Infrapanely - vytápění chatky
Ahoj místní odborníci, chtěl bych se zde optat, zda-li má někdo z Vás zkušenosti s infrapanely jako zdrojem topení.
Jedná se o malou chatku (54 m3), která je obývaná i přes zimní období. Klasickým přímotopům už asi odzvonilo, tak sháním jiný způsob el. vytápění. Tepelná ztráta chatky bude myslím na velmi dobré úrovni. Topení dřevem nepřichází v úvahu.
Obvodová stěna je z panelů Kingspan tloušťky 150 mm. Vnitřek je ještě zateplen 60 mm minerální vaty a vše obloženo dřevěnými palubkami. Strop zateplen 200 mm bílého polyesteru.
Rozměry chatky : délka 6 metrů, šířka 3,5 metrů, výška ke stropu 2,5 metrů.
Děkuji
Co invertorova klimatizace? V létě chladí, v zimě topí
Děkuji.
Taky jsem nad ní uvažoval, ale nakonec jsem od ní upustil z několika důvodů.
_ proudění vzduchu snižuje uživatelský komfort
− nevhodné teplotní rozvrstvení vzduchu (teplo se drží u stropu)
− nároky na průběžnou údržbu – nutnost čistění filtrů
− hlučnost atd...
- Proudění vzduchu je spíš výhodou, prohřeje se ti celý prostor a rychleji. Pokud se bojíš, že to na tebe bude foukat, tak si směr nastavíš dle potřeby
- Teplo se u vrchu bude držet při použití libovolného topení, za to klimatizace nemůže.
- Filtry se čistí 1-2x ročně, pokud se ti tam nějak mimořádně nepráší.
- U split klimatizace hlučnost není. Nemluvím o mobilní klimatizaci.
Děkuji.
Tak to by bylo super, podívám se na bližší specifikaci.
Samozřejmě, že koukám i na spotřebu KW, ale bude to myslím relativně dost podobné, ať už člověk topí čímkoliv na elektřinu.
nebude, u klimatizace jsi na třetině přímotopu, popř. infrapanelu.
Děkuji.
Co z toho plyne? Topení klimatizací je ekonomičtější než přímotopem či infrapanely?
Protože je tam invertor (v podstatě tepelné čerpadlo), tak např. při 1kW spotřebě dosáhneš třeba 3kW topného výkonu a pro chlazení ještě vyššího.
Já jsem si všiml , že spíše topení má lepší COP než chlazení EER
Třeba zde
http://www.klimatizacedodomu.cz/FUJITSU-ASYG-12LMCE-AOYG-12LMCE-d259.htm
Chalzení má 4,3 a topení 4,38 . Samozřejmě tyto hodnoty jsou testovány při cca 7°c . Okolo -15 °c budete rádi za COP 2 . Proto je duležité to správně dimenzovat . Často jsou také největší problémy okolo 0°c kdy je vlhko a namrzá výměník . Paradoxně tak když je pod nulou a suchý vymrzlý vzduch , tak to běží lépe než nad nulou.
Děkuji.
Néé do vytápění klimatizací nepůjdu, je to celkem dost velká investice za trochu kvalitnější přístroj. Jak jsem psal, cenově do 10 tisíc Kč.
Těch variant topení je celá řada, nejhorší je jak se v tom vyznat a orientovat, každý prodejce píše o svém zboží jen to nejlepší. Potřeboval bych nějakého nezávislého energ. poradce
Jestli tam přímotop máš, tak kupovat za 10 tis. jiný typ jsou vyhozené peníze. Kamil po třech letech zdražil, takže prodává samoinstalační topící klimu za 8,5 tis. Jo je to Čína, bez záruky. Za zhruba 20 tis. máš s instalací základní typy se zárukou. Ale sníží se ti spotřeba. O tom s infrapanely ani neuvažuj, reálné zkušenosti najdeš na netu.
Invertor je způsob řízení otáček kompresoru, tepelné čerpadlo je i v těch starších typech.
Jen tak mimochodem - proc by melo odzvonit primotopum, u nas s tim snad furt neni problem ne?
Udelat to jako elektrickou podlahovku se asi nechce co?
