Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přepětí na el. centrále 400V

Dobrý večer
Máme starou el. centrálu kterou v drtivé většině využíváme hlavně na čerpání vody ze studny klasickým kalovým čerpadlem o výkonu 450W.
Sem tam i na svícení ale nikdy se mi nezdálo že 25W žárovka svítí jak 200W a vydží tak 4 hodiny provozu a centrála odrovnala už víc věcí, jen to čerpadlo se drží už pěknou řádku let akorát voda teče jak ďas.
Nedávno jsem dostal multimetr tak mě napadlo napětí na centrále změřit a naměřené napětí místo 230 V cca kolísavé 430 V mi docela vyrazilo dech...
Měřil jsem to naprázdno a pak s čerpadlem a to už bylo 310 V, pak ještě s vařičem 600W to už napětí kleslo na 240 V. Centrála má max výkon 1000W.
Čím to je a jak to řešit?

Co je to za multimetr a co vlastně měří? Jestli efektivní nebo špičkové napětí. Já bych pro porovnání zkusil změřit napětí v zásuvce (ale já snad můžu, aspoň podle toho, jaký paragraf mám v glejtu z posledního přezkoušení dle vyhlášky 50).