Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Infrapanely - vytápění chatky

Ahoj místní odborníci, chtěl bych se zde optat, zda-li má někdo z Vás zkušenosti s infrapanely jako zdrojem topení.
Jedná se o malou chatku (54 m3), která je obývaná i přes zimní období. Klasickým přímotopům už asi odzvonilo, tak sháním jiný způsob el. vytápění. Tepelná ztráta chatky bude myslím na velmi dobré úrovni. Topení dřevem nepřichází v úvahu.

Obvodová stěna je z panelů Kingspan tloušťky 150 mm. Vnitřek je ještě zateplen 60 mm minerální vaty a vše obloženo dřevěnými palubkami. Strop zateplen 200 mm bílého polyesteru.
Rozměry chatky : délka 6 metrů, šířka 3,5 metrů, výška ke stropu 2,5 metrů.

Děkuji

Děkuji.
Taky jsem nad ní uvažoval, ale nakonec jsem od ní upustil z několika důvodů.

_ proudění vzduchu snižuje uživatelský komfort
− nevhodné teplotní rozvrstvení vzduchu (teplo se drží u stropu)
− nároky na průběžnou údržbu – nutnost čistění filtrů
− hlučnost atd...

- Proudění vzduchu je spíš výhodou, prohřeje se ti celý prostor a rychleji. Pokud se bojíš, že to na tebe bude foukat, tak si směr nastavíš dle potřeby
- Teplo se u vrchu bude držet při použití libovolného topení, za to klimatizace nemůže.
- Filtry se čistí 1-2x ročně, pokud se ti tam nějak mimořádně nepráší.
- U split klimatizace hlučnost není. Nemluvím o mobilní klimatizaci.

Já jsem si všiml , že spíše topení má lepší COP než chlazení EER

Třeba zde
http://www.klimatizacedodomu.cz/FUJITSU-ASYG-12LMCE-AOYG-12LMCE-d259.htm

Chalzení má 4,3 a topení 4,38 . Samozřejmě tyto hodnoty jsou testovány při cca 7°c . Okolo -15 °c budete rádi za COP 2 . Proto je duležité to správně dimenzovat . Často jsou také největší problémy okolo 0°c kdy je vlhko a namrzá výměník . Paradoxně tak když je pod nulou a suchý vymrzlý vzduch , tak to běží lépe než nad nulou.

Děkuji.
Néé do vytápění klimatizací nepůjdu, je to celkem dost velká investice za trochu kvalitnější přístroj. Jak jsem psal, cenově do 10 tisíc Kč.
Těch variant topení je celá řada, nejhorší je jak se v tom vyznat a orientovat, každý prodejce píše o svém zboží jen to nejlepší. Potřeboval bych nějakého nezávislého energ. poradce :-)

Jestli tam přímotop máš, tak kupovat za 10 tis. jiný typ jsou vyhozené peníze. Kamil po třech letech zdražil, takže prodává samoinstalační topící klimu za 8,5 tis. Jo je to Čína, bez záruky. Za zhruba 20 tis. máš s instalací základní typy se zárukou. Ale sníží se ti spotřeba. O tom s infrapanely ani neuvažuj, reálné zkušenosti najdeš na netu.

Tak primotop. Do 10kKc se nic lepsiho nevymysli. Ty infrapanely tak na zachod, tam je to dobry, ale jinak nic moc a uspora nakladu mala.
Ty klimatizace bych se nebal, proudeni vzduchu neni hrozny, rozvrstveni vzduch brani prave to proudeni, hlucnost tech novejch je taky prijatelna... Ale cenove to zacne tak na 40kKc, aby to za neco stalo. A faktem je, ze to na sebe bude vydelavat ne uplne kratkou dobu, nez se to zaplati. Coz me privadi na otazku: Co to provozne stoji dneska? Z toho bych se odpich, ono kdyz clovek usetri 4kKc rocne nejakym zazrakem za 50kKc, tak to obvykle prilis vyhodny neni.

Ale to je furt to stejny. Ucinnost vsech elektrickych topidel je kolem 98% a jestli ma neco o 0.5% vic nebo min, to je zanedbatelny detail. Vyjimkou je klimatizace(teplene cerpadlo), ktera to teplo nevyrabi, ale prelejva z venku dovnitr a proto ma zdanlivou ucinnost treba 450%(ovsem v zavislosti na rozdilu vnitrni a vnejsi teploty, cim je vetsi, tim mensi zdanlivou ucinnost ma. V extra tuhym mrazu to muze bejt hodne spatny a bude potreba pritopit primotopem, no nejsme na sibiri).
A pak podlahovka, ktera je spis o pocitu - da se fungovat v 18°C, kdyz ma clovek teplou podlahu a pocit tepla od nohou. Tim ma clovek mensi teplotu v baraku, mensi tepelnou ztratu a setri.
Takze - primotop, olejovy radiatory, infrazarice libovolnyho typu, hromada zarovek, akumulacky->vsechno to sezere +- stejny penize na vytopeni baraku. Na akumulacky clovek dostane lepsi tarif na natapeni, zase ale trva kratsi dobu a mimo ni ma horsi cenu elektriky. Takze zatimco nekomu se akumulacky vyplati, nekdo kdo ma doma 2 akvaria, 4 terararia a soustruh bude zase profitovat z primotopu. To uz ale neni otazka vytapeni.