Taky nevím, proč by přímotopům mělo odzvonit. S uvedeným zateplením je třeba si uvědomit, že tepelná kapacita stěn a stropu je skoro nulová, takže teplo bude držet jen ohřátý vzduch. V tom případě zbývá buď podlahové topení, pokud je podlaha z betonu nebo anhydritu a která by tepelnou kapacitu měla, nebo ohřívat vzduch v místnosti. Na to jsou přímotopy dobré. Infrapanely už méně, protože působí převážně sálavě a pokud nebude proudit vzduch, můžou nastat nepříjemné jevy jako jsou studené kouty. studená podlaha a případně vznik plísní.
Děkuji.
Tak nemýlím si, že stěny a strop nejsou dostatečně zatepleny, vždyť ten panel Kingspan 150 mm je vyplněn izolační minerální vatou + zateplení vnitřku 60 mm izolační vatou a palubky.
Nevím, ale myslím si, že jsou na trhu ekonomičtější způsoby vytápění než přímotopy, ale samozřejmě to pravda být nemusí, proto sháním informace čím nejlépe malou chatku vytápět.
Podlahové vytápění možné už není.
Můžeš použít také akumulační kamna, když je chatka obývaná trvale.
Děkuji, taky mě to napadlo, ale co jsem tak letecky koukal, tak ty akumulační kamna jsou celkem drahá záležitost.
Počítám s investicí do koupě zařízení na vytápění, tak do 10 tisíc Kč.
Myslím, že by se dala sehnat starší. Problém je aby je někdo odborně rozebral a složil. Většinou vydrží jen jedno rozebrání a složení. Mě je kdysi přivezl kamarád z Německa kde prováděli rekonstrukce bytů.
Tak primotop. Do 10kKc se nic lepsiho nevymysli. Ty infrapanely tak na zachod, tam je to dobry, ale jinak nic moc a uspora nakladu mala.
Ty klimatizace bych se nebal, proudeni vzduchu neni hrozny, rozvrstveni vzduch brani prave to proudeni, hlucnost tech novejch je taky prijatelna... Ale cenove to zacne tak na 40kKc, aby to za neco stalo. A faktem je, ze to na sebe bude vydelavat ne uplne kratkou dobu, nez se to zaplati. Coz me privadi na otazku: Co to provozne stoji dneska? Z toho bych se odpich, ono kdyz clovek usetri 4kKc rocne nejakym zazrakem za 50kKc, tak to obvykle prilis vyhodny neni.
Děkuji.
Tak je to moc peněz a do toho se mi tolik investovat nechce, návratnost dlouhá jak píšeš.
Co vytápění olejovým radiátorem, nemáš s tím nějakou zkušenost?
Ale to je furt to stejny. Ucinnost vsech elektrickych topidel je kolem 98% a jestli ma neco o 0.5% vic nebo min, to je zanedbatelny detail. Vyjimkou je klimatizace(teplene cerpadlo), ktera to teplo nevyrabi, ale prelejva z venku dovnitr a proto ma zdanlivou ucinnost treba 450%(ovsem v zavislosti na rozdilu vnitrni a vnejsi teploty, cim je vetsi, tim mensi zdanlivou ucinnost ma. V extra tuhym mrazu to muze bejt hodne spatny a bude potreba pritopit primotopem, no nejsme na sibiri).
A pak podlahovka, ktera je spis o pocitu - da se fungovat v 18°C, kdyz ma clovek teplou podlahu a pocit tepla od nohou. Tim ma clovek mensi teplotu v baraku, mensi tepelnou ztratu a setri.
Takze - primotop, olejovy radiatory, infrazarice libovolnyho typu, hromada zarovek, akumulacky->vsechno to sezere +- stejny penize na vytopeni baraku. Na akumulacky clovek dostane lepsi tarif na natapeni, zase ale trva kratsi dobu a mimo ni ma horsi cenu elektriky. Takze zatimco nekomu se akumulacky vyplati, nekdo kdo ma doma 2 akvaria, 4 terararia a soustruh bude zase profitovat z primotopu. To uz ale neni otazka vytapeni.
Také bych doporučil topení klimatizací. Topení klimatizací je ekonomičtější než přímotopem či infrapanely. Jednou z dalších výhod je i možnost nastavení nezámrzné teploty 8°C.
Děkuji.
Ale těžko pořídím klimatizaci na vytopení místnosti 55 m3 za rozumné peníze do max. 10 000 Kč.
Samozřejmě, že návratnost tam v podobě ekonomičtějšího topení existuje.
Minimum je cca 20000Kč i z montáží. Ale ten komfort a výkon je k nezaplacení. A je to na dálkové ovládání. Hlučnost...nevím já nic neslyším.
