Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ojeté auto na CNG

Zdravím,
sháním nové auto větší a shodou okolností se ke mě dostala následující nabídka: Touran 2008, cca 110 000 najeto, dovoz ze Švédska, cena 170 000, 2.0 FSI, palivo CNG. A zde je má otázka: denně najezdím ccca 8 km, to je roční nájezd (i s nějakýma pojížďkama a dovolenou) max. 4000 km. Obvolával jsem pár známých mechaniků ohledně toho CNG a ti řikali, že pro mě je to naprostý nesmysl, s kam malým nájezdem se to nemůže vyplatit. Navíc jakákoliv oprava vyjde až třikrát dráž než u normálního benzínu. Jelikož se vůbec nevyznám, můžete prosím potvrdit, vyvrátit nebo ještě nějak doplnit?

Manželka má kolegyni, jejíž manžel si koupil auto na CNG. Velký voči, jak to bude jezdit skoro zadarmo, ale pak vystřízlivění (a to vcelku rychle), když nejbližší čerpačka na plyn je ve vedlejším městě a dlouhý cesty s tankováním jsou buď na důkladný plánovaní na tankování, nebo je to prostě pasé. Chtěli to dát zasec pryč, ale nemám info, zda to už udělali.

Ve tvým případě nevidím důvod kupovat něco takovýho s tvým pidinájezdem. Já mám benzín a to najezdím ročně pětinásobek.

Přesně jak píší kolegové, proč bych si kupoval auto s CNG a najel max 10 000 / rok ?

Podle mě je celkově CNG hloupost, netuším proč ho všichni propagují, asi nějaký lobby , ale myslím si že se nemůže vyplatit, ne obyčejnému smrtelníkovi .

Sepíšu vlastní názor na výhody a nevýhody, které jsem si postřádal když jsem sám řešil před 10 lety výběr LPG / CNG

PLUSY : Lze startovat hned na CNG, odpadá spotřeba benzínu do přepnutí oproti LPG ( CNG je plyn , né kapalný jako LPG )

: Menší spotřeba v kg / km a to jak oproti benzínu tak i LPG

MINUSY : Malá nádrž na CNG, většinou max 15 kg CNG = malý dojezd = nutnost častěji tankovat = bohužel síť CNG je stále zoufalá , od nás např nejbližší 25 km a to druhým směrem než jezdím do práce

velký tlak v nádržích, píše se něco kolem 200 barů v provozu, ano mají být bezpečné do 400 barů, ale ten pocit...

váha nádrží je mnohem větší než u LPG

Cena přestavby u mě by to bylo 40 tis CNG, 26 tis LPG

Cena CNG je cca 26 kč / kg u LPG cca 14 kč / litr ( u mne by to bylo spotřeba cca 6kg / km CNG anebo 8,2 l / km LPG ) což je i po započítání benzínu u LPG po nastartování stále výhodnější u LPG .

CNG 1 km = 1,54 kč / km

LPG 1 km = 1,15 kč / km + benzín ( ověřená spotřeba ) od 0,2 l / 100 ( v létě kdy prakticky po vyjetí z garáže přepíná na LPG ) po cca 1 l / 100 km v zimě kdy jsem ujel cca 3 km v mrazech kolem - 20 °C

Výhodou u obou systémů jsou eko emise, v jiných zemích sleva na povinné ručení, u nás NIC :(

Nevýhoda u obou systémů je nutnost dvojích emisí na STK a pravidelné revize, u LPG 1 x rok u CNG 1x za 2 roky kontrola těsnosti a 1 x za 4 roky kontrola nádrží...u LPG životnost nádrže na 10 let u CNG nevím.. a dále zastaralost a zkostnatělost úředníků, kteří i dnes zakazují těmto upraveným autům vjezd do tunelů, a podzemních parkovišť, v cizině prakticky tato omezení vymizela...

D9ky všem za jejich názor. Auto jsem s díky odmítl a najdu něco benzínového :) I když už to přímo nesouvisí s tou otázkou, máte něco k doporučení s větším kufrem a konkrétní motorizací (např Touran 2.0 FSI).