Minimum je cca 20000Kč i z montáží. Ale ten komfort a výkon je k nezaplacení. A je to na dálkové ovládání. Hlučnost...nevím já nic neslyším.
Klima funguje od -15 takže v zimě je nejuspornější ze všech typu topení. A v létě bonus umí i chladit. A na zahradě se hodí voda co z ní teče ven.

On totiž tazatel zaplatí těch deset tisíc navíc hned za první rok provozování těch přímotopů nebo infrapanelů. A pak bude platit další tisíce za další roky...

O naši klimatizaci doma ani nevíme, hlučnost minimální.I s montáží jsme se dostali na 20 tisíc, značka Wiessmann. Ale je pravda, že byla za nákupku od známýho.

Kluci děkuji za reakce, ale stále mě trochu odrazují ty nevýhody topení klimatizací, které jsem zde už výše psal.
_ proudění vzduchu snižuje uživatelský komfort
− nevhodné teplotní rozvrstvení vzduchu (teplo se drží u stropu)
− nároky na průběžnou údržbu – nutnost čistění filtrů
− hlučnost atd...
Asi tím největším problémem je to, že čím větší mráz, tím klimatizace méně topí, což je v zimě docela problém.

Děkuji

S tím foukáním to není problém, teplo jde tam kam namíříš proudění vduchu, a kdy mrzlo naposled -15 a víc aby to byl problém?
A čištění tak maximálně jednou za rok. Jo a hlučnost, ty slyšíš i trávu rust?? Když ta moje má cca 20dB.

A celou dobu se tady bavíme o standartní ploše 21m2.

Filtry čistím jednou ročně.Otevřu kryt vnitřní jednotky, vytáhnu filtr, venku opláchnu vodou, nechám uschnout a nasadím nazpátek.To je celá údržba, která zabere deset minut.

proudění vzduchu snižuje uživatelský komfort
− nevhodné teplotní rozvrstvení vzduchu (teplo se drží u stropu)

přepnu klimu do tichého režimu a ani nevím že běží.Díky řizenému proudění vzduchu se teplo (nebo chlad) dostane do celé místnosti.

Asi tím největším problémem je to, že čím větší mráz, tím klimatizace méně topí, což je v zimě docela problém.

ano, na to bych pamatoval třeba tím přímotopem, kterým vykryju dobu, kdy je venku mínus 20 a klimatizace netopí.Těchto chladných dní (nocí) je za celou zimu jen pár.Takhle je to řešeno i u TČ.Když mrzne, natápí se patronama třeba do akunádrže.

Přímotop tě sežere, kolega v práci vytápí elektřinou malý domek a ročně vyhodí z okna 60 tisíc....(je pravda že nemá zatepleno).

Ale je to jen tvoje volba, komu nacpeš tvoje peníze za tepelný komfort.

Tak tohle mě zaujalo:

Pokud se rozhodnete topit klimatizací s venkovní jednotkou, můžete zažádat o změnu sazby na D56d, díky které aktuálně ušetříte více než 40 % nákladů za el. energii za všechny spotřebiče v domácnosti.

Docela vážně nad tím uvažuju že bych to koupil.

Děkuji.
Způsob vytápění ještě vyřešený nemám, ale jen upřesním, že mě se teď tyhle zvýhodněné tarify elektřiny netýkají, neboť jde jen o vytápění nově postavené a zateplené chatky (55 m3).
Sazbu ve které budu "něčím" topit mám 4, 01 Kč za kWh.
Příští rok už budu mít postavený barák, takže hledám výhodné topení jen na tuhle zimu strávenou v chatce.
Děkuji

Tento tarif jsem získal na RD díky 2 klimatizacím - pro každé patro jednu.
S tou úsporou si to spočítej, protože rozdíl mezi nízkým a vysokým tarifem zase tak velký není. Vyplatí se v případě, že máš velkou spotřebu elektřiny, protože nižší ceny za silovou elektřinu jsou vykoupeny vyššími paušály.
Doporučuji to projet na nějaké kalkulačce, třeba na ERA.