Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přepětí na el. centrále 400V

Dobrý večer
Máme starou el. centrálu kterou v drtivé většině využíváme hlavně na čerpání vody ze studny klasickým kalovým čerpadlem o výkonu 450W.
Sem tam i na svícení ale nikdy se mi nezdálo že 25W žárovka svítí jak 200W a vydží tak 4 hodiny provozu a centrála odrovnala už víc věcí, jen to čerpadlo se drží už pěknou řádku let akorát voda teče jak ďas.
Nedávno jsem dostal multimetr tak mě napadlo napětí na centrále změřit a naměřené napětí místo 230 V cca kolísavé 430 V mi docela vyrazilo dech...
Měřil jsem to naprázdno a pak s čerpadlem a to už bylo 310 V, pak ještě s vařičem 600W to už napětí kleslo na 240 V. Centrála má max výkon 1000W.
Čím to je a jak to řešit?

Najprv skontroluj frekvenciu na výstupe generátora. Ak naozaj "voda teče jak ďas", tak je podozrenie na zvýšené otáčky generátora, čím narastie aj napätie. Samotné zvýšenie napätia totiž nemôže nejako výrazne zvýšiť otáčky čerpadla - ide o asynchrónny motor. Ak je frekvencia správna (cca 50 Hz), tak skontroluj činnosť stabilizátora napätia. Ak nedokážeš opraviť stabilizátor napätia zabudovaný v centrále (pokiaľ ho centrála vôbec má), tak ešte môžeš vyskúšať prídavný stabilizátor. Daj si do vyhľadávača "stabilizátor napätia 230V". Keďže čerpadlo pracuje dlhodobo uspokojivo aj pri tomto chybovom stave generátora, tak ti stačí stabilizovať len elektrinu na svietenie - môžeš použiť stabilizátor nižšieho výkonu.

Co je to za multimetr a co vlastně měří? Jestli efektivní nebo špičkové napětí. Já bych pro porovnání zkusil změřit napětí v zásuvce (ale já snad můžu, aspoň podle toho, jaký paragraf mám v glejtu z posledního přezkoušení dle vyhlášky 50).