepředpokládáš že bude nutné různě přesazovat police, tedy posouvat podkladové lišty a půjde o uložení běžných lehčích věcí, prádla a podobně (ne aby si na některou sedl, ve skříni uschovaný milenec :-D) tak to proveď jak bylo raděno hned na začátku (Klapavka). Laťky (hranolky) a mamutem nalepit na boky. A stačí na hloubku skříně i na laťky nanést mamuta bodově (není nutno na celou délku) po vzdálenosti cca 3-5 cm. Mamut to perfektně udrží a při lepení se s jimi dá (oproti chemoprenu) ještě pohnout a po přilepení ihned laťku udrží (má částečné ihned "kontaktní" vlastnosti). Police ale osaď a zatěžuj až druhý den. Pokud by bylo ale nutno laťky přece jen sejmout, jde je, v místech lepících bodů mamuta, "podříznout" plochým lámacím nožem a pak mamuta odstranit "zežmouláním" a benzinem.