Klima funguje od -15 takže v zimě je nejuspornější ze všech typu topení. A v létě bonus umí i chladit. A na zahradě se hodí voda co z ní teče ven.
On totiž tazatel zaplatí těch deset tisíc navíc hned za první rok provozování těch přímotopů nebo infrapanelů. A pak bude platit další tisíce za další roky...
O naši klimatizaci doma ani nevíme, hlučnost minimální.I s montáží jsme se dostali na 20 tisíc, značka Wiessmann. Ale je pravda, že byla za nákupku od známýho.
Já mám klimu od Toshiby split inverter za 15300Kč + 3000 montáž. Konkretně ras-10 bkv-e
A ta tvá se jmenuje Viessmann..
Kluci děkuji za reakce, ale stále mě trochu odrazují ty nevýhody topení klimatizací, které jsem zde už výše psal.
_ proudění vzduchu snižuje uživatelský komfort
− nevhodné teplotní rozvrstvení vzduchu (teplo se drží u stropu)
− nároky na průběžnou údržbu – nutnost čistění filtrů
− hlučnost atd...
Asi tím největším problémem je to, že čím větší mráz, tím klimatizace méně topí, což je v zimě docela problém.
Děkuji
S tím foukáním to není problém, teplo jde tam kam namíříš proudění vduchu, a kdy mrzlo naposled -15 a víc aby to byl problém?
A čištění tak maximálně jednou za rok. Jo a hlučnost, ty slyšíš i trávu rust?? Když ta moje má cca 20dB.
A celou dobu se tady bavíme o standartní ploše 21m2.
Není nic jednodušího než letošní rok vytápět přímotopem . Po vyučtování pozná zda se vyplatí .
Filtry čistím jednou ročně.Otevřu kryt vnitřní jednotky, vytáhnu filtr, venku opláchnu vodou, nechám uschnout a nasadím nazpátek.To je celá údržba, která zabere deset minut.
přepnu klimu do tichého režimu a ani nevím že běží.Díky řizenému proudění vzduchu se teplo (nebo chlad) dostane do celé místnosti.
ano, na to bych pamatoval třeba tím přímotopem, kterým vykryju dobu, kdy je venku mínus 20 a klimatizace netopí.Těchto chladných dní (nocí) je za celou zimu jen pár.Takhle je to řešeno i u TČ.Když mrzne, natápí se patronama třeba do akunádrže.
Přímotop tě sežere, kolega v práci vytápí elektřinou malý domek a ročně vyhodí z okna 60 tisíc....(je pravda že nemá zatepleno).
Ale je to jen tvoje volba, komu nacpeš tvoje peníze za tepelný komfort.
U klimatizace právě proudění vzduchu míchá teplý vzduch dolů víc, než u sálavého topení. V běžně čisté domácnosti není s prachem problém, jak píší ostatní, jednou ročně a je to prakticky čisté.
Tak tohle mě zaujalo:
Docela vážně nad tím uvažuju že bych to koupil.
Děkuji.
Způsob vytápění ještě vyřešený nemám, ale jen upřesním, že mě se teď tyhle zvýhodněné tarify elektřiny netýkají, neboť jde jen o vytápění nově postavené a zateplené chatky (55 m3).
Sazbu ve které budu "něčím" topit mám 4, 01 Kč za kWh.
Příští rok už budu mít postavený barák, takže hledám výhodné topení jen na tuhle zimu strávenou v chatce.
Děkuji
Tak pokud je to vytápění jen na jednu zimu, což jsem nevěděl, tak bych to asi nijak nehrotil a koupil nějaký přímotop.
Asi nejlépe olejový radiátor. Ten má přijatelnou teplotu(nepřepaluje prach) a nevrčí žádná teplovzdušná vrtule.
Tento tarif jsem získal na RD díky 2 klimatizacím - pro každé patro jednu.
S tou úsporou si to spočítej, protože rozdíl mezi nízkým a vysokým tarifem zase tak velký není. Vyplatí se v případě, že máš velkou spotřebu elektřiny, protože nižší ceny za silovou elektřinu jsou vykoupeny vyššími paušály.
Doporučuji to projet na nějaké kalkulačce, třeba na ERA.
Nyní mám tarif D25d. Podle mě bych si dost polepšil kdybych přešel na D56d.
web_new_cenik_elektrina_dobu_neurcitou_moo_20191_cezdi.pdf
Podminkou je tepelné čerpadlo, což klimatizace splňuje a musíš ji vytápět určitou minimální plochu.
Kolik ta minimální plocha je?